18 Janar 2021

USAID shënon sukseset e aktiviteteve bujqësor dhe rurale

Prishtinë, 10 dhjetor - Drejtoresha e Misionit të USAID Lisa Magno do të flasë në ngjarjen virtuale duke shënuar sukseset e aktivitetit të USAID Zhvillimi Bujqësor dhe Mundësitë Rurale (AGRO).

 Me Znj. Magno do të jetë edhe Besian Mustafa, Ministër i Kosovës për Bujqësi, Pylltari dhe Zhvillim Rural.

Ngjarja shënon mbylljen e aktivitetit dhe është planifikuar për sot në internet duke u transmetuar drejtpërdrejt përmes Facebook Live: https://www.facebook.com/mjedratnekosove.

Në mars 2015, USAID financoi aktivitetin Zhvillimi Bujqësor dhe Mundësitë Rurale për të rritur produktivitetin bujqësor, tregtueshmërinë dhe gjenerimin e të ardhurave bujqësore, përmes rritjes së qëndrueshmërisë dhe konkurrencës së agrobizneseve të synuara të Kosovës në tregjet vendore dhe të eksportit.

Përgjatë gjashtë viteve të zbatimit të suksesshëm të projektit, qasja e USAID në zinxhirin e vlerës dhe në sistemet e tregut çoi në rritjen e shitjeve të produkteve të freskëta dhe të përpunuara bujqësore në 13 zinxhirët e saj të vlerës të pemëve dhe perimeve, bimëve të kultivuara mjekësore dhe aromatike dhe sektorin e qumështit në Kosovë me 165 milion dollarë.

Zhvillimi Bujqësor dhe Mundësitë Rurale i USAID krijoi më shumë se 5,000 vende pune me orar të plotë dhe me orar jo të plotë (sezonal), punoi me 140 partnerë strategjikë, dhe lehtësoi hyrjet në 34 tregje të reja kryesisht në vendet e Bashkimit Evropian.

 
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Dhjetor 2020 - Ministria e Punëve të Brendshme bën përurimin e aneks-objektit të Agjencisë së Kosovës për Forenzikë. (Objekti i Agjencisë, që gjendet afër ish-fabrikës së amortizatorëve, ora 9:30)

- Mbahet seanca gjyqesore ndaj te pandehures Mimoza Pajaziti. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)

- Me rastin e fillimit të gjysëmvjetorit të dytë të vitit shkollor kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi, do të vizitojnë shkollën fillore "Lekë Dukagjini" dhe Gjimnazin "Remzi Ademaj", ora 10:00. (Nisja e organizuar nga Shtëpia e Bardhë, ora 9:40)

- Këshilli Prokurorial i Kosovës mban takimin e 193-të në të cilin pritet të votohet për Kryesuesin dhe Zëvendëskryesuesin e ri të Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqesore ndaj te pandehurit Emin Stublla për vrasje në tentativë. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 10:00)

- Ministri në detyrë i Drejtësisë, Selim Selimi do të mbajë konferencë për media. (Holli i Ministrisë së Drejtësisë, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të ndajë çmimin vjetor “Anton Çetta”. (Ambientet e Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, ora 11:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, prezenton Programin Zgjedhor 2021-2025. (Biblioteka Kombëtare, ora 15:00)