17 Korrik 2019

Hapet prodhuesi i parë i fidaneve të specializuar në Kosovë

Prishtinë, 21 qershor – Sot kompania Agrobora ka inauguruar serën e parë në Kosovë të specializuar për prodhim të fidanëve të perimeve. Kjo është një arritje e madhe për prodhimin e qëndrueshëm të fidanëve të perimeve në vend dhe për të zgjeruar më tej sistemin e bujqësisë së kontraktuar, që rrit sigurinë financiare të fermerëve.

Për të ndërtuar serën e re për prodhim të specializuar të fidanëve, Agrobora ka siguruar pajisje moderne, përfshirë sistemin e ujitjes, ngrohjen e serës, sistemin e ventilimit, ngrohësin e inkubatorit dhe sistemin e energjisë diellore.

Duke iu drejtuar fermerëve dhe të ftuarve të tjerë të pranishëm në ceremoninë e inaugurimit, pronari i kompanisë Agrobora, Flamur Syla that se “misioni ynë është që fermerëve t’u sigurojmë fidanë të shëndetshëm të perimeve si dhe të shndërrohemi në biznes model që përpiqet të zhvillojë agrobiznesin në vend”.

Sera e re për prodhim të specializuar të fidanëve është bashkëfinancim i Agroborës dhe Agjencisë Zvicerane për Zhvillim dhe Bashkëpunim (SDC), përmes projektit Promovimi i Punësimit në Sektorin Privat (PPSE). Gjatë ceremonisë, përfaqësuesja e SDC-së Katrin Ochsenbein theksoi se “Inovacioni që prezantojmë sot i kontribuon bujqësisë së kontraktuar, pasi siguron inpute të mira që nga fillimi. Ndikimi i teknologjisë së specializuar shihet në cilësinë superiore të farave. Pritet që përdorimi i fidanëve të specializuar të rrisë dukshëm rendimentin.”

Në kontekstin e Kosovës, teknologjia për prodhimin e fidanëve që sjell Agrobora është revolucion në shumë aspekte. Kjo teknologji sfidon metodën tradicionale të prodhimit të fidanëve që ka rrezik të lartë dështimi apo rezulton në fidanë të pashëndetshëm; fermerët mund t’i mbjellin fidanët e specializuar 2-3 javë më herët, pra të dalin në treg më herët me prodhimet e tyre dhe rrit rendimentin me së paku 30%.

Familja Syla e ka nisur biznesin bujqësor për prodhim të fidanëve që në vitin 1980 dhe kjo serë e re funksionin në përputhje me standardet evropiane. Qëllimi i PPSE-së është të rrisë punësimin e të rinjve në Kosovës përmes ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme. PPSE implementohet nga Swisscontact dhe Instituti Riinvest.

  

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 korrik 2019 - Koalicioni i OJQ–ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë organizon konferencë të jashtëzakonshme për media lidhur me rastin e fundit i vdekjes së fëmijës në rrethana të dyshimta në Fushë Kosovë. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Lansohet Plani i Integritetit të Ministrisë së Mbrojtjes të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Ministrisë se Mbrojtjes, ora 10:00)

- Me rastin e shënimit të “Epopesë së Korrikut 1998’’ në Rahovec, Komuna e Rahovecit do të bëj homazhe dhe ndërim për të rënet. (Rahovec, ora 10:00)

- Kryetari i Gjykatës Themelore të Gjilanit, Ramiz Azizi do të mbajë konferencë për media. (Objekti i Gjykatës Themelore në Gjilan, Kati i III, Salla 306, ora 10:30)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi mban dëgjim publik lidhur me mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për Trashëgiminë Kulturore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

- Policia e Kosovës do të mbajë një konferencë për media, ku do prezantohet raporti gjashtëmujor  janar-qershor 2019 duke u fokusuar edhe në aktivitetet më të rëndësishme të policisë gjatë kësaj periudhe. (Stacioni policor Qendra në Prishtinë, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim Azgan Haklaj, president i Unionit Artistik të Kombit Shqiptar. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë organizon panairin “Gratë në Biznes dhe artizanate tradicionale” në të cilin do të marrin pjesë rreth 32 biznese dhe shoqata të grave ndërmarrëse nga komunitete të ndryshme të Kosovës. (Sheshi “Para Teatrit” në Gjilan, ora 11:00)      
 
- Ministria e Infrastrukturës dhe Transportit në bashkëpunim me Policinë e Kosovës lanson fushatën vetëdijësuese “10 Rregullat e Arta të Sigurisë Rrugore. (Pika kufitare e Merdares, ora 11:00)

- Partia Socialdemokrate mban konferencë për media. (Zyrët qendrore të PSD-së në lagjen Arbëria, ora 11:30)

- Komuna e Rahovecit organizon akadmi përkujtimore me rastin e 21 vjetorit shënimit të “17 korrikut - Epopesë së Rahovec’’. (Shtëpia e Kulturës 'Mentor Zyberaj" në Rahovec, ora 12:00)

- Agjencia Kosovare e Privatizimit mban ceremoninë e hapjes së ofertave të shitjeve përmes Likuidimit nr.48. (Hoteli Grand, ora 12:30)

- Mbledhja e komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Inspektoratin e Punës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 13:00)

- Komuna e Rahovecit organizon dëgjim publik për përgatitjen e buxhetit për vitit 2020 më banorët e fshatit Hoçë e Madhe. (Shtëpia e Kulturës në fshatin Hoçë e Madhe, ora 14:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj zhvillonë një vizitë pune në Komunën e Malishevës. (Malishevë, ora 15:00)

- Komuna e Rahovecit organizon dëgjim publik për përgatitjen e buxhetit për vitit 2020 më banorët e lagjeve III- dhe IV të qytetit të Rahovecit. (Shkolla fillore “Isa Boletini” në Rahovec, ora 19:00)