15 Dhjetor 2019

Drejtoria e Bujqësisë ndan mirënjohje për fermerin e bletishtes “Apimedica”

Mitrovicë, 20 nëntor - Drejtori për Bujqësi dhe Zhvillim Rural, Ekrem Sadiku, sot ka mirëpritur në një takim fermerin e bletishte “APIMEDICA”, Hetem Bajraktarin, i cili doli fitues në garën ndërkombëtare të cilësisë së mjaltit, e cila ishte organizuar nga shoqatat vendore të Bletarisë, në bashkëpunim me Qeverinë e Kosovës, dhe në mes të komunës së Tetovës, në Maqedoni, me pjesëmarrës 15 shtete dhe 240 garues.

Me këtë rast, drejtori Sadiku, ka ndarë mirënjohje dhe ka uruar fermerin e vyer nga bletishtja “APIMEDICA”, për suksesin e treguar, duke marrë vendin e parë në garën ndërkombëtare të cilësisë së mjaltit, në mesin e numrit të madh të garuesve.

Gjithashtu ai u shpreh i lumtur që ishin pjesëmarrës edhe garuesit e qytetit tonë të rajonit të Shalës së Bajgores nga fshati Selac dhe Kotorr.

“Jam jashtëzakonisht i lumtur për ju dhe sukseset e treguara në këtë garë, ku u dëshmua edhe një herë përkushtimi dhe puna e palodhshme e fermerëve tanë. Ne do të vazhdojmë të punojmë së bashku që sektorin e bujqësisë ta zhvillojmë sa më shumë në komunën tonë. Komuna e Mitrovicës, me theks të veçantë rajoni  i Shalës së Bajgores, ka potencial të mjaftueshëm që sektori i bletarisë të zhvillohet, dhe në këtë mënyrë të ngrisim edhe cilësinë në tregun tonë ”, ka thënë Sadiku.

Ndërsa,  fermeri i bletishte “APIMEDICA”, është shprehur i kënaqur me mirënjohjen që ju nda në saje të suksesit të cilit kishte arritur, gjithashtu ka vlerësuar lartë mbështetjen e vazhdueshme nga Komuna e Mitrovicës, me ç’rast ka falënderuan drejtorin Sadiku,  për punë e tij të palodhshme.

Kalendari

Ngjarjet e datës 14 dhjetor 2019 - Aleanca Franceze e Prishtinës me mbështetjen e Ambasadës Franceze organizon një punëtori gatimi për fëmijë me kuzhinierin francez Christophe Dovergne. (Aleanca Franceze, ora 10:30)

- Projekti i Tech Heroes organizon takimin e të rinjëve për të punuar në idetë e tyre me mbështetjen e ekipës së Akademisë jCoders dhe ekspertëve tjerë në fushën e IT. (Pylli i Arinjëve në Prishtinë, ora 10:30 - kontaktoni Fiona Shehu në 049 589 685 ose Besarta Muhaxheri 049 600 962)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Lidhjes Demokratike te Kosovës. (Selia e LDK-së, ora 11:00 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë organizon konferencën për media ku do të bëhet publikimi i gjetjeve të Edicionit të nënte vjetor - Barometrit Kosovar të Sigurisë 2019. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet Akademi Përkujtimore  për Dëshmorët e Kombit Mujë Krasniqin dhe 40 Dëshmorët e tjerë të rënë ne kufirin Shqiptaro - Shqipëtar. (Pallati i rinisë Prishtinë, ora 16:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, merr pjesë në Akademinë Përkujtimore për heroin Mujë Krasniqi - Kapuqi dhe 40 bashkëluftëtarët e tij. (Pallati i Rinisë, ora 16:00)