28 Maj 2020

Ministri Stavileci vizitoi fshatin Zllakuqan të komunës së Klinës

Klinë, 16 korrik - Në vazhdën e vizitave të tij në terren, ministri i MBPZHR-së Blerand Stavileci, me qëllim të monitorimit të punës së përfituesve të granteve dhe subvencioneve të ndara nga MBPZHR-ja, ishte sot në pronën e fermerit të njohur Tomë Milici në Zllakuqan të komunës së Klinës.

Milici njëkohësisht është përfitues i subvencionit në vlerë prej 135ha x 90 euro = 12.150 euro dhe subvencionit prej 35% të derivateve të naftës për korrje-shirjet e të mbjellave vjeshtore të grurit.

Duke iu drejtuar të pranishmëve, ministri Stavileci tha se tani jemi në vlugun e aktiviteteve të korrje-shirjeve dhe megjithëse në fillim faktorët klimatik e kanë shtyer këtë aktivitet, tani është çdo gjë në rregull dhe korrje-shirjet kanë filluar në të gjitha komunat e Republikës së Kosovës.

Ne si Ministri e Bujqësisë, vazhdoi me tej ministri Stavileci, edhe këtë vit kemi vendosur që t’u dalim në përkrahje autokombanjerëve dhe fermerëve duke ua subvencionuar derivatet e naftës dhe tanimë janë formuar të gjitha komisionet e nevojshme për përcjelljen dhe monitorimin e vazhdimësisë së fushatës së korrje-shirjeve.

Deri me tani, shtoi ministri Stavileci, të gjitha informacionet që na kanë ardhur nga terreni janë të kënaqëshme dhe rendimentet mesatare sillen prej 3500-4500 kg për hektarë.

Ndërsa, Kryetari i Komunës së Klinës Sokol Bashota, tha se presim rendimente të larta për t’i plotësuar nevojat e të gjithë qytetarëve, por për fat të keq, sivjet një pjesë e madhe e territorit të komunës së Klinës është dëmtuar nga breshëri dhe ende jemi në proceduren e matjes së humbjeve nga dëmet e shkaktuara.

Fermeri Tomë Milici, pasi e falenderoi ministrin Stavileci dhe kryetarin Bashota për vizitën e tyre në parcelën e tij, tha se kjo nismë dëshmon që problemeve të bujqëve, institucionet e vendit i janë qasur me një seriozitet edhe më të madh dhe neve na japin shpresë së në të ardhmen do të përkrahemi edhe më shumë. Më tej, duke krahasuar kushtet klimatike dhe pengesat me të cilat janë ballafaquar, fermeri Milici tha se në përgjithësi janë të kënaqur edhe me këto rendimente të marrura.

Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural së bashku me Qeverinë e Republikës së Kosovës, me qëllim që çmimi i korrje-shirjeve të del më i lirë dhe unik në tërë territorin e Kosovës, sivjet ka ndarë subvencion prej 500.000€ për derivatet e naftës.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Maj 2020  - Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, viziton Komunën e Prishtinës. (Objekti i vjetër i Komunës, ora 10:00)

 - Mbahet mbledhja e Komisionit për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike në të cilën do të votohet Raporti Vjetor i Zyrës së Rregullatorit të Energjisë, si dhe shpallja e konkursit për zgjedhjen e “Kryesuesit të Komisionit Shqyrtues të Autoritetit Rregullator për Shërbimet e Ujit”, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00 -mbledhja do të mbahet pa prezencën e mediave)

- Ambasada e Italisë dhe Ushtria Italiane prezantojnë kontributet e tyre për Ministritë e Shëndetësisë dhe Ministrinë e Punëve të Brendshme dhe të Administratës Publike në përgjigje të pandemisë globale Covid-19 në Kosovë. (Salla e konferencave të Administratës Qendrore të QKUK-së, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit në të cilën do të diskutohet kërkesa e KOSTT-it për miratimin e Planit të biznesit, propozim rregullorja për rendin dhe qasjen e  mediave dhe të publikut në punën e Kuvendit, propozim rregullorja për shfrytëzimin e automjeteve të Kuvendit, raporti i shpenzimeve të Kuvendit, shpenzimet e telefonisë mobile dhe reprezentacionit, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 12:00)

- Qendra për Zhvillim të Karrierës në Universitetin e Prishtinës. aktivitetit “KarrieraUP” ku folës do të jetë përfaqësuesi nga kompania farmaceutike “Gentipharm”, Demir Shkodra. (Facebook.com/qzhkunipr, ora 13:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës në të cilën shqyrton raportin për azhurnimet e të dhënave vjetore të Partive Politike, raportin për dorëzimin e raporteve të shpenzimeve vjetore të partive politike, raportin për deklarimin e partive politike për vazhdimin e regjistrimit, etj. (Selia e KQZ-së, ora 13:30)

- Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia e Partisë Demokratike të Kosovës, ora 15:30)

- Një delegacion austriak i kryesuar nga Ministri për Evropë dhe Punë të Jashtme, Alexander Schallenberg do të qëndrojë për vizitë të shkurtër zyrtare në Republikën e Kosovës ku do të pritet nga Ministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës i Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca. (Hapësirat e Terminalit VIP të Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës, ora 15:45)

- Lëvizja Vetëvendosje organizon protestë. (Sheshi “Skënderbeu”, ora 17:00)

- Ministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Glauk Konjufca, Ministri i Integriemev Evropiane Blerim Reka se bashku me Ministrin për Evropë dhe Punë të Jashtme te Austrisë, Alexander Schallenberg dhe Ministren për Evropë e Austrisë, Karoline Edtstadler mbajnë konferencën e përbashkët për media. Aeroporti i Prishtinës, ora 17:00)