22 Maj 2018

Çmimet e ushqimeve të qëndrueshme gjatë muajit prill

Romë, 3 prill - Indeksi i Çmimeve të Ushqimit të FAO-s mbeti përgjithësisht i qëndrueshëm në prill, duke shenjuar mesatarisht 173.5 pikë për muajin, një nivel I ulët deri në mars dhe 2.7 përqind më i lartë se në të njëjtin muaj të 2017.

Çmimet e drithërave dhe produkteve të qumështit vazhduan trendin e tyre të fundit në rritje, ndërsa ato të sheqerit vazhduan rënien e tyre.

FAO publikoi ​​gjithashtu parashikimet e saj të para për sezonin e marketingut 2018/19, duke parashikuar një rënie në prodhimin global të drithërave dhe rezervave, të cilat kanë qenë në ose afër nivelit rekord.

Perspektivat e hershme për tregjet globale të drithërave në vitin e ardhshëm janë të favorshme, pavarësisht nga një rënie e parashikuar, sipas FAO-s, Kërkesa dhe Oferta për Drithëra publikuar po sot.

Prodhimi global i drithrave në vitin 2018 pritet të bjerë në 2 607 milionë ton, rreth 1.6 për qind më pak se të korrat e afërta të vitit 2017.

Rënia është kryesisht për shkak të një tkurrjeje të parashikuar në prodhimin e misrit, veçanërisht në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Prodhimi më i ulët i grurit lidhet kryesisht me një rënie të pritshme në Federatën Ruse pas një rezultati të jashtëzakonshëm të vitit më parë.

Ndërkohë, FAO paraprakisht parashikon rritjen e prodhimin e orizit botëror me 1.3 për qind për të arritur 510.6 milion ton, duke vendosur një rekord të ri të lartë, kryesisht për shkak të rritjes së kultivimeve në Azi.

Sa i përket shfrytëzimit të drithërave, parashikimi i ri i FAO - si ushqimi dhe ushqimi - gjithashtu tregon një nivel të lartë të gjithëmbarshëm prej 2 626 milion ton.

Kjo reflekton një rritje të parashikuar prej 1.0 për qind në përdorimin e orizit botëror, një rritje prej 0.8 për qind në shfrytëzimin e grurit botëror dhe një rritje prej 0.4 për qind në shfrytëzimin total të drithërave të papërpunuar, nga të cilat përdorimi i misrit pritet të rritet deri në 2.8 për qind duke kapur një kulm prej 615 milion ton. Rritja më e madhe nga viti në vit në përdorimin e misrit është parashikuar në Kinë dhe në Amerikën e Jugut.

Si rezultat, FAO pret që rezervat botërore të drithërave në fund të sezonit që përfundon në 2019 të bien me 2.7 për qind dhe raporti botëror i stokut të drithërave do të bjerë në 27.2 për qind, nga niveli 16-vjeçar më i lartë prej 28.8 për qind në 2017/18 por edhe mbi nivelin historik prej 20.4 përqind të regjistruar në 2007/08.

Parashikimi i parë i FAO për tregtinë ndërkombëtare të drithërave për vitin e ardhshëm është i lidhur me 406 milionë ton, duke nënkuptuar një rënie prej vetëm 0.6 për qind nga të gjitha kohërat e parashikuara për sezonin aktual.

Trendet e çmimeve

Indeksi i çmimeve të drithrave në FAO u rrit 1.7 për qind në muajin prill, rritja e katërt e njëpasnjëshme mujore që tanimë është 15.4 për qind më shumë se vlera e tij një vit më parë. Çmimet e grurit u mbështetën nga rreziqet që lidhen me motin në Shtetet e Bashkuara, ndërsa prodhimi i zvogëluar nga thatësira në Argjentinë dhe mbjellja e ulët në Shtetet e Bashkuara nxitën çmimet e misrit në nivel ndërkombëtar. Çmimet e orizit gjithashtu u rritën.

Indeksi i çmimeve të qumështit të FAO u rrit 3.4 për qind nga muaji mars, duke reflektuar një kërkesë të fuqishme për të gjitha produktet e qumështit dhe shqetësimet rreth mundësive të eksportit në Zelandën e Re.

Indeksi i Çmimeve të Ushqimit të FAO është një masë e ndryshimit mujor në çmimet ndërkombëtare të një shporte të mallrave ushqimore.

Rënjet u shenjuan  në prill në tre nën-indekset e tjera. Indeksi i çmimeve të vajit në FAO ra me 1.4 për qind që nga marsi, ndërsa indeksi i çmimeve të mishit të FAO ra 0.9 për qind.

Indeksi i çmimeve të sheqerit në FAO ra 4.8 për qind në muajin prill nga muaji i kaluar, duke vazhduar një rënie që filloi dhjetorin e kaluar dhe mesatarisht 24 për qind më e ulët se e prillit 2017.

