01 Dhjetor 2020

Siguria e ushqimeve sipas standardeve evropiane

Prishtinë, 5 maj - Një delegacion i Zyrës së UNICEF-it në Kosovë, i prirë nga z. Luciano Calestini,  dhe i shoqëruar  nga z. Shaip Muja, këshilltar i Kryeministrit në Qeverinë e Kosovës, kanë  qëndruar  sot për vizitë në Ministrinë e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural. Delegacioni është pritur nga ministri Blerand Stavileci dhe zv.ministri Sylë Sylani.

Temë qendrore e  këtij takim ka qenë hartimi i Ligjit për sigurinë e ushqimit , që ka të bëjë me pasurimin e miellit me acid folik dhe  sigurinë e   prodhimeve të tjera ushqimore sipas standardeve evropiane.  

Përfaqësues të UNICEF-it  kanë folur për rëndësinë e madhe që ka siguria e ushqimit për shëndetin e popullatës në përgjithësi, me theks të veçantë për fëmijët dhe gratë shtatzëna.

Më pas UNICEF-i ka shprehur gatishmërinë  e tij për të ndihmuar Ministrinë e Bujqësisë  në fushatën senzibilizuese të opinionit për vetëdijesimin e konsumatorëve  që të konsumojnë ushqim të sigurt dhe kualitativ, por ka siguruar edhe një sasi mjetesh për nevojat e tjera, në mënyrë që të plotësohen kërkesat për sigurinë e  ushqimit sipas standardeve  të BE-së.

Ministri Blerand Stavileci ka falënderuar  UNICEF-in për  kontributin substancial që po e jep në këtë fushëveprimtari shumë të rëndësishme  për shëndetin e njeriu.

Ai ka shprehur gatishmërinë që të thellojë bashkëpunimin dhe koordinimin e aktiviteteve me UNICEF-in dhe, ka thënë Stavileci,  sigurisht se MBPZHR-ja do të luaj një rol shumë aktiv në këtë drejtim.

Po ashtu, ka  nënvizuar ai, sa i përket aseteve financiare që kërkohen për implementimin e këtij projekti, ne do të bëjmë koordinim ndërministror me  MEF-in e MSH-në, në mënyrë që të realizohen të gjitha premisat që janë paraparë me projekt.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 Dhjetor 2020 - Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë në të cilën do të behët plotësimi i listës së dëshmitarëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:00)

- Drejtorit të AKI-së raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë lidhur me gjendjen e sigurisë në vend. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 9:30)

- Campus France, Ambasada Frnceze në Kosovë, Aleanca Franceze e Prishtinës dhe Universiteti i Prishtinës organizojnë Panairin e tretë Universitar Francez në Kosovë. (online -https://tourneebalkanskosovo.com, ora 10:00)

- Mbahet edicioni i 5-të virtual i Green Business Expo. (Businessexpo.greenkosovo.com, ora 10:30)

- Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me raportin e auditimit për Pasqyrat Vjetore Financiare të vitit 2019, për Ministrinë e Shëndetësisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike diskuton lidhur me rekomandimet e dala nga “Raporti për vendin për vitin 2020, i Komisionit Evropian” me të ftuar ministrat dhe përfaqësuesit e agjencive të pavarura. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës interviston drejtorin e Departamentit të mjedisit dhe ujërave Muhamet Malësiu dhe drejtorin e Autoritetit të Rajonit të Pellgjeve Lumore, nga Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit, Gani Berisha lidhur me lejet e lëshuara për operimin e dy hidrocentraleve nga kompania “Kelkos Energy”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 11:00)

- Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, njëkohësisht, kryetari i Degës së PDK-së në Prizren, Shaqir Totaj, i shoqëruar nga deputetja Eliza Hoxha, mbajnë konferencë për media në të cilën do të flasin për shtatoren e re të Skënderbeut, punën e dobët artistike dhe lokacionin jo adekuat. (Zyret e PDK-së në Prizren, ora 11:00)  

- Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës interviston kryetarin e Komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 13:00)

- Partia Demokratike e Kosovës, Dega në Prishtinë, do të mbajë konferencë për medie. (Te stacioni i autobusëve urbanë “Katedralja”, ora 13:00)

- Zyrtarët e Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinarisë raportojn para Komisionit për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Infrastrukturë dhe Mjedis rreth importimit të vajit të palmës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim (D4D) mban diskutimin “Rimëkëmbja nga viti 2020: Si të rindërtojmë ekonominë dhe politikat sociale në vitin 2021?”. (Hotel Sirius, ora 17:00)