02 Dhjetor 2020

Ministri Stavileci në panairin “Agrobiznes 2010” në Shqipëri

Tiranë, 25 shtator - Në Pallatin e Kongreseve në Tiranë, gjatë një ceremonie ku ishte i pranishëm ministri i MBPZHR-së Blerand Stavileci, homologu i tij, ministri i MBUMK-së z.Genc Ruli, përfaqësues të USAID-it, si dhe personalitete të tjera nga lëmia e bujqësisë dhe ushqimit, nën organizimin e Këshillit të Agrobiznesit Shqiptar (KASH), filloi panairi “Agrobiznes 2010”.

Në fjalën e rastit, ministri i MBPZHR-së, Blerand Stavileci, shprehu bindjen se organizimet e tilla kanë si mision mbrojtjen, nxitjen dhe promovimin e bizneseve dhe veprimtarive bujqësore dhe janë shumë të rëndësishme për jetën ekonomike të vendeve tona.

Duke shtuar më tej se, programet për mbështetjen e agrobizneseve po fokusohen gjithnjë e më shumë në rritjen e prodhimtarive dhe në futjen e teknologjive të reja për ngritjen e aftësisë konkurruese në tregjet ndërkombëtare.

Jemi pothuajse në procese të njëjta, si në përafrimin e legjislacionit, krijmin e politikave dhe institucioneve që kërkohen nga BE-ja, shtoi ministri Stavileci, dhe gjatë takimit që kishim me ministrin Ruli u dakorduam që t’i intensifikojmë bashkëkoordiminet dhe bashkërendimet në krijimin e lehtësirave lidhur me fushëveprimet brenda kufijve tanë, si dhe në nëpërmjet shkëmbim/këmbimit të përvojave në këtë fushë t’i dërgojmë proceset përpara.

Ministri Stavileci dhe homologu i tij shqiptar, ministri Ruli, para ceremonisë së hapjes së panairit “Agrobiznes 2010” mbajten edhe një takim të përbashkët, me ç’rast diskutuan për mundësi dhe çështje të ndryshme bashkëpunimi.

“Pjesëmarrja e ritualit jo vetëm politik ishte një moment i mirë për t’i shikuar mundësitë që si vende motra të mos i konkurrojmë njëra-tjetrës, si dhe për të diskutuar që reciprocikisht t’i luftojmë kërcënimet nga konkurrenca e fermave me kompetitive të rajonit me qëllim mbrojtjen e fermerëve tanë”, tha ministri Ruli.

Ndërkaq, ministri Stavileci, shtoi se baza e bashkëpunimeve në mes vendeve tona nuk është vetëm protokollare, por në këto suaza ka edhe shumë hapësirë për të zhvilluar potencialet tona dhe thelluar bashkëpunimet edhe në projekte më të mëdha.

Tanimë kemi edhe autostraden si urë lidhëse edhe me rajonin, e cila na krijon avantazhe të mëdha veçanërisht në sfera ekonomike dhe integruese, ngase bën të mundshëm zgjerimin e tregut ekonomik të Kosovës dhe të Shqipërisë, si dhe unifikimin e tregut dhe instalimin e një fryme më të thellë bashkëpunimi për ngritjen dhe avancimin e ekonomive të vendeve tona, përfundoi ministri Stavileci.

Pjesëmarrëse në Panairin “Agrobiznes 2010” ishin mbi 100 kompani nga industria agropërpunuese dhe ushqimore dhe gjatë ditëve të panairit do të organizohen konferenca dhe takime të rëndësishme që i shërbejnë bashkëpunimit dhe promovimit të vlerave që ka sot agroindustria shqiptare në përgjithësi, si p.sh. takimi mbi standardet ushqimore që organizohet nga projekti zviceran SASA, konkursi mbi degustimin e verërave, ku do të ndahen dhe çmimet për verën më të mirë, etj.

