17 Janar 2018

Caritasi Zviceran mbështet kultivimin e mjedrës dhe forcimin e fermerëve

Prishtinë, 14 dhjetor - Sot në prezencën e 100 pjesëmarrësve është mbajtur konferenca e dytë nacionale e mjedrës në Kosovë.

Qëllimi i konferencës ka qenë prezantimi dhe analiza e zhvillimit të sektorit të mjedrës në Kosovë, e cila është organizuar nga shoqata nacionale e mjedrës “Mjedra e Kosovës” e mbështetur dhe financuar nga Caritasi Zviceran.

Të pranishëm kanë qenë përfaqësuesit e ministrisë së bujqësisë, akterët kryesor në sektorin e mjedrës, organizatat ndërkombëtare, fermerët, kompanitë e grumbullimit dhe përpunimit të mjedrës, hulumtuesit dhe ekspertët e kësaj fushe.

Kreshnik Basha, shefi i zyrës së Caritasit Zviceran në Kosovë theksoi se “Caritasi Zviceran është prezent në sektorin e mjedrës nga viti 2009 duke mbështetur vazhdimisht kultivimin e mjedrës dhe forcimin e fermerëve individual si dhe zhvillimin e standardeve të prodhimtarisë integrale dhe organike të mjedrës në Kosovë”.

Konferenca është shfrytëzuar edhe për prezantimin e hulumtimeve, zhvillimeve, studimeve dhe standardeve të prodhimtarisë në këtë sektor.

Të gjeturat nga studimi i tregut dhe konkurrencës janë prezantuar nga znj. Ivana Dulic Markovic, eksperte e hulumtimit për zhvillimet bujqësore dhe konkurrencën. Krahasimi I tregut global, regjional dhe lokal si dhe zhvillimet e tyre janë analizuar.

Në kuadër të kësaj është publikuar dhe shpërndarë raporti i studimit të tregut të frutave manore në Kosovë si dhe libri për prodhimtarinë e integruar të mjedrës, dredhëzës dhe manaferrës.

Ky libër është financuar nga Caritasi Zvicëran dhe dedikohet në radhë të parë fermerëve, këshilltarëve, agronomëve, studentëve dhe ekspertëve që studiojnë botën bimore me aspekt të veçantë në kultivimin e bimëve dhe mbrojtjen e tyre nga dëmtuesit e ndryshëm.

Prezantuesit tjerë ishin nga organizatat e ndryshme si Z. Sami Uka dhe Z. Kujtim Lepaja nga shoqata nacionale e mjedrës “Mjedra e Kosovës”, Z. Ismet Osmani nga kooperativa bujqësore “Red Gold”, Z. Jeton Svirca nga “Herta Fruits”, Z. Bekri Xhemaili nga instituti bujqësor i Kosovës, Z. Marko Jagodic nga IPKO, dhe Mark Wood nga programi AGRO i USAID-it.

Në fund të konferencës pjesëmarrësit janë ndarë në dy grupe studimore duke dhënë rekomandime në fushën e zhvillimit të tregut dhe marketingut si dhe në fushën e këshillimeve bujqësore. 
.

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 Janar 2018 - Mbahet mbledhje e Komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të behët shqyrtimi i projektligjit për ndërmarrjet sociale. (Ndërtesa e Kuvendit, sallaN 303, ora 10:00)

- Në kuadër të organizimeve në 550-vjetorin e vdekjes së Skënderbeut dhe Vitit Mbarëkombëtar të Skënderbeut, nesër më 17 janar 2018, zhvillohen homazhe te shtatorja e Skënderbeut. (Shtatorja e Skënderbeut, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit të punës së Komisionit, për vitin 2017 si dhe shqyrtimi i draft-planit të punës së Komisionit, për vitin 2018. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Për nder të 18 vjetorit të themelimit të Administratës Tatimore të Kosovës, do të mbahet shënimin simbolik të këtij përvjetori, në të cilin pjesëmarrës do të jenë Kryeministri i Republikës së Kosovës Ramush Haradinaj, Ministri i Financave Bedri Hamza, palët e interesit dhe donatorët. (Qendra e Shërbimit të Tatimpaguesve, ish-ndërtesa e Gërmisë, ora 11:00) 

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit,  salla  C 301, ora 11:00)

- Prezantohen projektet e studentëve, të cilët do të pasqyrojnë punën që është bërë gjatë semestrit dimëror 2017/18. (Fakulteti i Edukimit, ora 11:00)

- Mbahet mbledhje e Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Tatimin në Pronën e Paluejtshme, me raport amandamente të Komisionit funksional për Buxhet dhe Finanaca. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 12:00)

- Ministri i Ministrisë së Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj do të vizitojë kompaninë e prodhimit të produkteve farmaceutike “Trepharm”. (Hapësirat e “Trepharm” në Sllatinë, ora 12:30)

- Komuna e Gjilanit ben zbulimin e bustit te heroit Gjergj Kastrioti - Skenderbeu. (Sheshi kryesore para zyres se kryetarit ne Gjilan, ora 13:00)

- Mbahet Akademi kushtuar 550 vjetorit të Skënderbeut, me ç ‘rast do të promovohet pulla postare e Postës së Kosovës dhe Postës së Maqedonisë në të cilen do të nderohen edhe figurat e shquara të shqiptarëve, Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zeka, në 36-vjetorin e vrasjes së tyre. (Teatri Kombëtar të Kosovës, ora  15:00)

- Komuna e Gjilanit organizon akademin e Flakes se Janarit 2018, qe i kushtohet 550 vjetorit te vdekjes se heroit kombetar Skenderbeu dhe 50 vjetorit te protestave masive per flamurin kombetar. (Teatri i Qytetit, ora 16:00)

- Muzeu i Kosovës, me nismën e "Museum Illyricum" - Zvicër, organizojnë ekspozitë me libra; pulla dhe bankënota nga mesjeta e deri në vitet '30-ta. (Lapidariumin e Muzeut të Kosovës, ora 18:00)

- Hapet ekspozitë 55 portrete për 550-vjetorin e vdekjes së Skënderbeut dhe Vitit Mbarëkombëtar të Skënderbeut. (Swiss Diamond Hotel, ora 18:00)

- Në 550 vjetorin e vdekjes së heroit kombëtar Skenderbeu dhe 50 vjetorit të protestave masive për flamurin kombëtar organizon aktivitetin Peneli i Flakes. (Teatri i Qytetit të Gjilanit, ora 19:00)