21 Korrik 2019

Autokombajnerët në Gjilan gati për korrje-shirje

Gjilan, 4 korrik - Komisioni Komunal për korrje-shirje është takuar sot me autokombanjerët e Gjilanit, të kryesuar nga drejtori i Bujqësisë dhe Pylltarisë, Ramiz Ramadani, ku janë diskutuar gjendja teknike e autokombajnave, kushtet, çmimi i korrjes dhe kushtet e furnizimit me karburante.

Nga autokombajnerët është kërkuar të presin vlerësimin e komisionit për të filluar korrje-shirjet për rreth 2 mijë e 100 hektarë grurw.

Kryetari i këtij Komisioni, njëherit drejtor i Drejtorisë për Bujqësi, Ramiz Ramadani, kërkoi mobilizim të të gjithë akterëve të përfshirë në fushatë, me qëllim të mbarëvajtjes së fushatës së korrje-shirjeve duke shtuar kujdesin edhe për ruajtjen e ambientit nga inicimi i mundshëm i zjarreve.

Ai kërkoi nga kombajnerët që të pajisen me aparate dhe pajisje tjera shtesë me qëllim të parandalimit të zjarreve eventuale që mund të jenë të rrezikshme në këtë periudhë kohore.

Gjithashtu, nga kombajnerët është kërkuar që të mos nxitojnë në fillimin e korrjes, para se komisioni ta vlerësoj pjekjen teknologjike të grurit dhe ta bëjë hapjen zyrtare të fushatës.

Përndryshe, në komunën e Gjilanit këtë vit janë të mbjella rreth 2100 hektarë grurë, 80 hektarë elb dhe 30 hektarë tërshërë, ndërkaq do të operojnë 60 autokombajna të mjaftueshëm për përfundimin e shpejtë dhe të suksesshëm të fushatës në koordinim të plotë për fillimin e koordinuar të grurit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 korrik 2019

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Akademinë Përkujtimore dhe në zbulimin e shtatores së atdhetarit, Shejh Myhedin Shehu, organizuar nën patronatin e Zyrës së Kryeministrit. (Afër Teqes së Madhe të Halvetive, Rahovec, ora 11:00)

- Mbahet dita e dytë e Prishtina Gastronomy Festival i cili ka për qëllim promovimin e gastronomisë shqiptare duke promovuar kuzhinën dhe traditat kulturore shqiptare. (Sheshi “Adem Jashari”, ora 12:00)

- Agjencia Kosovare e Privatizimit hap ofertat e shitjes se aseteve përmes likuidimit nr.49. (Hoteli Grand, ora 12:30)

- Kampistët e Kampit Ndërkombëtar vizitojnë Muzeun Etnologjik. (Muzeu Etnologjik i Kosovës, Rruga “Zija Prishtina”, Prishtinë, ora 18:30)

- Festivali Ndërkombëtarë i Filmit të Animuar - Anibar orgsnizon ceremoninë mbyllëse, ku edhe do të bëhen publik fituesit e garave të katër kategorive. (Kinema e hapur në qënder të qytetit të Pejës, Kinemanë “Urban”, ora 20:00)