18 Prill 2019

Ushtria gjermane planifikon të rekrutojë të huajt

Berlin, 28 dhjetor - Duke luftuar për të mbushur radhët e saj, ushtria gjermane po harton plane për të rekrutuar shtetas nga vende të tjera evropiane, si pjesë e një përpjekje për të shtuar forcat e armatosura.

Ministrja e Mbrojtjes, Ursula von der Leyen dëshiron të rekrutojë polakë, italianë dhe rumunë, tha revista Der Spiegel, duke cituar një dokument të ministrisë.

Ushtria gjermane, ose Bundeswehr, ka rritur përpjekjet e saj të rekrutimit si pjesë e një rivendosjeje më të gjerë pasi Rusia aneksoi Krimenë nga Ukraina në vitin 2014. Vitin e kaluar Gjermania tha se do të rriste madhësinë e forcave të saj të armatosura në 198,000 ushtarë aktivë nga viti 2024, kundrejt 179,000 që ka tani.

Presioni mbi Berlinin u ngrit përsëri në korrik, kur Presidenti i SHBA-ve Donald Trump tha në një samit të NATO-s se Uashingtoni mund të tërhiqte mbështetjen për aleancën, nëse Evropa nuk do të rriste shpenzimet ushtarake.

Sipas dokumentit të klasifikuar të ministrisë, në Gjermani jetojnë rreth 255,000 polakë, 185,000 italianë dhe 155,000 rumunë, të moshës 18 deri në 40 vjeç, rreth gjysma e të gjithë shtetasve të huaj të BE-së. Nëse 10 për qind e tyre mund të jenë të interesuar në Bundeswehr, atëherë mund të gjenerojnë 50,000 aplikantë të rinj, thuhet në dokument.

Ministria e Mbrojtjes dëshiron të kufizojë grupin e rekrutëve potencialë, duke targetuar ata që jetojnë tashmë në Gjermani prej disa vitesh dhe flasin rrjedhshëm gjuhën gjermane, tha Der Spiegel.

Kufijtë e tillë do të synonin të minimizonin shqetësimin midis vendeve të tjera të Bashkimit Europian, rreth faktit që Gjermania josh ushtarët e tyre potencialë, duke ofruar paga më të mira.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 prill 2019 - Klinika e Kirurgjisë së Fëmijëve në Qendren Klinike Universitare i fillon punimet Simpoziumi mbarëshqiptarë i kirurgëve të fëmijëve. (Hotel Internacional Prishtina, ora 8:40)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim në bashkëpunim me Agjencinë për Menaxhimin e Emergjencave dhe partneri implementues, Kryqi i Kuq i Kosovës, do të organizojnë një ushtrim fushor në fshatin Maxhunaj në komunën e Vushtrrisë. (Fshati Maxhunaj, ora 10:00)

- Shtëpia Botuese “Faik Konica” organizon promovimin e librit të Dr. Islam Lauka, “Kosova e kërcënuar nga gjarpri i shtëpisë”. (Bibliotekën Kombëtare, ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, bashkë me kryetarin e Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, do të bëjnë shpërndarjen e kontratave për 21 përfituesit e granteve nga Fondi Rinor që për qëllim kanë rritjen e punësimit për të rinjtë e vendit tonë përmes zhvillimit të ndërmarrësisë. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti së bashku me Kryetarin e Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, do të përcjellin garën komunale në Kreativitet Kulturor dhe Mendim Kritik. (Objekti i Gjimnazit Natyror "Xhavit Ahmeti" në​ Gjilan, ora 13:30)

- Drejtoresha e misionit të USAID-it Lisa Magno do të flasë me rastin e lançimit të faqes së re të internetit të Këshillit Gjyqësor të Kosovës (KGjK). (Sheshi 21, ora 15:00)

- Federata e Atletike të Kosovës do të mbaj konferencë për media në të cilën do të jepen informatat kryesore rreth organizimit të gjysmë maratonës së këtij viti. (Salla e shtëpisë së sporteve në Prishtinë, ora 15:00)

- Galeria e Qytetit të Gjilanit hap ekspozitën e veçantë të fotografive “Arti i Rrudhave”, të autorit Muhamed Sadriu, e cila do të shpalos fotorgafitë e 21 personave të cilët i kanë mbi 100 vjet, e që e simbolizon shekullin XXI. (Galeria e Qytetit të Gjilanit, ora 17:30)

- Galeria Kombëtare e Kosovës hap ekspoziten "Grouping - Moving - Spreading" Metaxym e cila është kuruar dhe organizuar nga The Activists dhe World Anonimous Society. (Galeria Kombëtare e Kosovës, ora 20:00)

- Lumbardhi do të prezantojë paraqitjen e parë të këngëtares dhe kompozitores amerikane Chrysta Bell në Kosovë në kuadër të turneut Feels Like Love 2019 dhe epizodit të dytë të Lumbardhi n’Behar. (Lumbardhi në Prizre, ora 21:00)