05 Mars 2021

EC Ma Ndryshe nis biseda të gjelbra me nxënës të shkollave

Prishtinë, 15 tetor - EC Ma Ndryshe ka filluar ciklin e debateve “Green Talks - Biseda të gjelbra”, qëllimi i të cilave është nxitja e debatit për mjedis mes nxënësve të shkollave dhe përfaqësuesve të institucioneve.

Në debatin e parë kanë marrë pjesë nënkryetari i komunës së Prizrenit, Visar Shehu, nxënës dhe mësimdhënës nga ShFMU (Shkollat Fillore të Mesme të Ulëta) “Emin Duraku”, “Ibrahim Fehmiu”, “Mati Logoreci” dhe “Mustafa Bakiu”, si dhe përfaqësues të organizatës “EC Ma Ndryshe”.

Në fillim të këtij takimi është prezantuar projekti në kuadër të të cilit organizohet ky aktivitet nga Nora Simitçiu, EC Ma Ndryshe.

Po ashtu janë prezantuar edhe të gjeturat nga hulumtimi i fundit “Hapësirat Publike Gjelbëruese” në Prizren, realizuar nga EC, qëllimi i të cilit është vlerësimi direkt nga qytetarët mbi cilësinë e shfrytëzueshmërisë së hapësirave publike të cilat janë në dispozicion.

Para nënkryetarit Shehu, përfaqësues të shkollave prezente kanë paraqitur aktivitetet me të cilat angazhohen ata si shkollë, si dhe kanë adresuar disa pyetje që i shqetësojnë nxënësit, me theks të veçantë çështjet mjedisore.

Ata adresuan çështjen e qenve endacakë duke e parë shqetësuese këtë gjendje, si dhe adresuan çështjet e vendosjes së shportave për riciklim dhe mbjelljes së fidaneve. Po ashtu ata shprehën si shqetësim edhe gjendjen aktuale të krijuar të lumenjve tanë si rezultat i derdhjes së ujërave të zeza.

Në anën tjetër edhe z.Shehu i njoftoj të pranishmit për aktivitetet dhe projektet aktuale të Komunës. Ai i njoftoj të pranishmit për veprimin e Zyrës së Gjelbër në nivel të komunës si dhe prezantoi projektet aktuale dhe projektet e planifikuara për vitin e ardhshëm.

Nënkryetari njoftoj se do të intervenohet në shtimin e parkingjeve dhe shtigjeve për biçikleta. Potencoi që janë shqiptuar disa gjoba për personat që ndotin ambientin, janë pastruar 50 deponi ilegale si dhe publikoj që në fillim të vitit të ardhshëm do të funksionalizohet fabrika për trajtimin e ujërave të zeza në Vlashnje, kapacitet ky që do të mund ta mbuloj një pjesë të qytetit të Prizrenit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 Mars 2021  - Kuvendi komunal i Prishtinës mban seancë solemne për nder të shënimit të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. (Objekti i komunës së vjetër, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj me bashkëpunëtorë do të bëjnë homazhe në Kompleksin Memorial në Prekaz në nderim të sakrificës së Familjes Jashari, në 23 vjetorin e "Epopesë së UÇK-së". (Kompleksi Memorial në Prekaz, ora 9:45)

- Komuna e Prizrenit do te mbajë seancë solemne me rastin e 23 vjetorit të Epopesë së UÇK-së. (Salla e Kuvendit e Komunës në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)

- Kuvendi komunal i Pejës  mban seancë solemne për nder të shënimit të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. (Salla e Kuvendit Komunal të Pejës, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e nënshkrimit të Memorandumit të Mirëkuptimit ndërmjet Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” dhe Projektit “Heras Plus”. (Rektorati i UP-së, ora 10:00)

- Mbahet seanca solemne e Kuvendit të Komunës së Gjilanit, e cila mbahet për nderë të shënimit të Manifetimit “Epopeja e UÇK-së”. (Salla e mbledhjeve të KK-Gjilan, ora 10:00)

- Kryetar i Partisë Liberale Egjiptiane dorëzon ankesë në PZAP lidhur me procesin zgjedhore dhe orkestrimin e votave nga Lista Serbe duke e mbështetur  kunderligjshëm ' Romani Iniciativa". (PZAP, ora 10:00)

- Komuna e Prishtinës mban konferencë për media në të cilën do të behët prezentimi i planit te renovimit te soliterave në lagjen "Ulpiana". (Ndërtesa e vjeter e Komunës, ora 11:00)

- Fondi për Popullsi i Kombeve të Bashkuara lanson kampanjën “bashkë kundër covid-19”. (Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike, ora 11:00)

- Hapet ekspozita “Kujtesa e Kosovës - Adem Jashari - rrëfime për të bëmat dhe heroizmin”. (Biblioteka Kombëtare “Pjetër Bogdani”, ora 11:00)

- Në Gjykatën Speciale mbahet seanca e radhës ndaj Salih Mustafës. (Selia e gjykatës në Hagë, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror, Parada e FSK-së, për nder të 23 - vjetorit të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, në kujtim të Komandantit Legjendar Adem Jashari, familjes Jashari dhe të gjithë Dëshmorëve të kombit, si dhe të gjithë të rënëve për liri. (Kazerma ''Adem Jashari'' të FSK-së në Prishtinë, ora 12:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, dr. Vjosa Osmani Sadriu dhe Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti do të marrin pjesë dhe do të mbajë një fjalë rasti në ceremoninë e FSK-së cila organizohet për nder të “Epopesë së UÇK-së”. (Kazerma “Adem Jashari” në Prishtinë, ora 12:00)

- Mbahet turniri në futsall. (Pallati i Rinisë, Prishtinë, ora 18:00)