02 Korrik 2020

Në Gjilan shpërndahen 16 tonë koncentrat për gjedhe

Gjilan, 11 qershor - Organizata për Zhvillim Rural “Mëshqerra” me seli në Prishtinë ka mbështetur sot përfituesit e projektit të lopëve qumështore të racës Hollshtajn me koncentrat 18 përqind proteina në Komunën e Gjilanit.

Nënkryetari i Komunës së Gjilanit, Arbër Ismajli, ka falënderuar organizatën si donatore e këtij projekti dhe ka konfirmuar se qeverisja komunale është në shërbim të plotë dhe mbështetje maksimale për implementimin e këtij projekti.

“Komuna e Gjilanit është falënderuese për këtë donacion në sektorin e bujqësisë dhe me këtë trend do të vazhdojmë edhe më tutje që participimin që e bëjnë fermerët ta mbështesim në mënyrë direkte."

"Fermerët janë shtylla e zhvillimit të blegtorisë si degë dhe e fushës së bujqësisë në përgjithësi, prandaj me mbështetjen e donatorëve dhe prioritetet e Komunës do të bëjmë që zhvillimi lokal ekonomik të shënoj rritje, sepse regjioni ynë është i njohur me tokën bujqësore si mundësi të zhvillimit të qëndrueshëm ekonomik”, ka thënë Ismajli.

Florentina Kida-Gërguri nga organizata “Mëshqerra”, ka thënë se ky projekt ka qëllim zhvillimin e sektorit të blegtorisë dhe në kuadër të kësaj sot me participimin e përbashkët të fermerëve po shpërndahen 16 tonë koncentrat në fazën e parë, për fermerët që janë përfitues të lopëve Hollshtajn prej organizatës.

Ajo ka konfirmuar se projekti do të përcillet edhe në terren me vizita të rregullta dhe ofrim të shërbimeve të ndryshme, në mënyrë që kjo racë e lopëve qumështore të jetë gjithnjë e më shumë prezente në këtë regjion.

Ndërsa, nga ana e tij, drejtori i Bujqësisë në Gjilan, Ramiz Ramadani, ka thënë se janë 66 ekonomi familjare që kanë mundësinë e rritjes dhe zgjerimit të kapaciteteve të tyre blegtorale dhe përmirësimit racor falë donacionit që ka ardhur nga organizata “Mëshqerra”.

“Përfitues janë 66 fermerë në një sasi prej 16 mijë kilogramësh koncentrat për lopë qumështore me 18 përqind proteina. Shpërndarja do të bëhet gjatë ditës së sotme dhe të nesërme dhe në këtë fazë do të ndahen nga 240 kilogram koncentrat për secilin farmer."

"Drejtoria e Bujqësisë është në asistencë të plotë me staf profesional dhe mbështetje të çfardo natyre qoftë dhe ky projekt të arrij efektin e tij më të mire në këtë fazë”, ka thënë ai ndër të tjerash.

Përndryshe, fermerët, por edhe profesionistët e fushës vlerësojnë se sasia e planifikuar e koncentratit rrit performancat prodhuese të qumështit dhe riprodhimin e mëtutjeshëm te lopët në shumëzimin e parë të tyre.
​

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Korrik 2020

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, viziton Republikën e Shqipërisë ku do të zhvillojë takim me kryeministrin Edi Rama. (Pallati i Brigadave në Tiranë, ora 10:00)

- Ministri  i Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj, viziton Komunën e Deçanit, ku pritet në takim nga kryetari Bashkim Ramosaj. (Salla e Asamblesë Komunale, Deçan, ora 10:00)

- Ambasadori hungarez në Kosovë, Laszlo Markusz, viziton Komunën e Gjakovës. (Ndërtesa e Komunës, ora 10:45)

- Lëvizja FOL organizon konferencë për media, me ç’rast do të publikoj raportin “Pagesat e Vendimeve Gjyqësore nga Komunat - Vitet 2017, 2018, 2019”. (Zyret e Lëvizjes FOL, ora 11:00)

- Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti dhe Kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama mbajnë konferencë e përbashkët për shtyp. (Pallati i Brigadave në Tiranë, ora 11:15)

- Hapet ekspozita “Ditarët e Depresionit” e realizuar nga Ferdi Limani. (Shtëpia e Evropës në Prishtinë, ora 12:00)

- Banorët e lagjes ”Qendra” protestojnë, të pakënaqur me shërbimet komunale. (Rr.“Rexhep Luci”, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media në të cilën flasin deputetët Arbërie Nagavci dhe Hajrulla Çeku. (Oborri i Kuvendit të Kosovës, ora 13:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti takohet me Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta. (Presidenca e Shqipërisë, ora 13:10)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti takohet me Kryetarin e Kuvendit të Shqipërisë, Gramoz Ruçi. (Zyra e Kryetarit të Kuvendit, ora 14:00) 

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti takohet me Kryetarin e Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj. (Zyra e Kryetarit të Bashkisë, ora 14:45)
 
- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti takohet me Kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha. (Zyra e Kryetarit të PD-së, ora 15:30)