02 Dhjetor 2020

Fillon projekti Pajtimi Ndëretnik dhe Zhvillimi i Komunitetit

Prishtinë, 30 shtator - Sot në Gjilan u mbajt takimi informues lidhur me fillimin e punës në implementimin e projektit “Pajtimi Ndëretnik dhe Zhvillimi i Komunitetit”, të cilin e kanë projektuar dhe do ta implementojnë organizata “Këshilli i Veprimit Rinor Lokal” në Gjilan.

Këshillet e Veprimit Rinor Lokal (KVRL), janë formacione këshilluese të organizatave rinore, të cilat veprojnë në nivelin lokal dhe përfaqësojnë interesat e organizatave rinore dhe të rinjëve në përgjithësi, tek institucionet e pushtetit lokal dhe qendror.

Në fjalën e tij, kryetari i kësaj organizate Mensur Morina tha se janë të fokusuar tek rinia, duke analizuar problemet kryesore me të cilat ajo përballet, rolin që luan, si dhe në gjetjen e rrugëve për ta fuqizuar edhe më shumë pjesëmarrjen dhe ndikimin e saj në përparimin e vendit.

“Projekti ka për qëllim pajtimin ndëretnik dhe zhvillimin e agroekonomisë, promovimin e tolerancës ndërfetare, krijimin e vendeve të punës, si dhe dhënien e mbështetjes për funksionimin e komunave tanimë të decentralizuara të rajonit të anamoravës, Parteshit, Kllokotit dhe Ranillugut”.

Projekti është gjithëpërfshirës dhe ka shtrirje në 7 komuna të këtij rajoni, të cilat po ashtu janë bashkëfinancuese dhe do të kontribuojnë në implementimin dhe realizimin e projektit, përfundoi z. Morina.

I pranishëm në këtë takim, zëvendësministri i MBPZHR-së z. Xhabir Morina tha se Ministria e Bujqësisë projektin e ka mbështetur me 9 mijë euro dhe shtoi se, edhe përkundër përparimit të arritur në krijimin e një klime më të volitshme të bashkëjetesës dhe bashkëpunimit ndëretnik është e nevojshme që të investohet edhe më shumë në zhvillimin e komuniteteve.

“Një nga komponentët kryesor të zhvillimit ekonomik është sektori bujqësor, prandaj ofrimi i mundësive për materializimin e resurseve nëpër zonat rurale dhe bashkëpunimi ndëretnik, do të ishin një kombinim që premton rezultate konkrete dhe të arritshme në fuqizimin e komuniteteve dhe zhvillimin e bujqësisë në përgjithësi”.

Të pranishëm të tjerë në këtë takim ishin edhe Kryesuesi i Kuvendit Komunal z.Izmi Zeka, Kryetari i Komunës së Vitisë z.Nexhmedin Arifi, Kryetari i Komunës së Novobërdes z.Bajrush Ymeri, etj.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 Dhjetor 2020

- Sindikata e Infermierëve të Kosovës do të zhvilloj një takim me Minsitrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj lidhur me kërkesat për rritje të pagesës së ndërrimeve të natës për infermier, pagesë të orëve shtesë dhe punës gjatë vikendeve si dhe për pagesë të rrezikshmerisë në punë. (Ndërtesa e Ministrisë, ora 8:30)

-  Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë cakton datat e intervistave për dëshmitarë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 9:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë Komunale e Arsimit, Xhemile Thaçi - Vezgishi, do të marrin pjesë në përurimin e fillimit të punimeve për ndërtimin e aneksit të objektit shkollor “Naim Frashëri” në fshatin Vlashnje. (Vlashnje, ora 10:00 - Nisja nga Shtëpia e Bardhë, ora 9:30)

- Gjykata Kushtetuese e Republikës së Kosovës do të mbajë seancë dëgjimore publike në të cilën do të shqyrtohet kërkesa KO95/20, që për objekt të shqyrtimit ka: “Vlerësimin e kushtetutshmërisë së Vendimit të Kuvendit të Republikës së Kosovës Nr.  07/V-15, të miratuar më 3 qershor 2020, përkitazi me zgjedhjen e Qeverisë së Kosovës”. (http://gjk-ks.org/live-streaming/, ora 10:00)

- Lëvizja FOL organizon diskutim online ku do të publikohet raporti “Dështimet e Kuvendit në Funksionalizimin e Agjencisë për Informim dhe Privatësi”. (Diskutimi mbahet online përmes platformës ZOOM, ora 10:00)

- Komisioni për Buxhet dhe Transfere shqyrton raportin vjetor financiar i Këshillit Gjyqësor të Kosovës, Këshillit Prokurorial të Kosovës, Komisionit Qendror të Zgjedhjeve dhe Komisionit për Ndihmë Shtetërore si dhe Raportit të Ndihmës Shtetërore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Me rastin e 76 vjetorit të lindjes së ish-Presidentit Historik të Kosovës Dr. Ibrahim Rugova, kryesia e LDK-së bën homazhe te varri i tij. (Velani, ora 10:30)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim publikon raportin "Integriteti akademik, publikimi shkencor dhe justifikimi i titujve akademikë në Universitetin e Gjakovës". (Zyra e ORCA-s afër Librarisë Buzuku, ora 11:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në ceremoninë e inaugurimit të Kompleksit Memorial ‘’Dr. Ibrahim Rugova’’. (Istog, ora 12:00)

- Baleti Kombëtar i Kosovës mban konferencë për media me rastin e Premierës së shfaqjes “Sisters”. (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 13:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media në të cilen do të flasë shefi i Grupit Parlamentar, njëkohësisht, anëtari i Kryesisë, Bedri Hamza. (Zyret e Selisë Qendrore, ora 13:30)  

-  Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës interviston drejtoreshën e Barnatores Qëndrore në SHSKUK-së, Gezime Pllana. (Ndertesa e Kuvendit, salla N303, ora 14:00)

- Mbahet ceremonia e nënshkrimit të marrëveshjeve të bashkëfinancimit në lidhje me “Thirrjen publike për subvencionim të NMVM-ve me pronësi të grave ndërmarrëse”, ku prezent do të jetë edhe ministri Vesel Krasniqi. (objekti i MTI-së, ora 14:00)

- Me rastin e fushatës "16 ditë aktivizëm për dhunën ndaj gruas", në bashkëpunim me UNDP-në do të bëhet ndriçimi i Shtëpisë së Bardhë ku do të jetë i pranishëm edhe kryetari i Komunës, Mytaher Haskuka dhe përfaqësuesja e Përhershme e UNDP-së në Kosovë, Maria Suokko. (Shtëpia e Bardhë në Pirzren, ora 16:00)