04 Shkurt 2023

Federata e Bujqve paralajmëron protestë më 10 Prill

Prishtinë, 10 mars - Federata Sindikale e Bujqve të Kosovës, paralajmëron protestë në muajin prill. Zyrtarë të kësaj Sindikate, në konferencë e sotme për media, kërkuan vëmendje dhe investim nga ana e Qeverisë së Kosovës për sektorin bujqësor.

Për shkak të mos realizimit të kërkesave të bujqve të Kosovës për investime nga ana e qeverisë në sektorin bujqësor, Federata Sindikale e Bujqve të Kosovës, paralajmërojnë protestë me 10 prill.

Kryetari i Sindikatës, Tahiri Tahiri tha se Qeveria e Kosovës, nuk po i kushton prioritet sektorit bujqësor, duke ndarë nga buxheti i saj për këtë vit vetëm 1 për qind.

Tahiri bëri të ditur, se sot do të kërkojnë nga Qeveria e Kosovës dialog për arritjen e një marrëveshjeje për plotësimin e kërkesave të tyre. Sipas tij, nëse kjo nuk arrihet deri me 25 mars, atëherë protesta do të zhvillohet në kohën e caktuar.
c

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)