04 Dhjetor 2020

Takimi i parë i komitetit monitorues të PBZhR

Prishtinë, 25 qershor - Në ambientet e  Villa Lira në Gërmi është mbajtur sot Takimit i Parë i Komitetit Monitorues për zbatimin e Planit Bujqësor dhe Zhvillimit Rural 2007/09-13.

Në këtë takim është diskutuar për çështje të rëndësisë së veçantë, siç është gjendja e zbatimit të planit për bujqësi dhe zhvillim rural 2009/13. Në ambientet e  Villa Lira –në  Gërmi është mbajtur sot Takimit i Parë i Komitetit Monitorues për zbatimin e Planit Bujqësor dhe Zhvillimit Rural 2007/09-13 .


Në këtë takim është diskutuar për çështje të rëndësisë së veçantë, siç është gjendja e zbatimit të planit për bujqësi dhe zhvillim rural 2009/13.

Komiteti Monitorues i  Planit Bujqësor dhe Zhvillimit Rural (PBZHR) është themeluar nga Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural dhe përbëhet nga zyrtarë të lartë, përfaqësues të institucioneve dhe partnerëve ekonomikë, socialë dhe mjedisorë, të cilët janë emëruar nga Institucioni që ata  përfaqësojnë .Në përbërjen e komitetit janë të përfshirë përfaqësues të MBPZHR-së dhe ministrive të tjera relevante: Ministria e Ekonomisë dhe Financave, Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, Oda Ekonomike e Kosovës, OJQ-të dhe partnerët socio-ekonomikë, grupeve/shoqatave të prodhuesve dhe përpunuesve si dhe përfituesit në sektorin relevant dhe zonat rurale, përfaqësues të KE-së, USAID, Bankës Botërore dhe donatorë të tjerë.

Në fjalën hyrëse të këtij takimi, z, Blerand Stavileci, ministër i MBPZHR tha se përgatitja e PBZHR ka qenë hapi i parë për ministrinë  që të përdor  teknikat e planifikimit të zhvillimit në stilin e BE-së, duke u konsultuar ngushtë me nivele të ndryshme të partnerëve qeveritarë dhe socialë dhe të krijojë struktura administrative të  nevojshme për menaxhimin dhe shfrytëzimin e fondeve nacionale e më pas edhe të fondeve strukturale të BE-së.

Arsyeja për këtë veprim është se ne shpresojmë që të përparojmë prej pozitës së vendit kandidat potencial në vend kandidat për anëtarësim në BE në një të ardhme të afërt, ka potencuar  ministri Blerand Stavileci për të vazhduar tutje me konstatimin se, siç tha ai, për t’u përgatitur për qasje në fondet strukturale që do mund të jenë në dispozicion nën programin  IPARD, Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural ka krijuar strukturat administrative për menaxhimin, implementimin dhe monitorimin e këtyre fondeve si Autoriteti Menaxhues; Njësia për Pagesa (Agjencioni i ardhshëm i Pagesave); Komiteti Monitorues.


“Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural në këtë vit ka filluar implementimin e programit sipas procedurave dhe rregullave të KE,  dhe kjo tregon për progresin e implementimit te PBZHR 2009-13” ka nënvizuar ministri Stavileci gjatë fjalës së tij të mbajtur në këtë takim.


Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural këtë vit ka filluar implementimin e programit sipas procedurave dhe rregullave të KE.

