04 Dhjetor 2020

Kompania kroate Marus ATM tani edhe në Kosovë

Prishtinë, 16 shkurt – Në Odën Ekonomike të Kosovës (OEK) sot u prezantuan mundësitë e implementimit te pajimeve te kompanisë se njohur kroate Marus ATM, te cilat gjejne aplikimin e tyre ne industrinë e prodhimit te miellit.

Kryetari i Odes Ekonomike te Kosovës Besim Beqaj me këtë rast theksoi se ne mes te ndërmarrjeve nga Kosova dhe Kroacia ekziston bashkëpunim i suksesshëm dhe se ardhja e ambasadorit Zlatko Kramariq ne Kosove i ka kontribuar zhvillimit te mëtejshme te bashkëpunimit te gjithanshëm e posaçërisht ne lëmin e  ekonomisë.

Beqaj thesoi se OEK-u është i interesuar qe te kontribuoj bashkëpunimit ne mes te bizneseve vendore dhe atyre ndërkombëtare dhe se prezantimi i sotëm është kontribut ne këtë drejtim.

Orientimi parësor i Odes, sipas Beqaj është krijimi i kushteve me te mira për bashkëpunim ekonomik ndërkombëtar dhe tërheqja e investimeve te reja ne Kosove, ndërsa sa i përket bizneseve nga Kroacia nuk ka jave qe ne Kosove mos te vjen ndonjë kompania nga ky vend.

Ambasadori Kramariq theksoi se ekonomia sjell mundësi te shumta,dhe detyra primare e Ambasadës se Kroacisë  është qe te krijon ambient miqësor dhe te mire te bashkëpunimit me raporte sa me te avancuara.

“E them me kënaqësinë me te madhe se nëse ekziston një institucion me te cilin me te vërtetë kemi bashkëpunim dhe e ndjej veten te  lumtur qe jam aty, kjo është OEK ndërsa është edhe fakti tjetër se ne krye te këtij institucioni janë njerëz vërtet aktiv siç është Besimi (Beqaj)dhe Safeti (Gërxhaliu) te cilët e bëjnë një presion pozitiv ne Ambasadën tone për ti lëvizur gjerat ne aspekt pozitiv”.

Ambasadori Kramariq  theksoi se çdo kompani kroate qe vjen ne Kosove mund ta vrej një ndryshim cilësor, ku ka kuadro te reja, te shkolluara dhe te afta për te përcjell rrjedhat e zhvillimeve aktuale ne te gjitha lëmit.

“Shpresoje qe me ndihmën dhe përkrahjen tuaj dhe medieve kosovare, se bashku do te shkruajmë faqe te reja te historisë te bashkëpunimit Kosovë – Kroaci,  sidomos tani në këto kohë të vështira pas krizës ekonomike globale. Nëse arrijmë te kemi një bashkëpunim te mire atëherë unë besoj se me lehte do te përballohet dhe kjo krize” tha ambasadori Kramariq dhe paralajmëroi mundësinë qe nga 15 qershorit qytetaret e Kosovës te udhëtojnë ne Kroaci pa viza.

Zvonimir Perica, nga Marus ATM, theksoi se kjo kompani merret me matës të temperaturave te drithërave në sillosa dhe me mundësitë e kursimeve përmes futjes se kompensimit te fuqisë reaktive ne njësi pune dhe se posedon dy certifikata te cilat ia mundësojnë pjesëmarrjen ne tregun evropian. Ndryshe MARUS ATM këto pajime i ka aplikuar ne me shume se 1000 ndërmarrje.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Dhjetor 2020

- Mbahet seanca fillestare për rastin e vrasjes së politikanit serb Oliver Ivanoviq pranë Gjykatës Themelore në Prishtinë, departamenti Special - krimet e rënda me c'rast avokati mbrojtës do te jep deklaratë për mediet pas seancës. (Gjykata Themelore në Prishtinë, ora 9:30)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti do të mbaj një takim virtual me presidentin e Gjykatës Ndërkombëtare të Arbitrazhit Alexis Mourre dhe Drejtoreshën e Komisionit të Arbitrazhit për Evropë, Laetitia de Montalivet. (Takim virtual, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Emilja Redzepi, do të bëjnë nënshkrimin e kontratave me përfituesit e thirrjes për përkrahjen e OJQ-ve dhe individëve në fushën e kulturës, rinisë dhe sportit. (Shtëpia e Bardhë në Prizren, ora 10:00)

