04 Dhjetor 2020

Bujqësia kosovare nën llupën e Komisionit Evropian

Prishtinë, 16 mars - Sot në Prishtinë filloi një rund i ri i Dialogut të Procesit të Stabilizim-Asociimit (DPSA) midis autoriteteve kosovare dhe Komisionit Evropian. Gjatë mbledhjes sektoriale dyditore pjesëmarrësit do të shqyrtojnë progresin në fushën e bujqësisë, peshkatarisë, pylltarisë dhe sigurisë së ushqimit.


Pjesa më e madhe e agjendës është e përqendruar në çështje bujqësore, në veçanti në jetësimin e strategjisë së Kosovës për Zhvillim të Bujqësisë dhe Rural, si të zhvillohet ekonomia rurale e Kosovës duke ngritur cilësinë e prodhimtarisë së saj (në bazë të normave të BE-së), por edhe se si të tejkalohen pengesat me të cilat po ballafaqohet ekonomia rurale e Kosovës, sikurse që janë qasja në kredi, financim apo nevoja për të konsoliduar tokën. Kjo nxit diskutimin për shembull, në zhvillimin e bujqësisë organike të sektorëve të verës në Kosovë. 


Disa prej pikave të diskutimit (sikurse që janë kontrolli fitosanitar në kufij apo statistikat bujqësore) do të ndikojnë në kapacitetin e Kosovës për të hyrë në marrëveshje tregtare me BE-në, të cilat BE-ja si e tërë i ka rekomanduar. 


Komisioni Evropian theksoi progresin e arritur, dhe  mirëpriti një numër të ligjeve që janë duke u përgatitur (për konsolidimin e tokës, shërbime këshillimi, verë, bujqësi organike) dhe të parapara që të miratohen këtë vit, por theksoi se Kosova duhet të punojë jo vetëm në zbatimin e ligjeve të ardhshme por edhe zbatimin e legjislacionit ekzistues. 


Pritet që Komisioni Evropian gjatë mbledhjes do t’iu bëjë thirrje autoriteteve që të sigurojnë ruajtjen e pyjeve nga mbishfrytëzimi dhe prerja jolegale, që të përmirësojnë stabilimentet e agroushqimit dhe të përmirësojnë kontrollin fitosanitar.

 

Përmirësimi i sigurisë dhe i cilësisë së ushqimit do të jetë në dobi të qytetarëve të Kosovës por po ashtu do të krijojë potencial eksportues apo do t’i ndihmonte Kosovës që të mos varej nga importet e shtrenjta. Janë disa fusha (sikurse ajo e verës apo drurit) ku eksportet bujqësore të Kosovës kanë potencial të konsiderueshëm.

 

Megjithatë, për të zhvilluar këtë potencial, Kosova duhet t’i plotësojë standardet e BE-së. Agjencia Kosovare e Veterinarisë dhe Ushqimit u inkurajua që të vazhdojë punën e saj të mirë në këtë drejtim. 


Mbledhja bashkëkryesohet nga Agjencia Kosovare për Koordinim të Zhvillimit dhe Integrimit Evropian dhe Drejtorati i Përgjithshëm për Zgjerim i Komisionit Evropian. 


Dialogu i PSA-së u fut në përdorim nga Komisioni Evropian në vjeshtë 2009 si një avancim i Mekanizmit Përcjellës të Procesit të Stabilizim-Asociimit më herët. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Dhjetor 2020

- Mbahet seanca fillestare për rastin e vrasjes së politikanit serb Oliver Ivanoviq pranë Gjykatës Themelore në Prishtinë, departamenti Special - krimet e rënda me c'rast avokati mbrojtës do te jep deklaratë për mediet pas seancës. (Gjykata Themelore në Prishtinë, ora 9:30)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti do të mbaj një takim virtual me presidentin e Gjykatës Ndërkombëtare të Arbitrazhit Alexis Mourre dhe Drejtoreshën e Komisionit të Arbitrazhit për Evropë, Laetitia de Montalivet. (Takim virtual, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Emilja Redzepi, do të bëjnë nënshkrimin e kontratave me përfituesit e thirrjes për përkrahjen e OJQ-ve dhe individëve në fushën e kulturës, rinisë dhe sportit. (Shtëpia e Bardhë në Prizren, ora 10:00)

