03 Tetor 2022

Ushtria ruse vazhdon të tërhiqet nga Kievi dhe Chernihiv

Kiev, 30 mars - Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës njoftoi se ushtria ruse vazhdon të tërhiqet nga rajonet e Kievit dhe Chernihiv.

Në një deklaratë nga llogaria në Facebook, Shtabi i Përgjithshëm vlerësoi situatën e fundit në ditën e 34-tët të luftës Rusi-Ukrainë.

"Ushtria ruse nuk ka mundur të përmbushë detyrën për rrethimin e Kievit", theksohet në deklaratën në të cilën bëhet e ditur se ushtria ruse e cila vazhdon tërheqjen nga Kievi dhe Chernihiv, me shumë mundësi do të intensifikojë njësitë e saj në drejtim të lindjes së vendit.

Më tej në deklaratë thuhet se ushtria ruse vazhdon sulmet e saj në drejtim të Donetskut, se ndaj vendbanimeve Kreminna dhe Mariupol ka kryer sulme ajrore dhe raketore dhe se ka hapur zjarr atrilerik ndaj njësive të Forcave të Armatosura të Ukrainës në afërsi të vendbanimeve Stepnogorsk, Orikhiv dhe Gulyaypole.

Gjithashtu ushtria ruse krahas rajoneve Azov dhe Detit të Zi, është përpjekur të mbajë nën kontroll edhe vendbanimet Volinsk, Polinsk, Siversk, Tavriçeskoye dhe Slavyansk dhe se është fokusuar të mbajë kontrollin e vendbanimeve Popasna, Rubijne në rajonin Luhansk dhe të marrë nën kontroll edhe qytetin Mariupol.

Ndërkaq Departamenti i Mbrojtjes i SHBA-së paralajmëroi se ndërsa “një numër i vogël” i forcave ruse janë larguar nga Kievi “në ditët e fundit apo më shumë”, Rusia ende mund të shkaktojë “brutalitet masiv” në vend, duke përfshirë kryeqytetin.

Sekretari i shtypit i Pentagonit, John Kirby, tha sot se numri i forcave ruse që largohen nga kryeqyteti ukrainas “nuk janë afër shumicës së asaj që ata kanë grumbulluar kundër Kievit” dhe se Rusia ka vazhduar sulmet ajrore kundër qytetit “madje edhe sot”.

“Ne besojmë se ky është një ripozicionim, jo një tërheqje e vërtetë dhe se ne të gjithë duhet të jemi të përgatitur të shikojmë për një ofensivë të madhe kundër zonave të tjera të Ukrainës. Kjo nuk do të thotë se kërcënimi ndaj Kievit ka marrë fund”, tha ai në një konferencë për media.

Kirby tha se forcat e ripozicionimit po lëvizin “më shumë drejt veriut”, por se është “shumë herët për të thënë” se ku është destinacioni i tyre përfundimtar.

“Ne vlerësojmë se ka të ngjarë më shumë një ripozicionim që do të përdoret diku tjetër në Ukrainë. Ku saktësisht, nuk e dimë”, tha ai.

“Askush nuk duhet të mashtrojë veten me pretendimin e fundit të Kremlinit se ai papritmas thjesht do të reduktojë sulmet ushtarake pranë Kievit ose ndonjë raport që do të tërheqë të gjitha forcat e tij”, shtoi ai.

Edhe Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar ka thënë se zvogëlimi i sulmeve ruse dhe përqëndrimi i Rusisë në një ofensivë në rajonin Donestk dhe Luhansk është një “marrëveshje heshtur” se Moska po përpiqet të mbajë më shumë se një aks përparimi".

Bëhet me dije për mediat e huaja se njësitë që kanë pësuar humbje të mëdha janë detyruar të kthehen në Rusi dhe Bjellorusi për të rifurnizuar dhe riorganizuar.

Kjo gjë që ka vënë presion mbi “logjistikën tashmë të tendosur të Rusisë”, thuhet ndër  të tjera në deklaratë.

Ministria e Mbrojtjes shton gjithashtu se forcat ruse ka të ngjarë të kompensojnë aftësinë e reduktuar të manovrimit tokësor përmes sulmeve masive të artilerisë dhe raketave.


Kalendari

Ngjarjet e datës 4 tetor 2022

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me delegacionin e administratës së Parlamentit të Republikës së Austrisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 8:30)

- Misioni i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë organizon ceremoninë zyrtare të nënshkrimit të Memorandumit të Mirëkuptimit ndërmjet komunave të rajonit, Prishtinës, Obiliqit, Lipjanit, Podujevës dhe Fushë Kosovës dhe Qendrës për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve në Prishtinë. (Hotel Amazona, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën e diskutimit gjatë të cilës do të shpalosën të gjeturat nga analiza e procedurave të prokurimit publik lidhur me shpenzimet publike të realizuara nga Ministria e Shëndetësisë dhe Shërbimi Spitalor Klinik Universitar gjatë periudhës 2020 – 2022. (Restorant Boho, ora 10:00)  

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e Auditorit të Përgjithshëm për Raportn Vjetor Financiar të Buxhetit të Republikës së Kosovës për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Në kuadër të aktiviteteve kulturore artistike brenda institucioneve korrektuese, nesër në Qendrën Korrektuese për Femra në Lipjan, do të shfaqet Filmi “ Sffaragette”. (Qendra Korrektuese për Femra Lipjan, ora 11:00)

- Me rastin e 4 Tetorit, “Ditës Botërore për Mbrojtjen e Kafshëve”,  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës në bashkë organizim me Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë, OJQ-në Fondacioni për Mbrojtjen e të Drejtave të Kafshëve si dhe Fondacioni për mbrojtjen e kafshëve Vier Pfoten Kosova do të shënojmë këtë ditë në Pyllin e Arinjve Prishtina. (Fshati Mramor, afër liqenit të Badovcit, ora 11:00)
 
- Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Rahovec, përgjatë gjithë muajit tetor, si muaji i ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit, çdo ditë pune ofron shërbimin e mamografisë falas për të gjithë. (Rahovec, ora 11:00)

- Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati së bashku me Ministren e Financave dhe Ekonomisë të Shqipërisë, Delina Ibrahimaj, Drejtorin e Përgjithshëm të Doganave të Kosovës Agron Llugaliu dhe Doganës së Shqipërisë Genti Gazheli do të inspektojnë punët në hapësirat e përbashkëta të Portit të Durrësit. (Porti i Durrësit, ora 12:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton në parim i Projektligjit për Sigurinë e përgjithshme të produkteve si dhe formon grupin e punës për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për komunikimet elektronike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 12:00)