Çmimet më të ulëta reflektuan një ulje të furnizimeve të nxitura nga rezultatet rekord në Tajlandë dhe Indi, prodhuesi i dytë më i madh i sheqerit, si dhe zhvlerësimi i Realit, monedha e Brazilit, prodhuesi më i madh në botë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Maj 2018 - Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, do të vizitojë komunën e Kaçanikut, ku do të takohet me kryetarin e Komunës, Besim Ilazi. (Zyra e kryetarit Ilazi, ora 9:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, do të vizitojë shkollën fillore dhe të mesme të ulët “Jusuf Gërvalla” në Biqec. (Objekti i shkollës në Biqec, ora 9:45)

- Instituti për Politika Zhvillimore organizon tryezën ”Sistemi Pensional në Kosovë: sfidat dhe mundësitë”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Në kuadër të kampanjës “Drejtësia dhe biznesi” Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, së bashku me përfaqësues nga KIESA dhe Oda Ekonomike Amerikane, do të takojnë bizneset nga rajoni i Mitrovicës. (Hotel Palace në Mitrovicë, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilen do të behët shqyrtimi i raportit të Auditimit për PVF-të e Autoritetit të Aviacionit Civil, shqyrtimi i raportit të Auditimit për PVF-të e Organit Shqyrtues të Prokurimit, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi, Gjinore, Persona të Pagjetur dhe Peticione, nesër, më 22 maj 2018, viziton Burgun e Dubravës, me rastin e shënimit të përvjetorit të masakrës së vitit 1999. (Dubravë​, ora 10:15)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, do të vizitojë shkollën e mesme “Feriz Guri dhe Vëllezërit Qaka”. (Objekti i shkollës, ora 10:30)

- Oda Ekonomike e Kosovës publikon studimin “Bottleneck” me qëllim identifikimin e barrierave që pengojnë të bërit biznes në vendin tonë. (Oda Ekonomike e Kosovës, ora 11:00)

- Nënshkruhet memorandum bashkëpunimi mes MKRS-së dhe OJQ George Williams Youth Association in Kosovo me qëllim financimi në projektin “Qendra e edukimit jo-formal për rini” me lokacion në fshatin Pjetërshan në komunën e Gjakovës. (Ministria e Kultures, Rinise dhe Sportit, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilen do të behët shqyrtimi i Raportit vjetor të Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale, shqyrtimi i Projektligjit për Masat Mbrojtëse në Importe, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Me rastin e shënimit të 19-vjetorit të masakrës së Dubravës bëhen homazhe në nderim të burgosurve të vrarë në burgun e Dubravës nga forcat paramilitare serbe. (Dubravë, ora 11:00)

- Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, pret në takim futbollistët e FC Drita, të cilët të dielën u shpallën kampion. (Zyra e Kryetarit, objekti i ish-gjykatës, ora 12:00)

- Ambasadori i Republikës së Shqipërisë në  Kosovë, Qemal Minxhozi viziton komunën e Dragashit, ku do të pritet nga kryetari i komunës, z. Shaban Shabani (Komuna e Dragashit, ora 12:30)

-  Ministri për Punë dhe Mirëqenie Sociale, Skender Reçica dhe Ministri për Komunitete dhe Kthim, Dalibor Jetviq raportojn para Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim lidhur me implementimin e projektit për ndërtimin e shtëpive për komunitetin joshumicë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 13:00)

- Ministrja e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor Albena Reshitaj do të vizitojë komunën e Vitisë, ku bashkë me kryetarin e komunës do të nënshkruajnë një memorandum bashkëpunimi për realizimin e një projekti në fushën e mjedisit. (Objekti i komunës së Vitisë, ora 13:00)

- Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj bashkë me shefen e Zyrës së BE-së në Kosovë, Natalyia Apostolova dhe Ambasadorin e Republikës së Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi, marrin pjesë më inaugurimin e rrugës Krushevë-Shishtavec, e financuar nga BE.. (Krushevë, Komuna Dragashit, ora 15:00)

- Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë, Natalia Apostolova së bashku me autoritetet e Kosovës do të përurojnë rrugën e ndërtuar rishtas midis Krushevës dhe Shishtavecit, që lidh Kosovën dhe Shqipërinë, të financuar nga Bashkimi Evropian. (Vendkalimi kufitar mes fshtarave Krushevë dhe Shishtavec Komuna e Dragashit, ora 15:00)

- Drejtori i misionit të USAID-it Xhejms Houp do të flasë me rastin e ceremonisë zyrtare që do të shënojë partneritetin me Cacttus Education. (Cacttus Education, rr. Bashkim Fehmiu. Arberia 3, BC2/11, nr. 4,  ora 16:45)

- Dega e OVL te UÇK-së në Kaçanik në bashkëpunim me SHIL, SHFD, institucionet komunale organizon orë përkujtimore me rastin e 19 të rënies heroike të dëshmorëve: Danush Kurtaj, Mejdi Dalloshi, Tefik Raka, Avdylgafurr Luma dhe Suad Brava, të rënë në Masakrën e Dubravës së Istogut me 22 maj ’99. (Shtëpia e Kulturës “Xheladin Kurtaj” në Kaçanik, ora 17:00)

- Bëhen homazhe me rastin e 19 të rënies heroike të dëshmorëve të rënë në Masakrën e Dubravës së Istogut me 22 maj ’99. (Varrezat e dëshmorëve dhe martirëve, ora 18:30)