18 Janar 2019

Zgjidhen pesë vendet e reja anëtare jo të përhershme të Këshillit të Sigurimit

New York, 9 qershor - Asambleja e Përgjithshme e OKB-së zgjodhi Gjermaninë, Republikën Dominikane, Afrikën e Jugut, Belgjikën dhe Indonezinë si vende anëtare jo të përhershme të Këshillit të Sigurimit të OKB-së në periudhën 2019 -2020.

Gjashtë vende kandidate morën pjesë në konkurrim. Për arsye që vendet anëtare jo të përhershme janë të ndara sipas rajoneve, Gjermania, Republika Dominikane, Afrika e Jugut dhe Belgjika nuk kishin rivalë, dhe vetëm Indonezia e Maldivet konkurruan për një vend në rajonin e Azi-Paqësorit.

Fituesi zgjidhet me dy të tretat e votave.

Mandati i pesë vendeve që u zgjodhën fillon më 1 janar 2019, duke zëvendësuar Bolivinë, Etiopinë, Kazakistanin, Holandën dhe Suedinë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 janar 2019 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit me kryetarët e grupeve parlamentare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 8:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim 120 studentë nga Vjena dhe Venediku nga programi i studimeve  “Europian  Master in Human Rights and Democratisation”. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00 - vetëm pamje)

- Kryetar i Sindikatës së Pavarur të Arsimit të Shqipërisë, Nevruz Kaptelli me bashkëpunëtoret e tij vizitojnë Sindikatën e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës të cilët së bashku me Këshillin Grevistë Qendror do t'i vizitojnë grevistët e shkollës fillore “Dardania”. (Shkolla fillore Dardania, ora 10:00)

- Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje! në Prishtinë mban konferencë për media. (Zyrat e Vetëvendosjes, ora 11:00)

- Kryetar i Sindikatës së Pavarur të Arsimit të Shqipërisë, Nevruz Kaptelli me bashkëpunëtoret e tij vizitojnë Sindikatën e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës të cilët së bashku me Këshillin Grevistë Qendror do t'i vizitojnë grevistët çerdhes “Gëzimi Ynë”. (Objekti i çerdhes “Gëzimi Ynë” në Prishtinë, ora 11:00)