25 Shtator 2022

Furnizimet ushqimore në gjithë botën janë në rrezik

Washington, 15 mars - Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) ka lëshuar paralajmërimin, sipas të cilit furnizimet ushqimore në gjithë botën janë në rrezik.

Pushtimi rus i Ukrainës nuk është faktori i vetëm që nxit pasigurinë ushqimore globale, por është shumë i rëndësishëm.

Fondi Monetar Ndërkombëtar tha dje se pushtimi rus i Ukrainës mund të fusë në kaos furnizimin me ushqime në botë, me rritjen e çmimeve dhe paaftësinë e fermerëve ukrainas për të mbjellë drithëra, përfshirë grurin.

Duke paralajmëruar për pasiguri masive si edhe pasiguri globale ushqimore nëse lufta vazhdon, drejtori i FMN-së për Ukrainën, Vladyslav Rashkovan deklaroi se ngjarjet që nga pushtimi i 24 shkurtit nënkuptonin se “ekonomia në Ukrainë ka ndryshuar në mënyrë dramatike”.

“Që nga 6 marsi, 202 shkolla, 34 spitale, më shumë se 1 500 shtëpi banimi përfshirë pallate, dhjetëra kilometra rrugë dhe objekte të panumërta të infrastrukturës së rëndësishme në disa qytete të Ukrainës janë plotësisht ose pjesërisht të shkatërruara nga trupat ruse”, tha ai.

Nga Lindja e Mesme në Amerikën Latine, sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres paralajmëroi se lufta po prek njerëzit më të rrezikuar në botë për shkak të përçarjes në një vend të njohur si ”shporta” e bukës së botës.

Guterres tha dje se “shpata e Demokleut varet mbi ekonominë globale, veçanërisht në botën në zhvillim”.

Javën e kaluar, Oleg Ustenko, këshilltar ekonomik i presidentit ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, vlerësoi dëmin në infrastrukturën e vendit në 100 miliardë dollarë (91 miliardë euro).

Për shkak të rritjes së çmimeve që rezultojnë nga sanksionet ekonomike pas pushtimit të Rusisë, Kremlini do të kufizojë eksportet e elbit, thekës, grurit, misrit, drithërave të përziera, sheqerit dhe sheqerit kafe në mënyrë që të sigurojë furnizime për popullsinë vendase.

Përjashtimet do të zbatohen për vendet në Bashkimin Ekonomik Euroaziatik si dhe rajonet Luhansk dhe Donetsk të Ukrainës, ku Rusia ka shpallur në mënyrë të njëanshme pavarësinë në emër të përfaqësuesve të saj.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 shtator 2022

- Federata Atletikës së Kosovës dhe Departamenti i Sporteve, organizon maratonën “Prishtina 2022”, në të cilën marrin pjesë mbi 500 garues. (Nisja bëhet nga Teatri Kombëtar, ora 9:00)

- Me qëllim të koordinimit ndër-institucional mes Qeverisë dhe Pushtetit Lokal mbahet takimi i përbashkët me Kryeministrin, Albin Kurti, Ministrin e Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi, Ministrin e Financave, Hekuran Murati, Ministren e Ekonomisë, Artane Rizvanolli dhe Kryetarët e Komunave me ç ‘rast do të diskutohet performanca buxhetore e Komunave dhe Investimet Kapitale, energjia, etj... (Hotel Dukagjini në Pejë, ora 10:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban Konventën Programore të Gruas Demokratike të Kosovës.  (Hotel Emerald, ora 10:00)  

- Lidhja Demokratike e Kosovës, Dega në Gjilan mban konventën e madhe programore. (Salla e Teatrit të Qytetit në Gjilan, ora ora 11:00)

- Koalicioni i OJQ–ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë bën prezantimin e instalacionit simbolik “Fëmijët në Shkolla”. (Sheshi “Skënderbeu” në Prishtinë, ora 12:00)
 
- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me Zëvendëskryeministren për Çështje të Pakicave dhe të Drejtat e Njeriut, Emilija Redžepi, marrin pjesë në hapjen solemne të Qendrës Kulturore Boshnjake, me rastin e festimit të Ditës Kombëtare të Boshnjakëve. (Qendra Kulturore Boshnjake në Prizren, ora 14:00)