03 Qershor 2020

Komuna e Rahovecit inkurajon fermerët që t'i pastrojnë serrat nga bora

Prishtinë, 1 prill - Drejtoria për Bujqësi, Pylltari dhe Zhvillim Rural në komunën e Rahovecit ka njoftuar të gjithë fermerët se si shkak i reshjeve të fundit të borës, janë vështirësuar edhe punët të cilat janë duke u zhvilluar në shumë ambiente të mbrojtura.

Komuna inkurajon fermerët që të kenë parasysh që ti pastrojnë serrat nga bora për sanuar dëmtimin e mundshëm nga këto rreshje.

Po ashtu sipas komunes duhen të kenë parasysh që të marrin edhe masa mbrojtëse për të mbrojtur prodhimet në të cilat gjenden në këto ambiente.

Sistemi i përdorimit të Agrofolis (e cila ngrit temperaturën nga 3-5 gradë) do mundësonte mbrojtjen e prodhimeve nga ngricat e mundshme, të cilat mund ti dëmtonte tej mase.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Qershor 2020

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë ku raporton Drejtorit te AKI-së Kreshnik Gashi lidhur me gjendjen e sigurisë gjate periudhës se pandemisë dhe situatën aktuale. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00) 

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e qeverisë, ora 10:00)

- Kuvendi i Kosovës mban seancë për votimin  për votimin e Qeverisë. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Në kuadër të Javës së Gjelbër, Komuna e Prishtinës do të vendos vazo dekorative gjelberuese në sheshin Bill Klinton. (Shshi Bill Klinton, ora 11:00)
  
- Komiteti Olimpik i Kosovës nënshkruan kontratën për Bursën Olimpike Tokyo 2020 me mundësin, Egzon Shala. (Zyret e KOK-ut në Shtëpinë e Sportit, 13:00)