02 Dhjetor 2020

Qeveria vazhdon ta lë në harresë bujqësinë

Prishtinë, 4 tetor - Bujqësia është njëri ndër sektorët që është investuar më së paku që nga pas lufta. Qeveria e tanishme për bujqësi  ka ndarë vetëm 12 milion euro, që i bie as 1 për qind e buxhetit të përgjithshëm.

Nëse krahasojmë buxhetin e bujqësisë së Kosovës me vendet fqinje, është shumë i vogël. Sllovenia buxhetin për bujqësi e ka rreth 500 milion euro, Shqipëria rreth 50 milion euro, Maqedonia 125 milion euro.

Mirëpo edhe vitin e ardhshëm problem se do të rritet buxheti i bujqësisë për shkak të fillimit të autostradës që do të merr përmbi 1 miliard euro.

Ministri i Bujqësisë Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, (MBPZHR), Blerand
Stavileci thotë se ka arritur të siguroi garnde nga Komisioni Evropian dhe USAID-i që e kanë përmirësuar situatën e bujqësisë në Kosovë. Ai thotë se duhet të vënë një sinjal më të fuqishëm që ta kemi bujqësinë më primare në mënyrë që produktet tona edhe të eksportohen.

“Por si synim ka qenë që ne të kemi sa më shumë donator nga Banka Botërore, USAID, Komisioni Evropian dhe nga partnerët tjerë. Kështu që krejt këto e përmirësojnë kushtet në bujqësi. Gjithë nga ne edhe ne si institucion, po edhe fermerët tani  duhet t’i rrisim kapacitetet edhe në aspektin e cilësisë edhe sasisë”, tha Stavileci.

Nënpresidentja e Aleancës Kosova e Re, (AKR), Mimoza Kusari-Lila tha se qeveria nuk ka planë për ta nxjerrë bujqësinë nga kolapsi. “Qeveria nuk ka planë të bujqësisë dhe nëse miliardat jepen për bujqësi kur nuk ke një planë është problem”.

Kusari thotë se bujqësia është mjerisht e anashkaluar dhe 30 për qind i importit që hynë në Kosovë janë produkte bujqësore. “Nëse qeveria harton një planë për bujqësinë vërtet do të ketë rritje të vendeve të punës dhe stabilizim të gjendjes ekonomike. Bujqësisë duhet t’i jepet më së shumti prioritet”, tha ajo.

Eksperti i bujqësisë, Imer Rusinovci thotë se buxheti që e ka kjo ministri është tepër i vogël në krahasim me vendet e rajonit. “Shtetet e rajonit, si Maqedonia, Serbia apo Shqipëria buxhetin për bujqësi e ndajnë nga  5 deri në 8 për qind të buxhetit të përgjithshëm, ndërsa Qeveria e Kosovës për bujqësia nuk i ka ndarë as 0.1 për qind të buxhetit të përgjithshëm”.

Sipas Rusinovcit duhet të ekuilibrohet buxheti për çdo sektor dhe t’i ndahet një përqindje më e madhe bujqësisë sepse, sipas tij investimi në bujqësi do të gjeneronte vende pune më shumë se çdo sektor tjetër. “Bujqësia është prioritet vetëm gjatë fushatës zgjedhore dhe harrohet. Nëse investojmë vetëm 50 për qind në bujqësi sa është investuar në asfaltimin e rrugëve, do të kishim shumë më shumë vende të reja të punës”, tha ai.

Kosova ka ndarë 12 milion euro për bujqësinë, që është as 0.1 për qind e buxhetit të përgjithshëm të Kosovës.

Buxheti i Shqipërisë për bujqësinë është rreth 46 milion euro. 
Sllovenia për Bujqësinë ndanë rreth 500 milion euro. Maqedonia  rreth 125 milionë euro buxhet për bujqësi.

Elhami Ismajli
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 Dhjetor 2020

- Sindikata e Infermierëve të Kosovës do të zhvilloj një takim me Minsitrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj lidhur me kërkesat për rritje të pagesës së ndërrimeve të natës për infermier, pagesë të orëve shtesë dhe punës gjatë vikendeve si dhe për pagesë të rrezikshmerisë në punë. (Ndërtesa e Ministrisë, ora 8:30)

-  Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë cakton datat e intervistave për dëshmitarë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 9:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë Komunale e Arsimit, Xhemile Thaçi - Vezgishi, do të marrin pjesë në përurimin e fillimit të punimeve për ndërtimin e aneksit të objektit shkollor “Naim Frashëri” në fshatin Vlashnje. (Vlashnje, ora 10:00 - Nisja nga Shtëpia e Bardhë, ora 9:30)

- Gjykata Kushtetuese e Republikës së Kosovës do të mbajë seancë dëgjimore publike në të cilën do të shqyrtohet kërkesa KO95/20, që për objekt të shqyrtimit ka: “Vlerësimin e kushtetutshmërisë së Vendimit të Kuvendit të Republikës së Kosovës Nr.  07/V-15, të miratuar më 3 qershor 2020, përkitazi me zgjedhjen e Qeverisë së Kosovës”. (http://gjk-ks.org/live-streaming/, ora 10:00)

- Lëvizja FOL organizon diskutim online ku do të publikohet raporti “Dështimet e Kuvendit në Funksionalizimin e Agjencisë për Informim dhe Privatësi”. (Diskutimi mbahet online përmes platformës ZOOM, ora 10:00)

- Komisioni për Buxhet dhe Transfere shqyrton raportin vjetor financiar i Këshillit Gjyqësor të Kosovës, Këshillit Prokurorial të Kosovës, Komisionit Qendror të Zgjedhjeve dhe Komisionit për Ndihmë Shtetërore si dhe Raportit të Ndihmës Shtetërore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Me rastin e 76 vjetorit të lindjes së ish-Presidentit Historik të Kosovës Dr. Ibrahim Rugova, kryesia e LDK-së bën homazhe te varri i tij. (Velani, ora 10:30)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim publikon raportin "Integriteti akademik, publikimi shkencor dhe justifikimi i titujve akademikë në Universitetin e Gjakovës". (Zyra e ORCA-s afër Librarisë Buzuku, ora 11:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në ceremoninë e inaugurimit të Kompleksit Memorial ‘’Dr. Ibrahim Rugova’’. (Istog, ora 12:00)

- Baleti Kombëtar i Kosovës mban konferencë për media me rastin e Premierës së shfaqjes “Sisters”. (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 13:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media në të cilen do të flasë shefi i Grupit Parlamentar, njëkohësisht, anëtari i Kryesisë, Bedri Hamza. (Zyret e Selisë Qendrore, ora 13:30)  

-  Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës interviston drejtoreshën e Barnatores Qëndrore në SHSKUK-së, Gezime Pllana. (Ndertesa e Kuvendit, salla N303, ora 14:00)

- Mbahet ceremonia e nënshkrimit të marrëveshjeve të bashkëfinancimit në lidhje me “Thirrjen publike për subvencionim të NMVM-ve me pronësi të grave ndërmarrëse”, ku prezent do të jetë edhe ministri Vesel Krasniqi. (objekti i MTI-së, ora 14:00)

- Me rastin e fushatës "16 ditë aktivizëm për dhunën ndaj gruas", në bashkëpunim me UNDP-në do të bëhet ndriçimi i Shtëpisë së Bardhë ku do të jetë i pranishëm edhe kryetari i Komunës, Mytaher Haskuka dhe përfaqësuesja e Përhershme e UNDP-së në Kosovë, Maria Suokko. (Shtëpia e Bardhë në Pirzren, ora 16:00)