04 Dhjetor 2020

LDD: Qeveria ka lënë anash sektorin e bujqësisë

Prishtinë, 13 shtator - Lidhja Demokratike e Dardanisë vlerëson se Qeveria aktuale ka lënë anash sektorin e bujqësisë dhe disa  prodhues vendor janë para kolapsit te plote dhe kane ngelur ne mëshirën e fatit.

Duke theksua se bëhet fjalë për sektor shumë të rëndësishëm për rimëkëmbjen ekonomike të vendit, Lidhja Demokratike e Dardanisë me keqardhje konstaton se ky sektor injorohet dhe është lënë anash fare nga qeveria aktuale,bile disa sektor dhe prodhues vendor janë para kolapsit te plote dhe kane ngelur ne mëshirën e fatit, ka thënë në konferencën për media Sokol Haliti, anëtar i Kryesisë dhe kryetari i Komisionit për Bujqësi në LDD.

“ Fakte te tilla shqetësuese ka mjaft. Shtrenjtimi i bukës dhe mos-aplikimi i asnjë mase apo veprimi edhe kure lëvizë dukshëm çmimi i grurit tregon për paaftësinë menaxhuese dhe mungesën e vizionit dhe hartimit te politikave nga ana e qeverise. Kosova ka toke buke dhe sipërfaqe te mjaftueshme qe te siguroj sasi te nevojshme gruri për te gjithë banoret e Kosovës,por mungesa e politikave te duhura fiskale,favorizuese dhe ne fund te fundit mbrojtëse për prodhuesit vendor e le bujkun por edhe konsumatorin kosovar ne mëshire te fatit dhe konkurrencës jo lojale. Kjo ndodh kur nuk funksionon shteti”.

Haliti tha se deklarimet e prodhuesve te verës dhe pijeve alkoolike nuk do te marrin asnjë kilogram rrush nga vreshtarët e Kosovës , si pasoj e pamundësisë se plasimit te prodhimeve tona ne tregjet fqinje dhe evropiane është një lajm tjetër shokues për vreshtarinë kosovare  dhe për prodhuesit vendor te rrushit.

“ Valle a po rrezikohet te kapitulloj edhe kjo veprimtari e rëndësishme dhe me një tradite te ndritshme?! Deklarimet e qeveritareve tanë se po hulumtojnë tregje te jashtme janë te mjera dhe pa shpresë. Edhe nëse gjendet ndonjë treg, çmimet do te jene dekurajuese, është dashur me kohe qe te llogariten parametrat dhe te sigurohet minimumi i plasmanit ne treg,edhe ky fakt argumenton kapitullimin e kësaj qeverie dhe ngulfaten e prodhuesve tanë”.

LDD gjithashtu e brengos fakti se pyjet e Kosovës vazhdojnë te dëmtohen dhe se akoma ka paqartësi dhe vakume ende ne raportet komune-agjencion i pyjeve.

“Ju bëjmë apel komunave  te Kosovës qe te koordinohen mire dhe te qartësojnë përgjegjësitë dhe kompetencat qe do ti kontribuojnë ruajtjes dhe menaxhimit efikas te pyjeve,masës drunore por edhe bio diversitetit”.

Me qëllim të tejkalimit të gjendjes aktuale  Lidhja Demokratike e Dardanisë propozon qe akciza dhe TVSH-ja te hiqen për drurin teknik dhe drurin për djegie , që do te ulte çmimin e drurit dhe do te zbuste nevojat e qytetareve te vendit si dhe do te parandalonte prerjet dhe emetimet e pakontrolluara te pyjeve te vendit tone. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Dhjetor 2020

