02 Dhjetor 2020

Hapet panairi i prodhimeve bujqësore në Mitrovicë

Mitrovicë, 24 shtator - Me qëllim të prezantimit të prodhimeve të fermerëve të rajonit, të premten u hap në sheshin “Liria” në Mitrovicë, “Panairi i prodhimeve bujqësore”, që është organizuar nga Iniciativa për Zhvillimin e Bujqësisë në Kosovë (IADK) si dhe komunat Mitrovicë, Skenderaj dhe Vushtrri. Drejtues dhe zyrtarë të këtyre komunave vlerësuan këtë si një ngjarje të rëndësishme për prodhimet vendore të rajonit të Mitrovicës.

Kryetari i komunës së Mitrovicës, Avni Kastrati, tha se në kuadër të mundësive buxhetore që ka komuna, fermerët do të mbështeten, meqë paraqesin një hallkë të rëndësishme për zhvillimin ekonomik. Ai i ka porositur fermerët e rajonit që t’i kushtojnë rëndësi cilësisë së prodhimeve dhe të jenë të përgatitur për konkurrencë.

Në hapje të panairit, përveç kryetarit Kastrati, të pranishmit i ka përshëndetur edhe nënkryetari i komunës së Skenderajt, Fadil Nura dhe drejtori për Bujqësisë në komunën e Vushtrrisë, Nasuf Aliu. Ata kanë theksuar domosdoshmërinë e mbështetjes më të madhe për fermerët, në radhë të parë duke i subvencionuar ata.

Ndërsa, Zenel Bunjaku në emër të IADK-së, ka thënë se ideja e panairit të tillë ka lindur në vitin 2008, ndërsa kjo është hera e parë që ai organizohet në një nivel të tillë. “Qëllimi i organizimit të këtij panairi është prezantimi i prodhimeve bujqësore të fermerëve të rajonit tonë në mënyrë që qytetarët të njihen me këto prodhime dhe me cilësinë e tyre”.

Ai theksoi se këto prodhime tashmë kanë kaluar kufijtë rajonalë dhe gjenden në tregun e gjithë vendit. Poashtu ai ceku se disa nga këto prodhime bujqësore të rajonit, si dredhëza, kanë thyer edhe kufijtë dhe eksportohen edhe në vendet fqinje.   
Mitrovicë: 

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 Dhjetor 2020

- Sindikata e Infermierëve të Kosovës do të zhvilloj një takim me Minsitrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj lidhur me kërkesat për rritje të pagesës së ndërrimeve të natës për infermier, pagesë të orëve shtesë dhe punës gjatë vikendeve si dhe për pagesë të rrezikshmerisë në punë. (Ndërtesa e Ministrisë, ora 8:30)

-  Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë cakton datat e intervistave për dëshmitarë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 9:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë Komunale e Arsimit, Xhemile Thaçi - Vezgishi, do të marrin pjesë në përurimin e fillimit të punimeve për ndërtimin e aneksit të objektit shkollor “Naim Frashëri” në fshatin Vlashnje. (Vlashnje, ora 10:00 - Nisja nga Shtëpia e Bardhë, ora 9:30)

- Gjykata Kushtetuese e Republikës së Kosovës do të mbajë seancë dëgjimore publike në të cilën do të shqyrtohet kërkesa KO95/20, që për objekt të shqyrtimit ka: “Vlerësimin e kushtetutshmërisë së Vendimit të Kuvendit të Republikës së Kosovës Nr.  07/V-15, të miratuar më 3 qershor 2020, përkitazi me zgjedhjen e Qeverisë së Kosovës”. (http://gjk-ks.org/live-streaming/, ora 10:00)

- Lëvizja FOL organizon diskutim online ku do të publikohet raporti “Dështimet e Kuvendit në Funksionalizimin e Agjencisë për Informim dhe Privatësi”. (Diskutimi mbahet online përmes platformës ZOOM, ora 10:00)

- Komisioni për Buxhet dhe Transfere shqyrton raportin vjetor financiar i Këshillit Gjyqësor të Kosovës, Këshillit Prokurorial të Kosovës, Komisionit Qendror të Zgjedhjeve dhe Komisionit për Ndihmë Shtetërore si dhe Raportit të Ndihmës Shtetërore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Me rastin e 76 vjetorit të lindjes së ish-Presidentit Historik të Kosovës Dr. Ibrahim Rugova, kryesia e LDK-së bën homazhe te varri i tij. (Velani, ora 10:30)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim publikon raportin "Integriteti akademik, publikimi shkencor dhe justifikimi i titujve akademikë në Universitetin e Gjakovës". (Zyra e ORCA-s afër Librarisë Buzuku, ora 11:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në ceremoninë e inaugurimit të Kompleksit Memorial ‘’Dr. Ibrahim Rugova’’. (Istog, ora 12:00)

- Baleti Kombëtar i Kosovës mban konferencë për media me rastin e Premierës së shfaqjes “Sisters”. (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 13:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media në të cilen do të flasë shefi i Grupit Parlamentar, njëkohësisht, anëtari i Kryesisë, Bedri Hamza. (Zyret e Selisë Qendrore, ora 13:30)  

-  Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës interviston drejtoreshën e Barnatores Qëndrore në SHSKUK-së, Gezime Pllana. (Ndertesa e Kuvendit, salla N303, ora 14:00)

- Mbahet ceremonia e nënshkrimit të marrëveshjeve të bashkëfinancimit në lidhje me “Thirrjen publike për subvencionim të NMVM-ve me pronësi të grave ndërmarrëse”, ku prezent do të jetë edhe ministri Vesel Krasniqi. (objekti i MTI-së, ora 14:00)

- Me rastin e fushatës "16 ditë aktivizëm për dhunën ndaj gruas", në bashkëpunim me UNDP-në do të bëhet ndriçimi i Shtëpisë së Bardhë ku do të jetë i pranishëm edhe kryetari i Komunës, Mytaher Haskuka dhe përfaqësuesja e Përhershme e UNDP-së në Kosovë, Maria Suokko. (Shtëpia e Bardhë në Pirzren, ora 16:00)