26 Shkurt 2021

Fondacioni për të drejtat e Kafshëve bën thirrje për të ndihmuar kafshët endacake

Prishtinë,  17 prill - Përderisa pandemia COVID-19 po i detyron miliona njerëz të izolohen nëpër shtëpi, edhe një kategori e komunitetit është goditur rëndë nga këto masa: kafshët endacake.

Fondacioni për të Drejtat e Kafshëve ka deklaruar se edhe pse as për qentë me shoqërues nuk ka liri të lëvizjes për t’i kryer nevojat bazike të tyre, në anën tjetër, mijëra kafshë endacake, në mungesë të ushqimit, po vuajnë shumë.

Fondacioni konsideron se nëse nuk bëhet një zgjidhje për ta nga institucionet relevante, rrugëve do të ketë shumë qen dhe mace të vdekura nga uria.

Mbyllja masive e restoranteve i ka privuar shumë kafshët endacake nga ushqimi i mbetur i tyre, që përfundonte në shporta të mbeturinave.

Për shumë nga këto kafshë, kufizimet e tanishme, pa planifikuar asnjë masë per ta do të thonë vuajtje dhe vdekje.

Në mungesë të ushqimit, shumë kafshë endacake do të bredhin në territore më të largëta se që janë mësuar, në kërkim të ushqimit.

"Poashtu, edhe agresiviteti i kafshëve endacake mes veti mund të rritet në mungesë të ushqimit, ngaqe luftojnë me njëri- tjetrin për mbijetesë."

"Nuk duhet të harrohen as sëmundjet e ndryshme që mund të shfaqen nga keq ushqimi, të cilat përveç që shkaktojnë vuajtje tek kafshët, rrezikojnë edhe më shumë shëndetin publik."

"Përderisa është detyrë e Komunave për të ushqyer edhe këtë kategori e cila është pjesë e komunitetit, përveç Komunës së Prishtinës (pjesërisht), asnjë komunë tjetër deri më tani nuk ka marrë ndonjë vendim për ushqyerjen e këtyre kafshëve", thotë Fondacioni për të Drejtat e Kafshëve.

Pasi që deri më tani nuk ka ndonjë vendim zyrtar nga institucionet relevante për t’u marrë me këtë problem mjaft serioz, si çdo herë tjetër, fati i këtyre krijesave sipas fondacionit mbetet në duar të njerëzve vullnet-mirë, të cilët me forca të veta (e shpesh edhe përtej tyre), sigurohen që të ushqejnë sa më shumë kafshë të rrugës.

"Fatkeqësisht, vetëm disa aktivistë zemërmirë nuk mjaftojnë për të zbutur këtë problem. Prandaj, çdo qytetar mund të ndihmojë, qoftë edhe vetëm me një copë bukë ose pak ujë. Mos të harrojmë: Edhe vetëm një kafshatë për një kafshë mund të jetë dallimi mes jetës ose vdekjes."

"Ruani mbetjet e ushqimit (te cilat nuk përmbajnë përbërës të dëmshme për kafshët: melmesa të diegësta, hudra, qepe, badem, çokolladë, qumësht, djath, ëmbëlsira) dhe hidhni ato në tokë ose në ndonjë enë (keni kujdes: mos i lëni qesët e plastikës në tokë, në menyrë që ta ruani mjedisin nga ndotjet. Vendosni ushqimin në një vend të pastër dhe të sigurt, por pa dëmtuar mjedisin)", deklaron Fondacioni.

Kini kujdes që ushqimin për macet endacake ta vendosni diku më lartë, në mënyrë që qentë endacak mos të kenë qasje në ushqim dhe t’i rrezikojnë macet dhe kotelet e tyre në rrugë.

Pothuajse gjithmonë, shumicës prej nesh na mbetet ushqim i tepërt në shtëpi i cili përfundon në mbeturina. Nuk humbni asgjë nëse këtë ushqim e ruani për kafshë endacake.


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Shkurt 2021

- Mbahet mbledhja e dytë e rregullt e Kuvendit Komunal të Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në objektin e ri të komunës, ora 10:00)

- Këshilli Organizues ''Pranvera Shqiptare 81'' do të bëj nderime dhe do të vendos lule te varri i varri i Adem Demaçit. (Velani, ora 11:00)

- Organizata Etea, përmbyllë fazën e parë të projektit “Biblioteka Qarkulluese me strategjitë e lexim kuptimit”. (Kino Armata, ora 11:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve në fushën e trashëgimisë kulturore. (Parku arkeologjik "Ulpiana", ora 12:00)

- Këshilli Organizues ''Pranvera Shqiptare 81'' organizon tryezëm përkujtimore për Adem Demaçin në 85 vjetorin e lindjes. (Instituti Albanologjik në Prishtinë, ora 13:00)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj një aktivitet pranë objektit të Komunës së Prishtinës. (Objekti i Komunës së Prishtinës, ora 13:00)

- Qendra për Raste Gjyqësore Strategjike platformë e themeluar nga Grupi për Studime Juridike dhe Politike mban konferencën për media me rastin e dorëzimit të Padisë për Konflikt Administrativ kundër Lejes Ujore për Hidrocentralin Brezovica në Shtërpcë të Lëshuar nga Autoriteti Rajonal i Pellgjeve Lumore në kuadër të Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit. (Para Pallatit të Drejtësisë, Ndërtesa A, ora 14:00)

- Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi mban konferencë lidhur me progresin në procesin e rinumërimit dhe të aktiviteteve tjera që po zhvillohen në këtë qendër. (Qendra e Numërimit dhe Rezultateve, ora 15:00)