16 Gusht 2022

BE dhe Komuna e Prishtinës shënojnë Ditën Botërore të Mjedisit me 100 pemë të reja

Prishtinë, 3 qershor - Ambasadori i Bashkimit Evropian në Kosovë Tomas Szunyog, kryetari i Prishtinës Perparim Rama dhe anëtarët e familjes së BE-së do të shënojnë sot Ditën Botërore të Mjedisit duke mbjellë pemë përgjatë shkallëve Arbëri në Prishtinë.

Ata do të finalizojnë mbjelljen e 100 pemëve të reja që do të kontribuojnë për ta bërë Prishtinën një qytet më të gjelbër dhe për të përfunduar korridorin e gjelbër të qytetit.

Ambasadori Szunyog dhe krytari Rama do të flasin në këtë aktivitet.

Pika e takimit do të jetë në majë të shkallëve Arbëri/Dragodan (lokacioni i hartës së Google), rruga Matush Krasniqi.

Palët do të zbresë shkallëve drejt rrugës Selim Berisha për prononcimin për media dhe për të mbjellë pemët e fundit nga 100 sosh që plotësojnë korridorin.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 gusht 2022

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal organizon debatin publik për të prezantuar dhe diskutuar rreth draft Strategjisë Kombëtare dhe Planit të Veprimit për Menaxhimin dhe Kontrollin e Qenve me dhe pa Pronar 2022-2028. (Amfiteatri i Qeverisë në ish ndërtesen e Rilindjes, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, do të takojë Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kuvendi i Kosovës, Salla N204, ora 9:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Komuna e Rahovecit organizon degjim publik me biznese dhe grupe te interesit për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)