19 Mars 2018

Shoqata e Fermerëve dhe e Qumështarëve jashtë grupeve punuese MBZHR-se

Prishtinë, 27 nëntor - Shoqata e Fermerëve Kosovar  të Qumështit dhe Shoqata e Qumështarëve të Kosovës kanë bërë të ditur se Ministria e Bujqësisë i ka lënë jashtë grupeve punuese dy shoqatat më të mëdha në vend që kanë të bëjnë me qumështin.

Shoqata e Fermerëve Kosovar të Qumështit numëron mbi 2500 fermerë dhe Shoqatën e Qumështarëve të Kosovës që numëron dhjetëra përpunues të qumështit dhe mijëra të ndërlidhur në punën e tyre.

Grupet e Ministrisë së Bujqësisë do të propozojnë kriteret rreth masave 101 dhe 103 për investimet në asetet fizike të ekenomive bujqësore – Prodhuesit e Qumështit si dhe investimet në asetet fizike të përpunimit dhe tregëtimit të produkteve bujqësore në prodhimin e qumështit.

"Çudia më e madhe është se kryetari i Shoqatës së Fermerëve Besim Kuçi, bashkë me një grup fermerësh kishte takuar kryeministrin Haradinaj më 12 nëntor, ku ndër të tjera ishte biseduar edhe per punën e grupeve punuese të Ministrisë së Bujqësisë dhe nga ku ishte rënë dakord që kjo shoqatë të përafqësohej në grupet punuese të ministrisë", thekson komunikata e ketyre dy shoqatave.

Gjithashtu edhe zv. Kryeministri Fatmir Limaj kishte takuar dhe ishte zotuar para shoqatave se Qeveria e Kosovës tash e tutje do të merret intenzivisht me të gjitha kërkesat e Qumështarëve dhe kishte kërkuar formimin e grupeve punuese me këto shoqata.

Mirëpo përveç që Shoqata e Fermerëve nuk është ftuar të përfaqësohet, pa kurrfarë paralajmërimi është larguar edhe përfaqësuesi i Shoqatës së Qumështarëve të Kosovës Ramadan Memaj që më herët ka qenë pjesë e këtyre grupeve punuese.

"Ne nuk duam të besojmë që ky përjashtim dhe mosinkuadrim ka të bëjë me luftën tonë kundër vajit të palmës."

Asnjë fermer i qumështit nuk është në këto grupe punuese dhe asnjë përpunues i cili nuk përdor vaj palme nuk figuron aty !?

"Ne jemi shumë të zhgënjyer nga një qasje e tillë e cila për neve është diskriminuese".
 
"Ne je mi të vendosur që të mbrojmë deri në fund ineteresat e fermerëve dhe qumështarëve të sinqertë të qumështit, që deri sot janë kujdesur që produktet e tyre të mos përmbajnë materie të rrezikshme për konsumatorin", theksojn Shoqata e Fermerëve Kosovar të Qumështit dhe Shoqata e Qumështarëve të Kosovë.
.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 Mars 2018 - Kryetari i Komunes, Lutfi Haziri do të organizojë pritje për përfaqesuesin më të lartë politik, të Misionit Diplomatik të Japonisë në Kosovë. (Ndërtesa e Komunës së Gjilanit, ora 9:00)

- Shefi i Njësisë për Kosovën në Drejtorinë e Përgjithshme për Fqinjësi dhe Negociata të Zgjerimit të BE-se, në Komisionin Evropian, David Cullen do të vizitojë Kosovën ku do të marrë pjesë në punëtorin për Programin e BE-së për konkurrueshmëri të ndërmarrjeve dhe NVM-ve. (Hotel Afa, ora 9:30)

- Lansohet Fondacioni Jahjaga ku si qëllim ka të sjellë një qasje të re në angazhimin dhe përfaqësimin efikas dhe domethënës të grupeve të margjinalizuara, me theks të veçantë të grave dhe të rinjve në Kosovë. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Ministria e Zhvillimit Ekonomik në bashkëpunimme USAID-in organizojnë Forumin e Tretë të Nivelit të Lartë për Energji “Investimet në Infrastrukturën e Energjisë”. (Hotel Swis Diamond, ora 9:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Forumin e Tretë të Nivelit të Lartë për Energji “Investimet në Infrastrukturën e Energjisë”, organizuar nga Ministria e Zhvillimit Ekonomik në bashkëpunim me USAID-in. (Swiss Diamond, ora 9:30)

