04 Dhjetor 2020

Ministri Stavileci takoi përfaqësues të 22 institucione bankare

Prishtinë, 5 gusht - Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural Blerand Stavileci mbajti takim me 22 institucione bankare si makro ashtu edhe mikro finanaciare që veprojnë në vendin tonë.

Në fjalën e tij hyrëse, ministri Stavileci i njoftojë të pranishmit për punën e Ministrisë së Bujqësisë, për Planin për Zhvillimin Rural 2007-13, Strategjinë për sektorin e hortikulturës 2009-2013, atë për konsolidimin e tokës, etj.

Deri në vitin 2007-të, shtoi ministri Stavileci, buxheti i MBPZHR-së ka qenë pa skemën e granteve dhe subvencioneve dhe me pagesa direkte kemi filluar që nga viti 2008-të, kryesisht të fokusuar në sistemin e ujitjes dhe tre sektorë të tjerë kryesore, si ai i qumështit, sektori i hortikulturës dhe i drithërave.

\"Gjatë analizës së gjendjes ekzistuese janë identifikuar veprimet e detajuara që neve do të na mundësojnë t’i kapërcejmë dobësitë dhe vështirësitë, si dhe të përfitojmë nga mundësitë në dispozicion dhe të zbusim kërcënimet e identifikuara.\"

Strategjitë e ministrisë sipas tij tani janë të linjëzuara me politikat bujqësore të BE-së dhe ato i mbështesim në 4 boshte si, rritja e aftësisë konkurruese, ruajtja e ambientit dhe përdorimi i përmirësuar i tokës, diversifikimi dhe ngritja e cilësisë së jetës rurale, si dhe në strategjinë për zhvillim lokal të bazuar në komunitete.

Përveç buxhetit që ka Ministria e Bujqësisë, vazhdoi më tej ministri Stavileci, kemi edhe një komunitet të madh donatorësh që janë të përqendruar në zhvillimin e sektorit bujqësor dhe deri me tani mesatarja në vit e përkrahjes së tyre sillet rreth 15 milion, në të kaluaren kryesisht përkrahjet kanë pasur karakter teknik por tani ka ndryshuar qasja, shembull konkret është skema e granteve të KE-së.

Pra, vazhdoi ministri Stavileci, ka filluar një etapë e re për zhvillimin e sektorit bujqësor dhe arsyeja e këtij takimi përreth kësaj tavoline dhe takimeve të mëtutjeshme që do të mbahen, është krijimi i një modeli të qëndrueshëm dhe adekuat për zhvillimin e politikave strategjike për këtë fazë në të cilën jemi, duke u ndarë të kënaqur si sektori bankar, ashtu edhe fermerët dhe Ministria e Bujqësisë.

Drejtori Gjeneral i Raiffeisen Bank Twight, tha se të gjithë jemi të vetëdijshëm për rrezikun e kreditimit dhe nevojitet fokus më i madh për zvogëlimin e këtij rreziku dhe krijimin e një sigurie më të madhe për realizimin e praktikave në përshtatshmëri me kapacitetin bujqësor dhe ekonomik në vend.

Ne sektori bankar dhe kreditor, përkundër që jemi konkurrent në mes veti, shtoi z. Twight, kësaj çështje duhet t’i qasemi si grup për t’i harmonizuar politikat strategjike dhe për të projektuar një model të qëndrueshëm, përkitazi me zhvillimin e bujqësisë. Përkundër problemeve të tjera, vazhdoi ai, ekziston edhe problemi kryesorë sepse nuk kemi informata të mjaftueshme për mikro tregjet dhe politikat kredituese zakonisht janë të orientuara në makrokredi.

Ndërkaq, Michael Gild, Drejtor Gjeneral i CRIMSON Finance Fund CFF, tha se tani në fund të muajit presim të fillojmë më një projekt të ri huadhënës që është kryesisht i orientuar për mikrokredi dhe në një të ardhme të afërt do të rritet financimi ynë dhe politikat strategjiko-kredituese do të orientohen nga zhvillimi i sektorit të bujqësisë dhe zvogëlimi i papunësisë. Më tej, z. Gild duke foluar edhe në cilësinë e përfaqësuesit të USIAD-it tha se USAID-i tani është duke përgatitur një projekt ekskluzivisht për bujqësinë dhe përmes tij synon të kontribuojë në zhvillimin e mëtutjeshëm të këtij sektori dhe ngritjen e kapaciteteve prodhuese.

Në takim kishte të pranishëm edhe agjensi dhe organizata kredituese vendore si, START, Kreditimi Rural i Kosovës, BZFM, Kos Invest, KEP Trust, AFK, FINCA, Lesna etj., dhe të gjithë u pajtuan se duhet t’i intensifikojnë takimet dhe të bashkëpunojnë më shumë në lidhje më këtë çështje.

