06 Shkurt 2023

Ukraina rrëzoi më shumë se 60 raketa të lëshuara së fundmi nga Rusia

Kiev, 6 dhjetor - Mbrojtja ajrore e Ukrainës rrëzoi më shumë se 60 nga 70 raketa të lëshuara së fundmi nga Rusia, tha presidenti Volodymyr Zelenskyy.

Në një video-mesazh të postuar në Telegram, Zelenskyy tha se forcat ruse kryen përsëri sulme me raketa kundër vendit të tij.

"Një raport për ditën. Rezultati kryesor: U lëshuan 70 raketa ruse, shumica e tyre u rrëzuan. Kalibr, Kh-101 etj", tha ai.

Duke theksuar se është "mirënjohës ndaj partnerëve" për sistemet e mbrojtjes ajrore që Ukraina po i përdor aktualisht, Zelenskyy tha: "Por për fat të keq, ne ende nuk mund të arrijmë siguri të plotë në qiellin tonë – pati disa goditje".

"Fatkeqësisht, ka viktima. Deri më tani, katër persona janë vrarë nga sulmet ruse sot", shtoi ai.

Presidenti ukrainas tha gjithashtu se ndërprerjet e energjisë elektrike po vazhdojnë në vend për shkak të sulmeve ruse dhe vuri në dukje se ka ndërprerje emergjente të energjisë në shumë rajone, përfshirë kryeqytetin Kiev.

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 shkurt 2023

- Forumi Rinor i Lidhjes Demokratike të Kosovës do të organizoj një aksion si reagim ndaj skandalit të fundit me vende të punës në Arsim dhe akuzave publike për shitjen e vendeve të punës. (Para Komunës së Prizrenit, ora 9:30)
    
- Ministria e Financave, Punëve dhe Transfereve lanson Platformën për Punësim të të rinjve ku pjesëmarrës do të jenë Kryeministri, Albin Kurti, Ambasadori i Zvicrës, Thomas Kolly dhe Ministri, Hekuran Murati. (Hotel Sirius, ora 10:00)
    
- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit ku në rend dite është Interpelanca e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, Albin Kurti. (Kuvendi i Kosovës, salla C301, ora 11:00)

- Kryesia e Parlamentit Studentor mban konferencë për media lidhur me organizimin e marshit kundër asociacionit. (Para Bibliotekës Kombëtare në Prishtinë, ora 11:00)

    Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, takohet me përfaqësues të Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur dhe Këshillit Koordinues të Familjarëve të Personave të  Zhdukur gjatë luftës në Kosovë. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 12:00)

 

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti dhe ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati vizitojnë ndërmarrjen “Liri”, në Prizren. (Ndërmarrja "Liri", Prizren, ora 16:00)

 

- Kryetari i Kryeqytetit Përparim Rama së bashku me përfaqësuesit e grupeve të qytetarëve organizojnë ceremoninë e nënshkrimit të Agjendës për Kontratën Sociale për Kryeqytetin që është zotim i përbashkët ndërmjet zyrtarëve të komunës dhe qytetarëve për të përmirësuar komunikimin, bashkëpunimin dhe veprimet kolektive. (SHFMU “Ismail Qemajli”, Bregu i Diellit, ora 19:00)