21 Mars 2018

Kosova shënon “pikën e kthesës” me certifikimin organik të produkteve

Prishtinë, 20 dhjetor - Në një ceremoni zyrtare sot në Prishtinë, 18 kompani kosovare u certifikuan për produktet e tyre organike. Certifikatat e lëshuara nga trupa certifikuese Albinspekt janë një dëshmi shtesë për cilësinë dhe besueshmërinë e produkteve të tyre të denja për tregun vendor dhe të eksportit.

Në ceremoninë e certifikimit të organizuar nga Shoqata e Produkteve Pyjore Jo-Drusore ORGANIKA morën pjesë Ministri i Pylltarisë, Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural Nenad Rikalo, Stefan Butscher nga Zyra Zvicerane për Bashkëpunim në Kosovë, Sokol Stafa nga Albinspekt dhe përfaqësues të bizneseve dhe akterë të tjerë të këtij sektori.

Trendi për ushqime dhe produkte organike po përjeton një rritje shumë të shpejtë në Evropë dhe në mbarë botën. Etika e produktit organik ia rrit vlerën atij produkti dhe ka ndikim të drejtpërdrejtë tek perceptimi i blerësve. Ky trend ka filluar të ndjehet edhe në Kosovë që dëshmohet nga interesimi në rritje i kompanive dhe i kërkesës së konsumatorëve për produkte organike.

“Certifikimi organik për këto kompani është një arritje e madhe, që shënon pikën e kthesës për sektorin,” thotë Faton Nagavci, Drejtor Ekzekutiv i Shoqatës ORGANIKA. “Kërkesa për produkte organike në tregjet ndërkombëtare është shumë e madhe. Për kompanitë, investimi për ta arritur standardin që të marrin certifikatën organike është investim me kthim, pasi iu jep produkteve vlerën e besueshmërisë dhe hap rrugën për në tregje të eksportit”.

Aktiviteti për promovimin e certifikimit organik të kompanive në sektorin e produkteve pyjore jo-drusore dhe bimëve aromatike e mjekësore i ka kontribuar rritjes së cilësisë së produkteve vendore, rritjes së shitjes, qasjes në tregje të reja  të eksportit dhe krijimit të vendeve të punës. Ky aktivitet është implementuar nga Shoqata ORGANIKA, me mbështetje nga projekti Promovimi i Punësimit në Sektorin Privat (PPSE), që financohet nga Agjencia Zvicerane për Zhvillim dhe Bashkëpunim .

Shoqata ORGANIKA u themelua në vitin 2013 nga operatorë në sektorin e produkteve pyjore jo-drusore dhe bimëve aromatike mjekësore. Qëllimi i shoqatës është të përmirësojë bashkëpunimin ndërmjet palëve të interesit në këtë sektor dhe ta zhvillojë sektorin, duke promovuar produktet e Kosovës në tregje të eksportit.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Mars 2018

- Instituti Gaop organizon debatin "Dhjetë vjet shtetësi e kontestuar në një fqinjësi të trazuar". (Hotel Swiss Diamond, ora 9:00)

- Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor me rastin e Ditës  Botërore të ujit do të realizojë shpërndarjen e materialeve promovuese me moton botërore “Natyra për Ujin” në Prishtinë. (Sheshi Skënderbeu në Prishtinë, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Lirinë Fetare në Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e lansimit të dritares agro, nga Fondin Kosovar për Garanci Kreditore së bashku me KfW-në e mbështetur nga Bashkëpunimi Gjerman për Zhvillim. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancën e radhes, ku në rend dite është edhe miratimi i ndryshimeve dhe plotësimeve në statutin e Komunës. (Salla e Kuvendit, ora 10:00)

- Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor me rastin e Ditës  Botërore të ujit do të realizojë shpërndarjen e materialeve promovuese me moton botërore “Natyra për Ujin” në Gjilan. (Gjilan, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e tretë e Kuvendit Komunal të Prishtinës. (Ndërtesa e Komunës së Prishtinës, ora 10:00)

- Ministrit të Financave, Bedri Hamaz raporton para Komisioni për Buxhet dhe Financa lidhur me Shpenzimet e Paparashikuara për vitin 2018. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

- Zyra e BE-së në Kosovë dhe Ministria e Tregtisë dhe Industrisë mbajn konferencë për media lidhur me projektin "Asistenca për Zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit, Direktiva e Shërbimeve të BE-së". (Hotel Swiss Diamond, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi i 20 vjetorit të Epopesë së Dukagjinit të ngjarjes së 24 marsit 1998 - pengmarrjes së dy mësuesve të ish-shkollës fillore "Hasan Prishtina", tash "Heronjtë e Dukagjinit", në Gllogjan të Deçanit. (Salla e Asamblesë së Komunës së Deçanit, ora 13:30)

- Galeria e Ministrisë së Kulturës organizon hapjen e ekspozitës “Një jetë bardh e zi,” të autorit Avni Pantina. (Galeria e Ministrisë së Kulturës, ora 19:00)