25 Nëntor 2020

KE përkrah iniciativën kosovare për mbjelljen e drunjve

Prishtinë, 21 prill - Me rastin e Ditës së Tokës, u mbajt një ceremoni në shkollën fillore “Pandeli Sotiri” në Obiliq për të shënuar fundin e iniciativës për mbjelljen pranverore të drunjve: Drunjt e Paqes në Kosovë e organizuar nga OJQ InterSilva dhe e përkrahur nga Zyra ndërlidhëse e Komisionit Evropian dhe Komuna e Obiliqit.

“Komisioni Evropian dëshiron që ju – fëmijët e Kosovës – të rriteni në një ambient më të shëndetshëm, më të pastër dhe më të gjelbër. Ne jemi të lumtur që përkrahim iniciativën Drunjt e Paqes në Kosovë, e cila synon të mbjellë 2.5 milion drunj në Kosovë deri në fund të vitit 2015, duke filluar me mbjelljen e drunjve në Obiliq,” tha Renzo Daviddi, shef i Zyres ndërlidhëse të Komisionit Evropian.

Si pjesë e iniciativës Drunjt e Paqes në Kosovë, u mbollën rreth 200 drunj përgjatë rrugës kryesore të Obiliqit në prill me përkrahjen financiare të Zyrën ndërlidhëse të KE-së. Më herët në mars, fermerët nga Obiliqi ndoqën seminare për mbjelljen dhe mirëmbajtjen e drunjve, ku u mbollën 1,400 pemë në fermat e tyre. Vullnetarë të shkollës së mesme dhe mësuesit po ashtu ndoqën trajnime të ngjashme.

Drunjt e Paqes në Kosovë synon të mbjellë rreth 2.5 milionë drunj gjatë pesë viteve në tërë Kosovën. Kjo iniciativë dëshiron të ndihmojë për të përmirësuar dhe mbrojtur peisazhin natyror të Kosovës përmes ditëve për mbjelljen e drunjve, e që do të jetë i hapur për të gjitha ata që duan të angazhohen.

 

Hapi i parë është fillimi i një projekti për mbjelljen e drunjve nga një komunitet model në Obiliq ku ka shumë hapësirë për të përmirësuar mirëqenien dhe vullnetit e komunitetit. Rreth 10,000 drunj do të mbillen në Obilq nga pranvera deri në vjeshtë 2010. Planifikimi do të bëhet në partneritet me OJQ-të lokale, shkollat dhe grupet tjera të komunitetit, zyra e kryetarit të komunës dhe donatorët ndërkombëtarë.

Ministri i  Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë dhe Ministri i Ambientit dhe Planifikimit Hapsinor, si dhe kryetari i komunës së Obiliqit ishin të pranishëm me rastin e përmbylljes. Komisioni Evropian shpërndau informata të shtypura mbi rëndësinë e ruajtjes së ambientit dhe pako shkollore ekologjike për fëmijët.

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 Nëntor 2020 - Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit njofton me ftesën e Gjykatës Kushtetuese adresuar Kryetarit të Komisionit për Legjislacion, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 9:00)

- Hapet edicioni i pestë të Panairit Nacional të Punës dhe të Karrierës, i cili për herë të parë do të organizohet online. (Përmes platformës virtuale: virtual.kosovafair.com, ora 9:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në shënimin e 25 Nëntorit - Fushatës Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Gruas. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

-  Komisioni për Buxhet dhe Transfere shqyrton raportet vjetore financiar të Operatorit të Sistemit, Transmisionit dhe Tregut, Zyrës Rregullative për Energji dhe Autoritetit Rregullativ për Komunikimeve Elektronike dhe Postare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Ministria e Arsimit dhe Shkencës në bashkëpunim me Agjencinë Austriake për Zhvillim, nën përkujdesje të Ambasadorit Austriak, Christoph Weidinger dhe Ministrit Ramë Likaj, do të bëjë lansimin zyrtar të Projektit “Heras Plus”. (https://zoom.us/j/91960516678?pwd=cFRXZXVodTR1Q1ZnQVNIaWtwWTd2QT09, - Meeting ID: 919 6051 6678 dhe Passcode: 167271, ora 10:00)

- Drejtësia Sot, platformë e Grupit për Studime Juridike dhe Politike organizon konferencën për media me temë “Si dështuan institucionet në trajtimin e rasteve të mosdeklarimit dhe deklarimit të rrejshëm të pasurisë”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës mbanë konferencë për shtyp, me qëllim të informimit për keqpërdorimin e punëtorëve në sektorin privat nga pronarët e kompanive dhe vet shteti. (Zyret e kësaj sindikate në objektin Ish Gërmia, ora 11:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport interviston kandidatët për Anëtarë të Këshillit të Kosovës për Trashëgimi Kulturore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prizrenit organizon debat publik me temën “Gjendja e përgjithshme e komuniteteve jo shumicë në Komunën e Prizrenit dhe bashkëpunimi”. (Shtëpia e Kulturës “Xhemajli Berisha”, ora 11:00)

- Instituti i Prishtinës për Studime Politike organizon diskutimin “Reforma për Racionalizimin e Agjencive: Faza e Dytë”. (https://us02web.zoom.us/j/89564823471?pwd=VmcwY2J5TVpWZWhZUGl2SVIrTFJ5QT09 - Meeting ID: 895 6482 3471 dhe Passcode: 192988, ora 11:00)

- Shënohet 76 vjetori i themelimit të Bibliotekës Kombëtare të Kosovës dhe në hapësirat e Bibliotekës do të hapen dy ekspozita për nder dhe kujtim të profesor Anton Çettës, ku do të merr pjesë edhe Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi. (Biblioteka Kombëtare, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministrja e Kosovës, Albulena Balaj- Halimaj pret në takim zëvendëskryeministrin e parë të Maqedonisë së Veriut, Artan Grubi. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:00)

- Hapet ekspozita “Anton Çetta : 100-Vjetori i lindjes” me libra dhe artikuj të/për Anton Çettën në koleksionet e BKK-së si dhe ekspozita e fotografisë: “Anton Çetta: 30-Vjetori i pajtimit të gjaqeve” ku do të paraqiten fotografi të publikuara për herë të parë. ((Biblioteka Kombëtare, ora 12:40)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë plotëson listën e dëshmitarëve dhe diskuton planin e punës për periudhën e mbetur. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Qendra për Informim, Kritikë dhe Aksion organizon konferencë për media në të cilën do të publikohet analiza për rastin e Suzana Zogëjani Sekiraqa, e cila është shpallur fajtore për vrasje të rëndë të bashkëshortit të saj dhe është dënuar me 25 vjet burgim. (Zyret e organizatës QIKA, në rrugën Hajdar Dushi, C2, Hy2/6, Prishtinë, ora 13:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës dëgjon dëshmin e drejtorit te prokurimit në SHSKUK-së, Selami Krasniqi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 14:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti i shoqëruar nga përfaqesues të Aleancës Kosovare e Bizneseve  viziton fabrikën Silcapor në Kaçanik ku do të përcjell eksportin e një kontigjenti të prodhimeve vendore në katër shtete regjionale e që kjo është edhe promovim i prodhimeve Made in Kosova në Ballkanin Perendimor. (Fabrika Silcapor, Kaçanik, ora 14:30)
 
- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në ceremoninë e ndriçimit të Ndërtesës së Qeverisë me ngjyrë portokalli, pjesë e aktiviteteve të Fushatës Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Gruas. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 17:30)