- Qendra për Këshillim, Shërbime Sociale, dhe Hulumtime organizon aktivitetin “Tuneli i Fundit” në përkujtim të grave të vrara si pasojë e dhunës në familje në pesë vitet e fundit në Kosovë, dita e dytë. (Përballë ndërtesës së Kuvendit të Kosovës, ora 10:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton shkresën e Artan Qerkinit përfaqësues i Malcolm Simmons, ish kryetar i Asamblesë së Gjyqtarëve të EULEX-it, “Përgjigje në ftesën për të dëshmuar para Komisionit për Legjislacion” si dhe njoftohet me shkresën e Përfaqësuesit Special të Bashkimit Evropian, Tomas Szunyong, për emërimin e Karin Hernmark Ahliny, Ambasador i Suedisë, anëtar i Bordit  Mbikëqyrës  të Agjencisë Kosovare për Verifikim dhe Krahasim të Pronës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:15)

- Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës interviston Ministrin e Ministrisë së Infrastrukturës Arban Abrashin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Mbahet seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit te Kosovës në të cilën do të behët shqyrtimi i dytë i Projektligjit për Rimëkëmbjen Ekonomike - COVID-19. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Organizata Etea dhe Aleanca Franceze në Prishtinë me mbështetjen e Ambasadës Franceze do të mbajnë takimin e parë të huazimit të librave. (Tek objekti i Aleancës Franceze, ora 11:00)

- Autoriteti Kosovar i Konkurrencës (AKK) mban konferencë për medie lidhur me një hetim ndaj ndërmarrjeve që operojnë në tregun e energjisë elektrike. (Ish-objekti i Bankës së Lubjanës, ora 11:15)

- Kryetari i Delegacionit të Kosovës, Ibrahim Makolli dhe ai i delegacionit të Serbisë Veljko Odalovic do të mbajnë konferencë për media lidhur me varrezën masive në Kizhevak të Serbisë. (Lokacioni i varrezës masive në Kizhevak  të Serbisë, ora 12:00)

- Shpallet aktgjykimi ndaj të akuzuarit N. M., i cili akuzohet nga Prokuroria Themelore e Gjilanit, për veprën penale “vrasje e rëndë” pasi qe në  fshatin Berivojcë, komuna e Kamenicës, i pandehuri dyshohet që pas mosmarrëveshjeve familjare, me një mjet të fortë - shufër metalike, godet bashkëshorten e tij në kokë dhe pjesë të tjera të trupit, me ç’rast të ndjerës i ka shkaktuar plagë të cilat kanë qenë vdekjeprurëse. (Gjykata Themelore Gjilan, ora 13:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës interviston drejtoren e Insitutit Hidrometeorologjik të Kosovës Letafete Latifi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë plotëson listën e dëshmitarëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 

- Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Bedri Hamza, mban sot konferencë për media. (Oborri i Kuvendit hyrja nga sheshi, ora 14:00)

- Qendra për Raste Gjyqësore Strategjike mban konferencë për media me rastin e dorëzimit të padisë për konflikt administrativ kundër vendimeve të Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit dhe Zyrës së Rregullatorit për Energji”. (Para Pallatit të Drejtësisë, ndërtesa A, ora 14:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla pret në takim ministrin në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme i Republikës së Shqipërisë, Gent Cakaj ku pjesë e takimit do të jenë edhe përfaqësuesit e shqiptarëve të Luginës së Preshevës. (Objekti i MPJD-së, ora 14:00)

 

- Kryeministri Avdullah Hoti dhe ministrja e Financave Hykmete Bajrami, mbajnë konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:00)