27 Nëntor 2020

Kosova dhe Hungaria thellojnë bashkëpunimin në bujqësi

Prishtinë, 19 shkurt - Me ftesë të Ministrit të Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural të Hungarisë Jozef  Grafe,  nga data 18 – 21 shkurt 2010 , Ministri i Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural të Kosovës Idriz Vehapi po qëndron  për vizitë zyrtare në Hungari. 


Ministri Vehapi, në një takim të mbajtur mbrëmë, e që ka zgjatur rreth dy orë   me  Ministrin e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural  të Hungarisë Jozef Graf, ka biseduar për thellimin e bashkëpunimit ndërmjet dy ministrive simotra. 

Ministri Vehapi me bashkëpunëtorët gjatë qëndrimit në Hungari, do të takojë edhe Miklos Margittai, President i Agjencisë së Pagesave për Zhvillim Rural dhe Bujqësor të Hungarisë dhe po ashtu është paraparë  një takim me z. Andras Mahr, Sekretar i Shtetit në   Ministrin e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural të Hungarisë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Nëntor 2020

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton shkresën nga Malcolm Simmons, ish kryetar i Asamblese së Gjyqtarëve të EULEX-it, përfaqësuar sipas autorizimit nga dr. Artan Qerkini, avokat. (Ndertesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:30)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Instituti për Politika Zhvillimore mban konferencë për media me temë “Promovimi i efiçiencës së energjisë dhe burimeve të ripërtëritshme në Kosovë”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, merr pjesë në nisjen e asfaltimit të zgjerimit të llotit të 4 të rrugës Podujevë - Prishtinë, gjegjësisht në fshatin Llugë. (Rruga Podujevë - Prishtinë, fshati Llugë, ora 11:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në shënimin e Ditës së Forcës së Sigurisë së Kosovës. (Kazerma Adem Jashari në Prishtinë, ora 12:00)

- Ministria e Mbrojtjes organizon ceremoninë e shënimit të Ditës së Forcës. (Ambientet e kazermës “Adem Jashari” në Prishtinë, ora 12:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve  Kryeministri Avdullah Hoti do e përcjellin realizimin e eksportit të produkteve kosovare në Serbi e që lidhet me marrveshëjen në Shtëpinë e Bardhë në Washington për bashkëpunim ekonomik Kosovë - Serbi e cila pason me një marrëveshje mes dy operatorëve ekonomik. (Objekti i Agrokosova Holiding në zona industriale - Shirokë, Suharekë, ora 14:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti në kuadër të Javës së Biznesit Kosovar 2020, viziton Verarinë ‘’Agro Kosova Holding ’’ në Suharekë. (Veraria ‘’Agro Kosova Holding ’’, Suharekë, ora 14:00)

 

- Partia Demokratike e Kosovës, Dega në Podujevë, bën sot përmbylljen e fushatës zgjedhore përmes një konference për media. (Restorant “Artela”, ora 14:00)