27 Nëntor 2020

Mitrovicë, nis projekti për mbëltimin e 1 mijë fidanëve

Mitrovicë, 5 qershor - Me rastin e Ditës Botërore të Mjedisit të shtunën ka nisur në Mitrovicë realizimi i një projekti për mbëltimin e 1 mijë fidanëve të reja në këtë komunë që ka probleme të mëdha me ndotjen.

Kryetari i komunës, Avni Kastrati dhe drejtoresha e UNDP-së në Kosovë, Osnat Lubrani, kanë marrë pjesë në nisjen e këtij projekti, duke mbëltuar disa fidanë në sheshin “Isë Boletini”.

Në lidhje me këtë projekt që do të realizohet në bashkëpunim të komunës me UNDP-në, kryetari Kastrati, tha se tashmë janë caktuar lokacionet për mbëltimin e këtyre fidanëve.

Sipas tij, 1 mijë fidanë do të mbëltohen kryesisht në qendër të qytetit, mandej para hapësirave të institucioneve, shkollave, shesheve etj. Ai tha se i gjithë projekti parashihet të përfundoj për 18 ditë.

Në anën tjetër, ai bëri të ditur ky është hapi i parë për përmbushjen e premtimit që ka të bëj me mbëltimin e 20 mijë fidanëve në gjithë Mitrovicën. “Brenda katër vitesh në Mitrovicë do të mbëltohen 20 mijë fidanë, çka do të thotë një fidanë për një familje”.

Në anë tjetër, drejtoresha e UNDP-së në Kosovë, Osnat Lubrani, shprehu kënaqësinë për realizimin e këtij projekti në Mitrovicë. Ajo premtoi se UNDP-ja do të vazhdoj edhe në të ardhmen që të ndihmoj për tejkalimin e sfidave mjedisore në këtë komunë.   
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Nëntor 2020

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton shkresën nga Malcolm Simmons, ish kryetar i Asamblese së Gjyqtarëve të EULEX-it, përfaqësuar sipas autorizimit nga dr. Artan Qerkini, avokat. (Ndertesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:30)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Instituti për Politika Zhvillimore mban konferencë për media me temë “Promovimi i efiçiencës së energjisë dhe burimeve të ripërtëritshme në Kosovë”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, merr pjesë në nisjen e asfaltimit të zgjerimit të llotit të 4 të rrugës Podujevë - Prishtinë, gjegjësisht në fshatin Llugë. (Rruga Podujevë - Prishtinë, fshati Llugë, ora 11:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në shënimin e Ditës së Forcës së Sigurisë së Kosovës. (Kazerma Adem Jashari në Prishtinë, ora 12:00)

- Ministria e Mbrojtjes organizon ceremoninë e shënimit të Ditës së Forcës. (Ambientet e kazermës “Adem Jashari” në Prishtinë, ora 12:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve  Kryeministri Avdullah Hoti do e përcjellin realizimin e eksportit të produkteve kosovare në Serbi e që lidhet me marrveshëjen në Shtëpinë e Bardhë në Washington për bashkëpunim ekonomik Kosovë - Serbi e cila pason me një marrëveshje mes dy operatorëve ekonomik. (Objekti i Agrokosova Holiding në zona industriale - Shirokë, Suharekë, ora 14:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti në kuadër të Javës së Biznesit Kosovar 2020, viziton Verarinë ‘’Agro Kosova Holding ’’ në Suharekë. (Veraria ‘’Agro Kosova Holding ’’, Suharekë, ora 14:00)

 

- Partia Demokratike e Kosovës, Dega në Podujevë, bën sot përmbylljen e fushatës zgjedhore përmes një konference për media. (Restorant “Artela”, ora 14:00)