- Instituti Demokraci për Zhvillim (D4D) ka kënaqësinë të ju ftoj që të përcillni lansimin e punimit “Gjendja e vullnetarizmit në Kosovë: Sfidat dhe perspektivat”. (Dit’ e Nat’, ora 10:00)

- Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë organizon një tryezë diskutimi lidhur me Ligjin e ri për Sponsorizimet, me qëllim të diskutimit të të gjitha aspekteve të tij të cilat mbesin të panjohura për bizneset dhe për publikun. (Qendra e Konferencave Orion, ora 10:00)

- Ambasadori i Japonisë në Austri përgjegjës për Kosovën Kiyoshi Koinuma dhe Sekretari i parë pranë kësaj Ambasade Mitsunori Ogasawar vizitojn Odën Ekonomike të Kosovës ku do të priten nga Kryetari Safet Gërxhaliu. (Objekti i Odës Ekonomike, ora 10:20)

- Ministri i  Ministrisë së Administrimit të Pushtetit Lokal, Ivan Todosijevic do të vizitoj komunën e Novo Bërdës dhe me këtë rast do të takoj dhe të nënshkruaj marrëveshjen e mirëkuptimit me Kryetarin, Svetislav Ivanovic. (Komuna e Novo Bërdës, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën për media në të cilën do të paraqitet një vlerësim rreth punës së deritashme të legjislaturës së gjashtë të Kuvendit të Kosovës. (Zyrat e KDI-së, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Inspektoratin e Arsimit në Republikën e Kosovës dhe shqyrtimi i Projektligjit për Inovacion Shkencor dhe Transfer të Dijes dhe Teknologjisë(Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Ministri i  Ministrisë së Administrimit të Pushtetit Lokal, Ivan Todosijevic do të vizitoj fshatin Prekovc të komunës së Novo Bërdës. (Fshati Prekovc, ora 11:40)

- Ministri i  Ministrisë së Administrimit të Pushtetit Lokal, Ivan Todosijevic manastirin Draganac të komunës së Novo Bërdës ku me pas do të jap edhe një deklarat për media. (Manastirin Draganac, ora 12:30)

- Zyra e BE-së në Kosovë dhe Ministria e Integrimit Evropian organizojnë prezantimin e Projektit të Binjakëzimit “Mbështetja e institucioneve të Kosovës në zbatimin e MSA-së”. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Ambasadori Delawie do të jetë folësi kryesor në panelin “Korrupsioni si Kërcënim ndaj Demokracisë” që do të mbahet në ditën e dytë të aktivitetit vjetor “Java e Grave”. (Hoteli Emerald, ora 13:00)

- Lansimi i Raporti i monitorimit për Kosovën për administratën publike, SIGMA 2017. (Hotel International Prishtinë, ora 14:00)

- Me rastin e ceremonisë së dhurimit dhe nënshkrimit të dokumenteve për pranim-dorëzim të një sërë përfitimesh dhuruar Prokurorisë Themelore të Gjilanit, përfshirë këtu pajisje për video konferenca, arkivë, dublikues DVD-sh dhe pajisje përkthimi, Drejtoresha e Zyrës për Europë dhe Azi pranë Byrosë për Çështje Ndërkombëtare të Narkotikëve dhe Zbatimit të Ligjit të Departamentit të Shtetit, Erin Sawyer. (Prokuroria Themelore në Gjilan, ora 14:30)

- Zëvendësja e Ndihmës Administratorit për Europë dhe Euroazi pranë USAID-it, Gretchen Birkle, do të flasë me rastin e hapjes së punëtorisë kreative “makerspace” në shkollën e mesme Xhevdet Doda. (Shkolla e mesme Xhedet Doda, ora 15:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancën e jashtëzakonshme në të cilën do të bëj shqyrtimin e Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes për Kufirin Shtetëror në mes të Republikës së Kosovës dhe Malit të Zi. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 16:00)

- Fondacioni Kosovar Trashëgimia Kulturore pa Kufij, CHwB Kosova organizon debatin publik me temë "Hapësirat e braktisura të Kosovës". (Parku arkeologjik - Lapidariumi i Muzeut të Kosovës,  ora 18:00)