13 Prill 2021

Qytete, institucione dhe biznese ftohen të bashkohen në Orën për Planetin Tokë

Zagreb, 27 mars - "Lëviz për planetin" është parulla e këtij viti për iniciativën Ora për Planetin Tokë, e cila do të mbahet sot në ora 20:30.

Organizata Botërore e Mbrojtjes së Natyrës WWF fton qytete, qyteza, kompani dhe institucione të bashkohen me këtë iniciativë, e cila njihet prej 14 vitesh si veprimi më i madh vullnetar për mbrojtjen e natyrës në Botë.

Përveç thirrjes së njohur për të fikur ndriçimin publik dhe dekorativ për 60 minuta në qytete, si dhe në shtëpitë tona, WWF fton qytetarët të bashkohen me ngjarjen në zoom që organizojnë gjatë kohës së Orës së Planetit Tokë.

Përveç vallëzimit dhe prezantimit të një kënge të shkruar posaçërisht për këtë rast, ngjarja do të shërbejë si një kujtesë se sa është e domosdoshme që të ndërmarrim veprime urgjente dhe të ndryshojmë sjelljen për të zbutur ndryshimet klimatike.

"Ne jemi gjithnjë e më shumë dëshmitarë të efekteve të ndryshimeve klimatike edhe në rajonin tonë. Ky është viti i dytë që Ora për Planetin Tokë, një veprim që miliona njerëz kanë kërcyer dhe festuar në rrugë dhe sheshe në të gjithë Botën, po festohet virtualisht, siç lejojnë rrethanat shkaku i pandemisë COVID-19.''

''Kjo është një kujtesë e qartë e faktit se ndryshimet klimatike nuk po i ndodhin dikujt tjetër, diku larg, në të ardhmen, por tek ne, sot dhe këtu ”, tregon Nataša Kalauz, Drejtore Ekzekutive e WWF Adria.

Ndryshimet ekstreme të motit, rritja e temperaturave, ndotja e lumenjve, zjarret më të shpeshta të pyjeve dhe shfaqja e sëmundjeve të reja infektive janë vetëm disa nga ndryshimet që janë të dukshme në pjesën tonë të Botës.

Ndryshimet klimatike na tregojnë qartë se, pavarësisht nga zhvillimi i shpejtë teknologjik, ne mbetemi plotësisht të varur nga natyra. Ekosistemet janë në rrezik, siç janë mirëqenia dhe siguria njerëzore.

Një nga mënyrat për të luftuar këto sfida është të punojmë shumë për të rritur ndërgjegjësimin e publikut, në mënyrë që të ndikojmë që vendimmarrësit të zbatojnë me përgjegjësi politikat dhe strategjitë e miratuara për të zbutur ndryshimet klimatike.

"Ne duhet të ruajmë të paktën 30% të sipërfaqes së Tokës për natyrën, dhe zonat e mbetura duhet të menaxhohen në mënyrë të qëndrueshme. Vetëm në këtë mënyrë mund të sigurojmë një rritje të temperaturës globale me vetëm 1.5 ° C.''

''Udhëheqësit botërorë duhet të bien dakord mbi këtë mesazh dhe ta pranojnë atë si një qëllim global. Ora për Planetin Tokë është një kohë ideale për të menduar së bashku për të ardhmen e Tokës. Ne ftojmë të gjitha kompanitë dhe qytetet që të bashkohen në aksion edhe këtë vit dhe kështu të ndajnë këtë mesazh të rëndësishëm ", përfundon Kalauz.

Ora për Planetin Tokë u mbajt për herë të parë në Sidnei në vitin 2007, si një iniciativë qytetare për të rritur ndërgjegjësimin për ndryshimet klimatike, por edhe një thirrje për veprim urgjent.

 Pavarësisht kohërave të vështira, veprimi i vitit të kaluar ishte më masiv se kurrë më parë: morën pjesë 190 vende dhe territore, me më shumë se 4.7 miliard reagime të regjistruara në rrjetet sociale globale.

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 Prill 2021

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti në të cilën do të behët konstituimi i Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Basri Maksuti për vepren penale 'Falsifikimi i rezultateve të votimit'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Qeverisje Lokale, Zhvillim Rajonal dhe Media në të cilën do të behët konstituimi i Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Konstituohet Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Rolling Film Festivali i cili organizohet nga OJQ Roma Versitas Kosovo dhe Romawood mban konferencën për media. (Kino Armata, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja konstituive e komisionit për Integrim Evropian. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja konstituive e komisionit për Shëndetësi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Fondi i Sfidave të Kosovës organizon eventin online për shpalljen e thirrjes së parë për shprehje interesi, në mbështetje të projekteve të trajnimit bashkëpunues. (Platforma Zoom, ora 11:00)

- Akademia Diplomatike e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës dhe Ambasada e Republikës së Francës në Republikën e Kosovës, nënshkruajnë Memorandum Mirëkuptimi. (Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, ora 11:30)

- Mbahet mbledhja konstituive e komisionit për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis dhe Infrastrukturë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Partia Liberale Egjiptiane do të dorëzojë ankesë në Gjykatën Kushtetuese lidhur me te drejtën e tyre të mohuar nga PZAP-ja dhe Gjykata Supreme në lidhje orkestrimin e votave nga ana e “Romani Iniciativa” në vendbanime me shumicë të komunitetit Serb në zgjedhjet e parakohshme të 14 Shkurtit. (Gjykata Kushtetuese, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja konstituive e komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencën për media lidhur me një studim hulumtues për qytetarët kosovar që vizituan Shqipërin dhe Malin e Zi, si pasojë e kufizimit dhe mbylljes në Kosovë e që këto patën pasoja ekonomike dhe financiare për vendin tonë. (Zyret e AKB-së, ora 13:30)