03 Dhjetor 2020

Turqia nuk njeh aneksimin rus të Krimesë, intensifikon bashkëpunimin me Ukrainën

Ankara, 19 tetor - Pas takimit të presidenti turk, Tajip Erdogan, me presidentin ukrainas, Vladimir Zelenski, ne një deklarat për media, Erdogan kishte deklaruar se “Turqia nuk e ka njohur dhe nuk do ta njohë aneksimin e paligjshëm të Krimesë. Turqia së bashku me Ukrainën do të vazhdojnë të mbështesin vëllezërit tanë Tatarë të Krimesë.”

Gjatë vizitës së presidentit Zelenski në Turqi, Ukraina dhe Turqia kishin nënshkruar një serë marrëveshjesh bilaterale, ku vlen të ceken, marrëveshja për bashkëpunim në fushën e mbrojtjes, sigurisë, shkëmbimin e informacioneve inteligjente etj.

Posaçërisht me rëndësi është marrëveshje në kuadër të bashkëpunimit ushtarak, marrëveshje e cila pritet të balancoj influencën ruse në rajonin e Detit të Zi.

Marrëveshja ushtarake parasheh edhe bashkëpunimin e industrive ushtarake Turke e Ukrainase, që si fillim parasheh fillimin e ndërtimit të përbashkët të anijeve ushtarake.

Deklarata e Erdogan në lidhje me Krimenë dhe marrëveshjet e nënshkruara nga Turqia dhe Ukraina, nuk janë pritur mirë nga Moska zyrtare.

Rusia bashkëpunimin e Turqisë me Ukrainën dhe konfliktin në Azerbajxhan, i sheh si ndërhyrje direkte të Turqisë, në interesat ruse, çka edhe ka quar në ftohjen e raporteve Rusi-Turqi.

Se ka ftohje në raportet Rusi-Turqi e kishte thënë edhe Ministri i jashtëm rus, Sergei Llavrov, i cili gjatë një interviste për mediat ruse ishte shprehur se, “ne kurrë nuk e kemi kualifikuar Turqinë si aleaten tonë strategjike dhe nuk pajtohemi me mendimin e saj mbi mundësinë e një zgjidhjeje ushtarake për Karabakun”.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Dhjetor 2020

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Personave me Aftësi të Kufizuara, Handikos mban konferencën lansuese të Raportit vlerësues mbi qasshmërinë e fëmijëve me aftësi të kufizuara në ndërtesat shkollore të nivelit fillor dhe të mesëm të ulët në Kosovë. (Qendra e Resurseve të Handikos në Veternik, ora 9:30)

- Gjykata Themelore në Ferizaj mban seancën kundër të pandehurit Ibrahim Mustafa Keqpërdorimi i pozitës apo autoritetit zyrtar. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 9:30)

- Kuvendi i Kosovës mban seancë te veçantë në të cilën do të mbahet debat parlamentar për gjendjen e të drejtave të personave me aftësi të kufizuara në Republikën e Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

-  Komisioni për Integrim Evropian shqyrton Projektligjin për rimëkëmbjen ekonomike – COVID-19, me amendamentet e Komisionit funksional nga aspekti i përputhshmërisë me legjislacionin e BE-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

-  Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton Projektligjin për Rimëkëmbjen Ekonomike - COVID-19, me raport amendamente të Komisionit funksional për Buxhet dhe Transfere. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303 Koha: 10:00  

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen ku shpall rezultatet përfundimtare të jashtëzakoshme për Kryetar të Komunës së Podujevës dhe Mitrovicës së Veriut, të cilat u mbajtën më 29 nëntor 2020. (Ndërtesa e KQZ-së, kati 4, ora 10:00)

- Për nder të Ditës Ndërkombëtarë për Personat me Nevoja të Veçanta, ushtruesja e detyres Presidentja, dr.Vjosa Osmani bashkërisht me ambasadorin Britanik, Nicholas Abbott dhe ministrin e Arsimit, Ramë Likaj  nënshkruajnë panon e zotimit për gjithëpërfshirje. Oborri i Kuvendit të Republikës së Kosovës (hyrja nga sheshi, ora 11:30)

- OJQ EC Ma Ndryshe organizon aktivitetet ndërgjegjësuese që ka qëllim të përcjell porosinë vetëdijësuese për eliminimin e pengesave që janë krijuar për shkak të mungesës së gjithëpërfshirjes. (Parku i Qytet në Prizren, ora 11:00 - Keji përballë xhamisë së “Sinan Pashës”, ora 12:00 - Marash, ora 13:00)