23 Korrik 2018

Prezentohet hulumtimi i tregut dhe konkurrenca e sektorit të mjedrës

Prishtinë, 14 shtator - Të gjeturat nga studimij i tregut dhe konkurrencës janë prezantuar sot në Prishtinë nga znj. Ivana Dulic Markovic, eksperte e hulumtimit për zhvillimet bujqësore dhe konkurrencën. Krahasimi i tregut global, regjional dhe lokal si dhe zhvillimet e tyre janë prezantuar. Ky evenimet është organizuar nga shoqata e prodhuesve të mjedrës “Mjedra e Kosovës” të mbështetur nga Caritas’I Zviceran.

Prezantimi është mbajtur në Prishtinë në hotel Royal pranë 80 pjesëmarrësve, duke përfshirë përfaqësuesit e ministrisë së bujqësisë, akterët kryesor, agjencinë e ushqimit dhe veterinarisë, fermerët dhe kompanitë e grumbullimit dhe përpunimit.

Z. Daniel Bronkal, drejtori regjional për Ballkanin perendimor nga Caritasi Zviceran theksoi se “Caritasi Zviceran është duke mbështetur rritjen e sektorit të mjedrës nga viti 2012 dhe se jemi të përkushtuar që të vazhdojmë mbështetjen e fermerëve në këto kohëra të vështira. Kosova ka një potencial të madh për avancimin e pozicionit të saj si shtet prodhues duke u përqëndruar në zhvillimin e skemave prodhuese konvencionale dhe organike të mjedrës.”

Rezultatet e para të hulumitimit të tregut janë prezantuar sot. Këto rezultate do të mundësojnë që të kuptojmë dhe të analizojmë më mirë se si të përgjigjemi ndaj kërkesave të vazhdueshme të tregut për prodhime cilësore. Kjo do të mundësojë përgaditjen më të mirë të fermerëve dhe organizatave të tyre ndaj sfidave aktuale dhe të ardhme të tregjeve globale. 

Gjatë muajit të ardhshëm, Mjedra e Kosovës do të publikojë rezultatet finale të këtij studimi të tregut. Si rrjedhojë, organizatat anëtare të Mjedrës së Kosovës do të kenë informacione të detajizuara të këtij studimi.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Korrik 2018  - Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka do të zhvillojë një vizitë Komunën e Kamenicë ku do te takoeht me me kryetarin e Kamenicës, Qëndron Kastrati. (Objekti i Komunës, ora 9:00)

- Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës viziton kompaninë Al Petrol  në kuadër të ciklit të takimeve me bizneset që ka nisur që nga zgjedhja si Kryetar për mandatin e ri katër vjeçar.  (Zyret Qendrore te Al Petrol, ora 9:00)

- OJQ EC Ma Ndryshe, ORKIDE dhe X40 mbajn konferencën për media rreth performancës publike “Drunj të pastër”. (Sheshi “Shatërvan”, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Integrime Evropiane lidhur me shqyrtimin e Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes Financiare për IPA 2017, pjesa e parë ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian- e ftuar për të prezantuar këtë Marrëveshje znj. Dhurata Hoxha - Ministre e Integrimit Evropian. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka do të vizitojë Projektin “Air Energy”, në  fshatin Kitkë te Komunës se Kamenicë. (Fshati Kitkë, ora 10:30)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj vizitë pune në Ministrinë e Punëve të Jashtme. (Ministria e Punëve të Jashtme, ora 12:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencën për media me temë “Pse ikin investitorët e huaj nga Kosova“. (Zyret e AKB–së, ora 13:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi takohet me anëtarët e Këshillit Shtetëror të Cilësisë të AKA. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)
 
- Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka do të zhvillojë një vizitë në Minierën e Artanës ku do te takohet me menaxhmentin dhe minatorët. (Miniera e Artanës, ora 14:00)