15 Gusht 2018

Përmbyllet projekti për mbështetjen e Laboratorit te Ushqimit dhe Veterinarisë

Prishtinë, 2 maj - Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë (AUV) organizon konferencën përmbyllëse të projektit dy vjeçar të binjakëzimit, 'Mbështetje për Laboratorin e Ushqimit dhe Veterinarisë', projekt i financuar nga BE dhe i menaxhuar nga Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë.

Projekto implementohet nga AUV si autoritet përfitues dhe Zyra Shtetërore për Siguri Ushqimore dhe Mbrojtje të Konsumatorit nga Saksonia e Ulët Gjermani LAVES.

Po sot do të prezantohen të arriturat e projektit të cilat kanë ndikuar në rritjen e kapaciteteve të kryerjes se analizave të ushqimit duke përfshirë implementimin e metodave të reja për kryerje të një game me të gjerë te analizave laboratorike në lloje të ndryshme te produkteve ushqimore ku për herë të parë ka filluar kryerja e testimeve konfirmative të analizave. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 Gusht 2018 - Këshilli për Mbrojtjen e Konsumatorit do të mbajë konferencë për media lidhur me aprovimin e Ligjit për Mbrojtjen e Konsumatorit nga Parlamenti i Kosovës. (Ndërtesa e Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës prezanton platformen e re dixhitale në kuadër të transparencës komunale "Kontratat e hapura". (Salla e Kuvendit komunal në objektin e vjetër të Komunës, ora 11:00)

- Kryetari i Lëvizjes për Bashkim se Valon Murati mban një konferencë për media lidhur me qendrimet e Lëvizjes për negociatat Kosovë - Serbi.  (Selia Qendrore e Lëvizjes për Bashkim ora 14:00)

- Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili, viziton lokacionin ku po zhvillohen punimet në ndërtimin e Spitalit Pediatrik Kirurgjik në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës i cili do t’i integrojë të gjitha shërbimet shëndetësore që kanë të bëjnë me fëmijët. (QKUK, ora 14:00)

- Ne kuader te Festivalit Anibar prezantohet Aisha Madu me një program special. (Kinema “Jusuf Gërvalla” ora 14:00)

- Qendra Informative dhe Kulturore e BE-së organizon ekspozitën e artistit pamor Yll Xhaferi, të titulluar “Scrolling”. (Qendra Informative dhe Kulturore e BE-së, ora 19:00)