24 Gusht 2017

Sindikata Bujqve prezanton rendimentin mesatar te grurit të korrur

Prishtinë, 9 gusht - Kryesija e Federatës Sindikale të Bujqve të Kosovës, krejt ka njoftuar se sot do te mbaj një konferencën për media e cila organizohet me rastin e përfundimit të korrjeshirjeve 2017 në Kosovë

Ata do te njoftojn lidhur me rendimentin mesatar te grurit të korrur, sa perqind e siguron buken për popullatën e Kosovës, sa hektar ma pak kanë qënë të mbjellur me grur dhe për problemet që po ballafaqohen kultivuesit e grurit.

Konferenca mbahet para hyrjes se Ministrisë së Bujqsisë në Sheshin “Nënë Tereza” në Prishtinë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Gusht 2017

- Agjencia për Menaxhim të Emergjencave e Ministrisë së Punëve të Brendshme me përkrahjen dhe asistencë nga KFOR-i do të zhvillojnë ushtrimin fushor “MASCAL”, me skenar rrëzimin e një aeroplani komercial, ku si pasoj ka lëndime në masë. (Aeroporti i Gjakovës, ora 9:00)

- Kryesia e OVL UÇK-së mbanë mbledhjen e radhës, e cila do të jetë e hapur edhe për media. (Selia e OVL UÇK-së, ora 13:00)

-  Vazhdimi i seancës konstituive të Kuvendit të Republikës së Kosovës ku do te behët zgjedhja e Kryetarit të Kuvendit dhe e nënkryetarëve të Kuvendit. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)