- Qendra për Këshillim, Shërbime Sociale, dhe Hulumtime organizon aktivitetin “Tuneli i Fundit” në përkujtim të grave të vrara si pasojë e dhunës në familje në pesë vitet e fundit në Kosovë, dita e dytë. (Përballë ndërtesës së Kuvendit të Kosovës, ora 10:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton shkresën e Artan Qerkinit përfaqësues i Malcolm Simmons, ish kryetar i Asamblesë së Gjyqtarëve të EULEX-it, “Përgjigje në ftesën për të dëshmuar para Komisionit për Legjislacion” si dhe njoftohet me shkresën e Përfaqësuesit Special të Bashkimit Evropian, Tomas Szunyong, për emërimin e Karin Hernmark Ahliny, Ambasador i Suedisë, anëtar i Bordit  Mbikëqyrës  të Agjencisë Kosovare për Verifikim dhe Krahasim të Pronës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:15)

- Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës interviston Ministrin e Ministrisë së Infrastrukturës Arban Abrashin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Mbahet seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit te Kosovës në të cilën do të behët shqyrtimi i dytë i Projektligjit për Rimëkëmbjen Ekonomike - COVID-19. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Organizata Etea dhe Aleanca Franceze në Prishtinë me mbështetjen e Ambasadës Franceze do të mbajnë takimin e parë të huazimit të librave. (Tek objekti i Aleancës Franceze, ora 11:00)

- Autoriteti Kosovar i Konkurrencës (AKK) mban konferencë për medie lidhur me një hetim ndaj ndërmarrjeve që operojnë në tregun e energjisë elektrike. (Ish-objekti i Bankës së Lubjanës, ora 11:15)

- Kryetari i Delegacionit të Kosovës, Ibrahim Makolli dhe ai i delegacionit të Serbisë Veljko Odalovic do të mbajnë konferencë për media lidhur me varrezën masive në Kizhevak të Serbisë. (Lokacioni i varrezës masive në Kizhevak  të Serbisë, ora 12:00)

- Shpallet aktgjykimi ndaj të akuzuarit N. M., i cili akuzohet nga Prokuroria Themelore e Gjilanit, për veprën penale “vrasje e rëndë” pasi qe në  fshatin Berivojcë, komuna e Kamenicës, i pandehuri dyshohet që pas mosmarrëveshjeve familjare, me një mjet të fortë - shufër metalike, godet bashkëshorten e tij në kokë dhe pjesë të tjera të trupit, me ç’rast të ndjerës i ka shkaktuar plagë të cilat kanë qenë vdekjeprurëse. (Gjykata Themelore Gjilan, ora 13:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës interviston drejtoren e Insitutit Hidrometeorologjik të Kosovës Letafete Latifi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë plotëson listën e dëshmitarëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 

- Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Bedri Hamza, mban sot konferencë për media. (Oborri i Kuvendit hyrja nga sheshi, ora 14:00)

- Qendra për Raste Gjyqësore Strategjike mban konferencë për media me rastin e dorëzimit të padisë për konflikt administrativ kundër vendimeve të Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit dhe Zyrës së Rregullatorit për Energji”. (Para Pallatit të Drejtësisë, ndërtesa A, ora 14:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla pret në takim ministrin në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme i Republikës së Shqipërisë, Gent Cakaj ku pjesë e takimit do të jenë edhe përfaqësuesit e shqiptarëve të Luginës së Preshevës. (Objekti i MPJD-së, ora 14:00)

 

- Kryeministri Avdullah Hoti dhe ministrja e Financave Hykmete Bajrami, mbajnë konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:00)