30 Shtator 2022

Programi për bujqësi i Qeverisë së Kosovës, i bazuar në politika dhe strategji

Prishtinë, 29 tetor - Programi i Qeverisë së Kosovës për bujqësinë, pylltarinë dhe zhvillimin rural është orientuar në politika të duhura zhvillimore, të cilat janë të adresuara qartë në plane dhe strategji adekuate.

Kjo është bërë e ditur sot në konferencën e përbashkët të Ministrit të Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimi Rural, Faton Peci dhe Kryeministrit të Qeverisë së Kosovës, Albin Kurti, të cilët krahas prezantimit të politikave zhvillimore të këtij sektori, kanë treguar se edhe përkundër gjendjes në të cilën e kanë gjetur këtë dikaster me marrjen e këtij mandati, kanë arritur që ta avancojnë këtë sektor duke eleminuar obligimet financiare ndaj fermerëve, duke mundësuar shpalljen e Programit për Pagesa Direkte 2021 në vlerë prej 21 milionë euro e duke e bërë këtë vit kalendarik si vitin me përkrahjen më të madhe ndër vite me mbi 50 milionë euro në kategorinë e subvencioneve.

Kryeministri Albin Kurti, ka treguar se në MBPZhR paralelisht janë duke e vënë në funksion zbatimin e rendit dhe ligjit bashkë me vendosjen e rregullave dhe kritereve për mbështetjen e sektorit të bujqësisë.

“Sektori i bujqësisë është i një rëndësie të veçantë për Qeverinë sepse përveç që prodhon e krijon ushqim, krijon edhe vende pune. Vizioni ynë është për një bujqësi kualitative, me programin tonë qeverisës po angazhohemi për nxitje të investimeve të reja. Ju kemi përgjigjur kërkesës së prodhuesve që shteti t’i ndihmojë duke subvencionuar gjysmën e kamatës. Zgjerimi i prodhimtarisë dhe zhvillimi i bujqësisë zhvillohen më mirë me përkrahjen e fermerëve meritor. Pas 8 viteve pa strategji, Qeveria ka hartuar draftin e parë të Strategjisë për Zhvillimin e Bujqësisë 2021-2027 si dhe ka finalizuar Strategjinë për Pylltarinë 2021-2031. Çdo avancim i politikave duhet të ketë evidencë të fortë dhe transparencë për të gjithë. Ne kemi sjellë ligjshmëri dhe i kemi zbatuar në përpikëri Rekomandimet e Zyrës Kombëtare të Auditimit”, ka thënë Kryeministri Kurti.

Në anën tjetër, Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci, gjatë kësaj konference ka potencuar se zhvillimi dhe implementimi i politikave të favorshme bujqësore janë prioritet i tij si udhëheqës i këtij dikasteri të rëndësishëm për zhvillim ekonomik të vendit. Ai ka prezantuar edhe gjendjen në të cilën e ka gjetur këtë dikaster.  “Kam arritur që për një periudhë të shkurtër të adresoj edhe të gjeturat e Auditorit për Ministrinë, si dhe të shumë problemeve tjera që kam gjetur në këtë dikaster. Me vendosjen e ligjshmërisë brenda institucionit, rritjes së nivelit të qeverisjes, uljes së keqpërdorimeve, eleminimin e obligimeve karshi fermerëve dhe krijimit të një imazhi të ri e pozitiv për Ministrinë, kam mundësuar përpos që ky vit të jetë viti me përkrahjen më të madhe financiare, gjithashtu edhe të rrisim buxhetin për 11 milionë euro për vitin 2022”, ka thënë Ministri Peci.

Ky sipas Ministrit Peci është vetëm fillimi i vizionit të tyre për zhvillimin e bujqësisë, duke theksuarës  përmes veprimeve të ndërmarra ka mundësuar që për vitin 2022 buxheti për kategorinë e granteve dhe subvencione do të arrijë shifrën prej 60 milionë euro, ndërsa shpalljet e programeve përkatëse do të shpallen gjithmonë në fillim-vit.


 


  

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 shtator 2022

- Në Ditën Ndërkombëtare e Personave të Moshuar UNFPA prezanton të dhenat kyqe dhe opsionet e dala nga anketa për izolimin social tek personat e moshuar në Kosovë. (Hotel International Prishtina, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 219-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës interviston Hekuran Murati, Minister i Financave, Punës dhe Transfereve dhe interviston Ymer Fejzullahu, Kryesues i Bordit të Zyrës së Rregullatorit për Energji. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Balkan Green Foundation me mbështjetje të Heinrich Böll Stiftung mban konferencë për media, në të cilën do të prezentohet hulumtimi: “Kriza Energjetike në Ballkanin Perëndimor: Masat e ndërmarra në kohën e rritjes së çmimeve të energjisë”. (Zyret e Balkan Green Foundation afër Librarisë Koha në Prishtinë, ora 12:00)

- Nën organizimin e organizatës gjermane GIZ, kryetarët e komunave të regjionit të Gjilanit nënshkruajnë memorandum mirëkuptimi. (Hotel Astoria në Gjilan, ora 13:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, së bashku me Zëvendëskryeministren për Çështje të Pakicave dhe të Drejtat e Njeriut, znj. Emilija Redžepi, marrin pjesë në tryezën e rrumbullakët me komunitetin boshnjak, organizuar nga Zyra për Çështje të Komuniteteve e Zyrës së Kryeministrit. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:30)

- Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino do të qëndrojë në Kosovë ku mbajë edhe një konferencë për media. (Selia e Federatës së Futbollit, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ministri Hajrulla Çeku, përfaqësues të Federatës së Xhudos të Kosovës marrin pjesë në ceremoninë e lansimit të programit "Kosova, shtet i xhudos”. (Lapidariumi i Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 17:00)

- Qendër Telefonike për Parandalim të Vetëvrasjes Linja e Jetës organizon një koncertë për mbledhje të fondeve në mënyrë që të mos mbyllet pasi është në gjendje të rënduar financiare, ora 20:30