06 Shkurt 2023

Kryeministri Kurti i pranishëm gjatë mbjelljeve vjeshtore në Miresh

Gjilan, 13 tetor - Pas vendosjes së gur themelit të çerdhes në fshatin Miresh të Komunës së Gjilanit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, i shoqëruar nga ministri i  Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci dhe Kryetari i Komunës së Gjilanit, Alban Hyseni, vizitoi dhe takoi bujkun Osman Osmani gjatë mbjelljeve vjeshtore.

Osman Osmani ka të mbjella 10 hektarë grurë dhe 10 misër. Krahasuar me vitin 2021 përkrahja qeveritare për mbjelljen e grurit është rritur për 216% për hektar, kurse për atë të misrit 119% për hektar.

Ai u shpreh i kënaqur me përkrahjen institucionale dhe me thjeshtësinë e procedurave për aplikim për mbështetje.

Politikat e Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural dhe mbështetja e Qeverisë është reflektuar në rritjen e sipërfaqeve të mbjella dhe në rendimentin për hektarë, tha kryeministri Kurti, teksa falënderoi të gjithë bujqit e fermerët, që me punën e tyre po punojnë gjithnjë e më shumë tokë të Kosovës dhe po nxjerrin gjithnjë e më shumë bukë për Kosovën.

Në vitin 2022 është rritur për 15.5% sipërfaqja e mbjellë me grurë dhe për 91% ajo me misër.

Ndërkaq, ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci, duke folur për politikat dhe veprimet e deritanishme të Qeverisë në mbështetje të bujqve dhe fermerëve, shprehu besimin e tij se deri në fund të mandatit do të kujdesen që mos të lënë tokë të punueshme në Kosovë pa e punuar.

 

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 shkurt 2023

 - Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport, shqyrton Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 10:00)
    
- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti, shqyrton Planin e Performancës për vitin 2023, të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 11:00)
    
- Kryetari i Gjilanit, Alban Hyseni, së bashku me përfaqësuesit e grupeve të qytetarëve organizon ceremoninë për nënshkrimin e Agjendës së Kontratës Sociale për Gjilanin, që është zotim i përbashkët nëpërmjet zyrtarëve të Komunës dhe qytetarëve për të përmirësuar komunikimin, bashkëpunimin dhe veprimet kolektive. (Shkolla e Mesme e Muzikës, Gjilan, ora 12:00)
    
- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu, raporton në Komisionin për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim. Temë diskutimi është plani Hapësinor i Parkut Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, do të dorëzojë Kallëzim Penal në Prokurorinë Speciale në Prishtinë, për keqpërdorimin e mjeteve të Qeverisë së Kosovës nga ana e Këshillit Kombëtar Shqiptar. (Ndërtesa e Prokurorisë, ora 14:00)  
    
- Një delegacion i ambasadorëve të shteteve të QUINT-it në selinë e OSBE-së në Vjenë të Austrisë, vizitojnë Akademinë e Kosovës për Siguri Publike. I pranishëm do të jetë dhe ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla. (Akademia për Siguri Publike, Vushtrri, ora 14:25)