20 Gusht 2018

Ambasadori Christian Heldt viziton Agjencinë e Ushqimit dhe Veterinarisë

Prishtinë, 6 shkurt - Sot në Agjencisë  se Ushqimit dhe Veterinarisë, zona industriale Fushe Kosove, do të mbahet  një takim bilateral në mes delagaconi të shtetit gjerman, përfaqësues nga Qeveria Federale dhe ajo e Regjionit të Saksonisë se Ulët.

Qëllim i takimit do të jetë rritja e bashkëpunimit në mes dy shteteve në ngritjen e kapaciteteve të autoritetit kosovarë në kontroll të ushqimeve dhe mbrojtje të konsumatorëve.

Ne ketë rast do të vizitohet, Laboratori i Ushqimit dhe Veterinarisë për të parë nga afër kapacitete dhe  punën e tij .

Delegacioni gjerman do të kryesohet nga  Mr. Christina Heldt, Ambasadori Gjerman në Kosove,  Dr. German Jeub, BMEL Shef i Zyrës per Marrëdhënie Ndërkombëtare – Ministria Federale per Ushqim dhe Bujqësi – Berlin, Prof Dr Eberhard Haunhorst, PL MS (President) - Zyra per mbrojtje te konsumatorit dhe siguri ushqimore nga Saksonia e Ulet. Ata do ti pres Kryeshefi Ekzekutiv i AUV-së Dr. Valdet Gjinovci.

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 Gusht 2018

- Ramush Haradinaj merr pjesë në takimin e Grupit Punues për draftimin e Strategjisë së Sigurisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë - Salla P-31, ora 10:00 - Vetëm pamje)

- Mbahet ceremonia solemne e hapjes së punimeve të Seminarit XXXVII Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare. (Salla e madhe të Fakultetit tëFilologjisë, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Seminarin e  37-të të Letërsisë, Gjuhës dhe Kulturës Shqipe. (Fakulteti Filologjik- Universiteti i Prishtinës, ora 11:00)
 
- Kryeministri Ramush Haradinaj viziton Komunën e Suharekës. (Objekti i Komunës, Suharekë, ora 14:00)