Në të ardhmen do të mbahen edhe takime të tjera për diskutuar rreth gjetjes së një modeli të përshtatshëm për zhvillimin e sektorit bujqësor nëpërmjet hartimit të politikave më të favorshme kredituese.

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Dhjetor 2020

- Mbahet seanca fillestare për rastin e vrasjes së politikanit serb Oliver Ivanoviq pranë Gjykatës Themelore në Prishtinë, departamenti Special - krimet e rënda me c'rast avokati mbrojtës do te jep deklaratë për mediet pas seancës. (Gjykata Themelore në Prishtinë, ora 9:30)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti do të mbaj një takim virtual me presidentin e Gjykatës Ndërkombëtare të Arbitrazhit Alexis Mourre dhe Drejtoreshën e Komisionit të Arbitrazhit për Evropë, Laetitia de Montalivet. (Takim virtual, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Emilja Redzepi, do të bëjnë nënshkrimin e kontratave me përfituesit e thirrjes për përkrahjen e OJQ-ve dhe individëve në fushën e kulturës, rinisë dhe sportit. (Shtëpia e Bardhë në Prizren, ora 10:00)

- Qendra për Këshillim, Shërbime Sociale, dhe Hulumtime organizon aktivitetin “Tuneli i Fundit” në përkujtim të grave të vrara si pasojë e dhunës në familje në pesë vitet e fundit në Kosovë, dita e dytë. (Përballë ndërtesës së Kuvendit të Kosovës, ora 10:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton shkresën e Artan Qerkinit përfaqësues i Malcolm Simmons, ish kryetar i Asamblesë së Gjyqtarëve të EULEX-it, “Përgjigje në ftesën për të dëshmuar para Komisionit për Legjislacion” si dhe njoftohet me shkresën e Përfaqësuesit Special të Bashkimit Evropian, Tomas Szunyong, për emërimin e Karin Hernmark Ahliny, Ambasador i Suedisë, anëtar i Bordit  Mbikëqyrës  të Agjencisë Kosovare për Verifikim dhe Krahasim të Pronës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:15)

- Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës interviston Ministrin e Ministrisë së Infrastrukturës Arban Abrashin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Mbahet seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit te Kosovës në të cilën do të behët shqyrtimi i dytë i Projektligjit për Rimëkëmbjen Ekonomike - COVID-19. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Organizata Etea dhe Aleanca Franceze në Prishtinë me mbështetjen e Ambasadës Franceze do të mbajnë takimin e parë të huazimit të librave. (Tek objekti i Aleancës Franceze, ora 11:00)

- Autoriteti Kosovar i Konkurrencës (AKK) mban konferencë për medie lidhur me një hetim ndaj ndërmarrjeve që operojnë në tregun e energjisë elektrike. (Ish-objekti i Bankës së Lubjanës, ora 11:15)

- Kryetari i Delegacionit të Kosovës, Ibrahim Makolli dhe ai i delegacionit të Serbisë Veljko Odalovic do të mbajnë konferencë për media lidhur me varrezën masive në Kizhevak të Serbisë. (Lokacioni i varrezës masive në Kizhevak  të Serbisë, ora 12:00)

- Shpallet aktgjykimi ndaj të akuzuarit N. M., i cili akuzohet nga Prokuroria Themelore e Gjilanit, për veprën penale “vrasje e rëndë” pasi qe në  fshatin Berivojcë, komuna e Kamenicës, i pandehuri dyshohet që pas mosmarrëveshjeve familjare, me një mjet të fortë - shufër metalike, godet bashkëshorten e tij në kokë dhe pjesë të tjera të trupit, me ç’rast të ndjerës i ka shkaktuar plagë të cilat kanë qenë vdekjeprurëse. (Gjykata Themelore Gjilan, ora 13:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës interviston drejtoren e Insitutit Hidrometeorologjik të Kosovës Letafete Latifi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë plotëson listën e dëshmitarëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 

- Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Bedri Hamza, mban sot konferencë për media. (Oborri i Kuvendit hyrja nga sheshi, ora 14:00)

- Qendra për Raste Gjyqësore Strategjike mban konferencë për media me rastin e dorëzimit të padisë për konflikt administrativ kundër vendimeve të Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit dhe Zyrës së Rregullatorit për Energji”. (Para Pallatit të Drejtësisë, ndërtesa A, ora 14:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla pret në takim ministrin në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme i Republikës së Shqipërisë, Gent Cakaj ku pjesë e takimit do të jenë edhe përfaqësuesit e shqiptarëve të Luginës së Preshevës. (Objekti i MPJD-së, ora 14:00)

 

- Kryeministri Avdullah Hoti dhe ministrja e Financave Hykmete Bajrami, mbajnë konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:00)