- Mbahet seanca fillestare për rastin e vrasjes së politikanit serb Oliver Ivanoviq pranë Gjykatës Themelore në Prishtinë, departamenti Special - krimet e rënda me c'rast avokati mbrojtës do te jep deklaratë për mediet pas seancës. (Gjykata Themelore në Prishtinë, ora 9:30)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti do të mbaj një takim virtual me presidentin e Gjykatës Ndërkombëtare të Arbitrazhit Alexis Mourre dhe Drejtoreshën e Komisionit të Arbitrazhit për Evropë, Laetitia de Montalivet. (Takim virtual, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Emilja Redzepi, do të bëjnë nënshkrimin e kontratave me përfituesit e thirrjes për përkrahjen e OJQ-ve dhe individëve në fushën e kulturës, rinisë dhe sportit. (Shtëpia e Bardhë në Prizren, ora 10:00)

- Qendra për Këshillim, Shërbime Sociale, dhe Hulumtime organizon aktivitetin “Tuneli i Fundit” në përkujtim të grave të vrara si pasojë e dhunës në familje në pesë vitet e fundit në Kosovë, dita e dytë. (Përballë ndërtesës së Kuvendit të Kosovës, ora 10:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton shkresën e Artan Qerkinit përfaqësues i Malcolm Simmons, ish kryetar i Asamblesë së Gjyqtarëve të EULEX-it, “Përgjigje në ftesën për të dëshmuar para Komisionit për Legjislacion” si dhe njoftohet me shkresën e Përfaqësuesit Special të Bashkimit Evropian, Tomas Szunyong, për emërimin e Karin Hernmark Ahliny, Ambasador i Suedisë, anëtar i Bordit  Mbikëqyrës  të Agjencisë Kosovare për Verifikim dhe Krahasim të Pronës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:15)

- Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës interviston Ministrin e Ministrisë së Infrastrukturës Arban Abrashin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Mbahet seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit te Kosovës në të cilën do të behët shqyrtimi i dytë i Projektligjit për Rimëkëmbjen Ekonomike - COVID-19. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Organizata Etea dhe Aleanca Franceze në Prishtinë me mbështetjen e Ambasadës Franceze do të mbajnë takimin e parë të huazimit të librave. (Tek objekti i Aleancës Franceze, ora 11:00)

- Autoriteti Kosovar i Konkurrencës (AKK) mban konferencë për medie lidhur me një hetim ndaj ndërmarrjeve që operojnë në tregun e energjisë elektrike. (Ish-objekti i Bankës së Lubjanës, ora 11:15)

- Kryetari i Delegacionit të Kosovës, Ibrahim Makolli dhe ai i delegacionit të Serbisë Veljko Odalovic do të mbajnë konferencë për media lidhur me varrezën masive në Kizhevak të Serbisë. (Lokacioni i varrezës masive në Kizhevak  të Serbisë, ora 12:00)

- Shpallet aktgjykimi ndaj të akuzuarit N. M., i cili akuzohet nga Prokuroria Themelore e Gjilanit, për veprën penale “vrasje e rëndë” pasi qe në  fshatin Berivojcë, komuna e Kamenicës, i pandehuri dyshohet që pas mosmarrëveshjeve familjare, me një mjet të fortë - shufër metalike, godet bashkëshorten e tij në kokë dhe pjesë të tjera të trupit, me ç’rast të ndjerës i ka shkaktuar plagë të cilat kanë qenë vdekjeprurëse. (Gjykata Themelore Gjilan, ora 13:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës interviston drejtoren e Insitutit Hidrometeorologjik të Kosovës Letafete Latifi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë plotëson listën e dëshmitarëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 

- Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Bedri Hamza, mban sot konferencë për media. (Oborri i Kuvendit hyrja nga sheshi, ora 14:00)

- Qendra për Raste Gjyqësore Strategjike mban konferencë për media me rastin e dorëzimit të padisë për konflikt administrativ kundër vendimeve të Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit dhe Zyrës së Rregullatorit për Energji”. (Para Pallatit të Drejtësisë, ndërtesa A, ora 14:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla pret në takim ministrin në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme i Republikës së Shqipërisë, Gent Cakaj ku pjesë e takimit do të jenë edhe përfaqësuesit e shqiptarëve të Luginës së Preshevës. (Objekti i MPJD-së, ora 14:00)

 

- Kryeministri Avdullah Hoti dhe ministrja e Financave Hykmete Bajrami, mbajnë konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:00)