21 Shkurt 2018

Gjermania do të vazhdoj mbështetjen për Agjencinë e Ushqimit dhe Veterinarisë

Prishtinë, 6 shkurt - Ambasadori Gjerman në Kosovë, Christian Heldt sot vizitoj Agjencinë e Ushqimit dhe Veterinarisë se bashku me Dr. German Jeub, Drejtor i Përgjithshëm ne Ministrinë per Ushqim dhe Bujqësi në Berlin Gjermani dhe udhëheqësin e autoritetit për mbrojtëje të konsumatorit dhe kontroll të ushqimit të landit të Saksonisë se Ulët. Për tu njohur nga afër me punën dhe të arriturat ne këtë institucion.

Kryeshefi Ekzekutiv Dr. Valdet Gjinovci, u shprehu mirëseardhje duke vlerësuar se Gjermania është partner i rëndësishëm per Kosovën, ku në vazhdimësi bashkëpunim mes dy vendeve ka qen frytdhënës në ngritje të kapaciteteve të autoritetit  duke potencuar bashkëpunimin me  homologun e tij Prof. Dr. Haunhorst, President ne Zyren Shteterore per Mbrojtje te Konsumatorit dhe Siguri Ushqimore nga Saksonia e Ulet (LAVES). Dr. Gjinovci tutje tha se Gjermania është një prej donatoreve me te mëdhenj qe kemi dhe do të thellojmë bashkëpunimin  bilateral, se te dyja vendet janë te lidhura në marrëdhënie të ngushta tregtare te cilat janë duke u zhvilluar tutje.

Ambasadori Heldt theksoi se Gjermania është një nder vendet e para qe e ka njohur pavarësinë e Kosovës e cila aktualisht është duke e përmbushur 10 vjetorin e saj. 

Ai përgëzoj AUV-në per laboratorët dhe pajisjet moderne dhe funksionale të cilat i posedon..

Bashkëpunimi sa i përket sigurisë ushqimore ndërmjet eksperteve Gjerman dhe kolegeve Kosovar ka fillet e tij duke filluar qe nga viti 2008.

Gjermania përkrah Kosovën ne arritjen e qëllimeve te saj integruese drejt BE duke përfshirë përkrahjen e vazhdueshme ndaj Kosovës per te plotësuar standardet e sigurisë ushqimore te BE.

Te dy palët u pajtuan se konsumatoret Kosovar dhe Evropian kërkojnë siguri ne ushqim dhe cilësi te lart të ushqimit.

Gjithashtu, siguria ushqimore është parakushte i domosdoshëm per promovimin e eksportit te produkteve bujqësore dhe per zhvillim ekonomik te vendit.

Ku qëllim kryesor është qe konsumatoret të besojnë ne sigurinë e ushqimit te tyre. Përveç legjislacionit te duhur dhe pajisjeve te nevojshme, është e domosdoshme qe te jete ne dispozicion stafi i aftësuar dhe i trajnuar mire ne AUV.

Si përfundim Dr. Jeub theksoi: “Bota do te jete e hapur per prodhuesit Kosovar nëse ata i përmbushin standardet Evropiane te cilat janë prej standardeve me te larta ne bote”


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Shkurt 2018 - Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri do të pres në takim anëtarët e Komisionit për Kompensimin e Viktimave të Krimit, për të shënuar Ditën Evropiane të Viktimave të Krimit. (Ndërtesa e Ministrisë së Drejtësisë, ora 9:00 - vetëm pamje)

- Instituti Demokratik i Kosovës - Transparency International Kosova organizon konferencën për media në të cilën do të publikohet “Indeksi i perceptimit të korrupsionit 2017” i përgatitur nga Transparency International. (Zyrat e KDI-së, Rr. ”Bajram Kelmendi” Nr.45, ora 10:00)

- Mbahet seanca e Kuvendit të Komunës së Gjilanit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës së Gjilanit, ish objekti i gjykatës, ora 10:00)

- Zëvendësshefja e ambasadës së SHBA-ve, Colleen Hyland, do të flasë në ceremoninë e përfundimit të renovimit gjithëpërfshirës të shkollës së mesme “Bahri Haxha” që është financuar përmes një donacioni nga Programi i Ndihmës Humanitare të Komandës së SHBA-ve për Evropë dhe koordinuar nga Zyra për Koordinim të Mbrojtjes e Ambasadës së SHBA-ve në Prishtinë. (Shkolla e mesme “Bahri Haxha” në Vushtrri, ora 10:30)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancën e jashtëzakonshme, për shqyrtimin e Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes për Kufirin Shtetëror në mes të Republikës së Kosovës dhe Malit të Zi. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Gjeneral Sir James Everard, zëvendës komandant suprem i forcave aleate për Evropë dhe nga admirali James Foggo III, komandant i komandës së forcave të përbashkëta aleate në Napoli mbajn konferencë të përbashkët për shtyp. (Porta Kryesore te selia e KFOR-it, kampi “Film City”, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e inagurimit të zyreve të reja të kompanisë KiKxxl & evroTarget LLC me seli në Prishtinë. (Adresa, rruga B “Alpet Shqipëtare”, p.n. ora 15:00)

- Me mbështetjen e kryetarit të Gjilanit, Lutfi Haziri, hapet e ekspozita  personale e Uta Ibrahimit, femra e parë shqiptare që u ngjit në majen më të lartë në tokë - Majen e  Everestit, në Himalaje, Nepal. (Galeria e Qytetit në Gjilan, ora 18:00)

- Galeria Qahili është nikoqire e Ekspozitës Ndërkombëtare të Fotografisë “Fokus 2017” ku do te paraqiten 55 artistë të fotografisë nga 20 shtete. (Galeria Qahili, ora 19:00)