14 Gusht 2018

Lansohet fushata “Promovimi i djathit 100% nga qumështi”

Prishtinë, 24 maj - Shoqata e Prodhuesve të Qumështit të Kosovës (SHPQK) dhe Shoqata e Qumështoreve të Kosovës (SHQK) organizojnë ngjarjen e Lansimit të Fushatës ‘Promovimi i djathit 100% nga qumështi’, e cila do të mbahet sot në objektin e Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinarisë (AUV), Fushë Kosovë. 

Fushata promovuese e djathit 100% nga qumështi lansohet me moton “Shijo djathin e vërtetë, 100% nga qumështi” do me qëllim informimin e qytetarëve të Kosovës për rëndësinë dhe dobitë e konsumimit të djathit të natyral nga qumështi.

Prezent do të jenë shumë mysafirë përfshirë drejtorin e zyrës për zhvillim ekonomik të USAID në Kosovë , përfaqësues nga Ministria e Bujqësisë, Shoqata e Qumështoreve të Kosovës (SHQK) dhe përfaqësues nga projekti AGRO/USAID.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 14 Gusht 2018 - Lëvizja Vetëvendosje hap dyert e zyrës së saj për të pritur bashkatdhetarët që kanë ardhur në sezonin e pushimeve në Kosovë. (Selia e VV-së, Arbëri, ora  10:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, bën inaugurimin e shtëpisë për familjen Ilazi në Livoç të Ulët. (Fshati Livoç të Ulët, ora 11:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi do të mbajë fjalë rasti në mbledhjen komemorative të organizuar nga Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina”- Fakulteti i Mjekësisë dhe Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës pas ndarjes nga jeta të profesorit Mujë Shala. (Amfiteatrin e Fakultetit të Mjekësisë, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, bën inaugurimin e shtëpisë për familjen e Shaban Zahirit. (Fshati Livoç të Ulët, ora 12:00)

- Komuna e Prishtinës mban konferencë për media. (Objekti i vjetër i Komunës së Prishtinës, ora 13:00)

- Junaid Chndrigar për herë të parë në Ballkan do prezantojë në edicionin 9 të Festivalit të filmit te animuar Anibar. (Kinemanë Jusuf Gërvalla në Pejë, ora 14:00)

- Ushtruesi i Detyres se Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi do të pres në takim Kryetarin e Komunës së Klinës, Zenun Elezaj, me të cilin do të nënshkruajë një Memorandum Bashkëpunimi për realizimin e një projekti në fushën e mjedisit në komunën e Klinës. (Kabineti i Ministrit, ora 14:00)