06 Shkurt 2023

Pastrohet deponia e mbeturinave në Bogë të Rugovës

Pejë, 30 tetor - Mbi 50 vulnetarë nga vende të ndryshme largojnë mbi 200 thasë mbeturina nga Boga e Rugovës.

Një nga shumë deponi ilegale arriti të largohet në aksionin e pastrimit të ndërmarrë ditën e djeshme në Bogë.

Energjia dhe puna ekipore e gjithë të pranishmëve bëri që sërish të kuptohet rëndësia dhe nevoja e një mjedisi të pastër.

Pos Kompanisë Regjionale të Mbeturinave ‘Ambienti’, ekipit nga Parku Kombëtar ‘Bjeshkët e Nemuna’, vullnetarëve e aktivistëve vendas, grupit iu bashkuan edhe aktivistë të huaj dhe heronj të vegjël, të cilët me punën e tyre dëshmuan dashurinë për një mjedis të pastër.

Aksioni shërbeu për të shfaqur edhe njëherë hapat e vogla të cilat mund të bëjnë ndryshimin pozitiv në mjedis, e që ky ndryshim arrihet duke filluar nga vetëdijësimi individual i qytetarëve.

Me mbi 200 thasë mbeturina të larguara ne përpiqemi të bëjmë thirrje se është detyrë e secilit nga ne që të kujdesemi për pastërtinë dhe jetueshmërinë në mjedisin që na rrethon.

Organizimi i këtij aktiviteti u mbështet nga WWF Adria.

Vullnetarët bjënë thirrje për të  gjithë vizitorët e Rugovës, banorëve dhe bizneseve lokale atje,që të kujdesen për pastërtinë e asaj ane dhe të bashkohen edhe më shumë në aktivitetet e tjera në të ardhmen.

Njëkohësisht ata kërkojnë nga institucionet që urgjentisht të ndërmarrin veprime për parandalimin e ndotjes dhe shtimin e kapaciteteve të menaxhimit të mebturinave në Rugovë.


Kalendari

Ngjarjet e datës 6 shkurt 2023

- Forumi Rinor i Lidhjes Demokratike të Kosovës do të organizoj një aksion si reagim ndaj skandalit të fundit me vende të punës në Arsim dhe akuzave publike për shitjen e vendeve të punës. (Para Komunës së Prizrenit, ora 9:30)
    
- Ministria e Financave, Punëve dhe Transfereve lanson Platformën për Punësim të të rinjve ku pjesëmarrës do të jenë Kryeministri, Albin Kurti, Ambasadori i Zvicrës, Thomas Kolly dhe Ministri, Hekuran Murati. (Hotel Sirius, ora 10:00)
    
- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit ku në rend dite është Interpelanca e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, Albin Kurti. (Kuvendi i Kosovës, salla C301, ora 11:00)

- Kryesia e Parlamentit Studentor mban konferencë për media lidhur me organizimin e marshit kundër asociacionit. (Para Bibliotekës Kombëtare në Prishtinë, ora 11:00)

    Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, takohet me përfaqësues të Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur dhe Këshillit Koordinues të Familjarëve të Personave të  Zhdukur gjatë luftës në Kosovë. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 12:00)

 

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti dhe ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati vizitojnë ndërmarrjen “Liri”, në Prizren. (Ndërmarrja "Liri", Prizren, ora 16:00)

 

- Kryetari i Kryeqytetit Përparim Rama së bashku me përfaqësuesit e grupeve të qytetarëve organizojnë ceremoninë e nënshkrimit të Agjendës për Kontratën Sociale për Kryeqytetin që është zotim i përbashkët ndërmjet zyrtarëve të komunës dhe qytetarëve për të përmirësuar komunikimin, bashkëpunimin dhe veprimet kolektive. (SHFMU “Ismail Qemajli”, Bregu i Diellit, ora 19:00)