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Dhjetor 2020

- Mbahet seanca fillestare për rastin e vrasjes së politikanit serb Oliver Ivanoviq pranë Gjykatës Themelore në Prishtinë, departamenti Special - krimet e rënda me c'rast avokati mbrojtës do te jep deklaratë për mediet pas seancës. (Gjykata Themelore në Prishtinë, ora 9:30)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti do të mbaj një takim virtual me presidentin e Gjykatës Ndërkombëtare të Arbitrazhit Alexis Mourre dhe Drejtoreshën e Komisionit të Arbitrazhit për Evropë, Laetitia de Montalivet. (Takim virtual, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Emilja Redzepi, do të bëjnë nënshkrimin e kontratave me përfituesit e thirrjes për përkrahjen e OJQ-ve dhe individëve në fushën e kulturës, rinisë dhe sportit. (Shtëpia e Bardhë në Prizren, ora 10:00)

- Qendra për Këshillim, Shërbime Sociale, dhe Hulumtime organizon aktivitetin “Tuneli i Fundit” në përkujtim të grave të vrara si pasojë e dhunës në familje në pesë vitet e fundit në Kosovë, dita e dytë. (Përballë ndërtesës së Kuvendit të Kosovës, ora 10:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton shkresën e Artan Qerkinit përfaqësues i Malcolm Simmons, ish kryetar i Asamblesë së Gjyqtarëve të EULEX-it, “Përgjigje në ftesën për të dëshmuar para Komisionit për Legjislacion” si dhe njoftohet me shkresën e Përfaqësuesit Special të Bashkimit Evropian, Tomas Szunyong, për emërimin e Karin Hernmark Ahliny, Ambasador i Suedisë, anëtar i Bordit  Mbikëqyrës  të Agjencisë Kosovare për Verifikim dhe Krahasim të Pronës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:15)

- Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës interviston Ministrin e Ministrisë së Infrastrukturës Arban Abrashin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Mbahet seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit te Kosovës në të cilën do të behët shqyrtimi i dytë i Projektligjit për Rimëkëmbjen Ekonomike - COVID-19. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Organizata Etea dhe Aleanca Franceze në Prishtinë me mbështetjen e Ambasadës Franceze do të mbajnë takimin e parë të huazimit të librave. (Tek objekti i Aleancës Franceze, ora 11:00)

- Autoriteti Kosovar i Konkurrencës (AKK) mban konferencë për medie lidhur me një hetim ndaj ndërmarrjeve që operojnë në tregun e energjisë elektrike. (Ish-objekti i Bankës së Lubjanës, ora 11:15)

- Kryetari i Delegacionit të Kosovës, Ibrahim Makolli dhe ai i delegacionit të Serbisë Veljko Odalovic do të mbajnë konferencë për media lidhur me varrezën masive në Kizhevak të Serbisë. (Lokacioni i varrezës masive në Kizhevak  të Serbisë, ora 12:00)

- Shpallet aktgjykimi ndaj të akuzuarit N. M., i cili akuzohet nga Prokuroria Themelore e Gjilanit, për veprën penale “vrasje e rëndë” pasi qe në  fshatin Berivojcë, komuna e Kamenicës, i pandehuri dyshohet që pas mosmarrëveshjeve familjare, me një mjet të fortë - shufër metalike, godet bashkëshorten e tij në kokë dhe pjesë të tjera të trupit, me ç’rast të ndjerës i ka shkaktuar plagë të cilat kanë qenë vdekjeprurëse. (Gjykata Themelore Gjilan, ora 13:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës interviston drejtoren e Insitutit Hidrometeorologjik të Kosovës Letafete Latifi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë plotëson listën e dëshmitarëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 

- Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Bedri Hamza, mban sot konferencë për media. (Oborri i Kuvendit hyrja nga sheshi, ora 14:00)

- Qendra për Raste Gjyqësore Strategjike mban konferencë për media me rastin e dorëzimit të padisë për konflikt administrativ kundër vendimeve të Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit dhe Zyrës së Rregullatorit për Energji”. (Para Pallatit të Drejtësisë, ndërtesa A, ora 14:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla pret në takim ministrin në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme i Republikës së Shqipërisë, Gent Cakaj ku pjesë e takimit do të jenë edhe përfaqësuesit e shqiptarëve të Luginës së Preshevës. (Objekti i MPJD-së, ora 14:00)

 

- Kryeministri Avdullah Hoti dhe ministrja e Financave Hykmete Bajrami, mbajnë konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:00)