Panairi do të jetë i hapur deri më datën 26 shtator 2010.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 Dhjetor 2020

- Sindikata e Infermierëve të Kosovës do të zhvilloj një takim me Minsitrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj lidhur me kërkesat për rritje të pagesës së ndërrimeve të natës për infermier, pagesë të orëve shtesë dhe punës gjatë vikendeve si dhe për pagesë të rrezikshmerisë në punë. (Ndërtesa e Ministrisë, ora 8:30)

-  Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë cakton datat e intervistave për dëshmitarë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 9:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë Komunale e Arsimit, Xhemile Thaçi - Vezgishi, do të marrin pjesë në përurimin e fillimit të punimeve për ndërtimin e aneksit të objektit shkollor “Naim Frashëri” në fshatin Vlashnje. (Vlashnje, ora 10:00 - Nisja nga Shtëpia e Bardhë, ora 9:30)

- Gjykata Kushtetuese e Republikës së Kosovës do të mbajë seancë dëgjimore publike në të cilën do të shqyrtohet kërkesa KO95/20, që për objekt të shqyrtimit ka: “Vlerësimin e kushtetutshmërisë së Vendimit të Kuvendit të Republikës së Kosovës Nr.  07/V-15, të miratuar më 3 qershor 2020, përkitazi me zgjedhjen e Qeverisë së Kosovës”. (http://gjk-ks.org/live-streaming/, ora 10:00)

- Lëvizja FOL organizon diskutim online ku do të publikohet raporti “Dështimet e Kuvendit në Funksionalizimin e Agjencisë për Informim dhe Privatësi”. (Diskutimi mbahet online përmes platformës ZOOM, ora 10:00)

- Komisioni për Buxhet dhe Transfere shqyrton raportin vjetor financiar i Këshillit Gjyqësor të Kosovës, Këshillit Prokurorial të Kosovës, Komisionit Qendror të Zgjedhjeve dhe Komisionit për Ndihmë Shtetërore si dhe Raportit të Ndihmës Shtetërore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Me rastin e 76 vjetorit të lindjes së ish-Presidentit Historik të Kosovës Dr. Ibrahim Rugova, kryesia e LDK-së bën homazhe te varri i tij. (Velani, ora 10:30)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim publikon raportin "Integriteti akademik, publikimi shkencor dhe justifikimi i titujve akademikë në Universitetin e Gjakovës". (Zyra e ORCA-s afër Librarisë Buzuku, ora 11:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në ceremoninë e inaugurimit të Kompleksit Memorial ‘’Dr. Ibrahim Rugova’’. (Istog, ora 12:00)

- Baleti Kombëtar i Kosovës mban konferencë për media me rastin e Premierës së shfaqjes “Sisters”. (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 13:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media në të cilen do të flasë shefi i Grupit Parlamentar, njëkohësisht, anëtari i Kryesisë, Bedri Hamza. (Zyret e Selisë Qendrore, ora 13:30)  

-  Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës interviston drejtoreshën e Barnatores Qëndrore në SHSKUK-së, Gezime Pllana. (Ndertesa e Kuvendit, salla N303, ora 14:00)

- Mbahet ceremonia e nënshkrimit të marrëveshjeve të bashkëfinancimit në lidhje me “Thirrjen publike për subvencionim të NMVM-ve me pronësi të grave ndërmarrëse”, ku prezent do të jetë edhe ministri Vesel Krasniqi. (objekti i MTI-së, ora 14:00)

- Me rastin e fushatës "16 ditë aktivizëm për dhunën ndaj gruas", në bashkëpunim me UNDP-në do të bëhet ndriçimi i Shtëpisë së Bardhë ku do të jetë i pranishëm edhe kryetari i Komunës, Mytaher Haskuka dhe përfaqësuesja e Përhershme e UNDP-së në Kosovë, Maria Suokko. (Shtëpia e Bardhë në Pirzren, ora 16:00)