22 Shkurt 2020

Trump do të takohet me Putin në Samitin e G20-s

Washington, 14 maj - Prsidenti i ShBA-së Donald Trump tha se do të takohet me homologun e tij rus Vladimir Putin në Samitin e G20-s në qershor.

Mes dy vendeve ka ende mosmarrëveshje për disa çështje, përfshi kontrollin e armëve, Venezuelën, Ukrainën, dhe Iranin.

Pritet që sot sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo të takohet me presidentin rus Vladimir Putin dhe homologun e tij rus Sergey Lavrov në Sochi të Rusisë, pas anulimit të një ndalese në Moskë për takimin me zyrtarë europianë dhe të NATO-s në Bruksel për çështjen e Iranit.

Pompeo do të diskutojë sfidat dypalëshe dhe shumëpalëshe me Putin dhe Lavrov.

Në fillim të këtij muaji, Trump-i zhvilloi një bisedë telefonike me Putin-in për mbi një orë.

Trump anuloi takimin zyrtar me Putin-in në Buenos Aires në dhjetorin e kaluar, për shkak të rritjes së tensioneve midis Rusisë dhe Ukrainës. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 shkurt 2020

- Fillon kampionati ekipor në pingpong. (Salla e pingpongut në Prishtinë, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon konferencën për media ku do të prezantohet punimi me titull “Pesë gjërat që Qeveria e re e Republikës së Kosovës duhet t’i ketë parasysh sa i përket dialogut Kosovë-Serbi”. (Qendra e Konferencave ‘Orion’, ora 10:30)

- Federata e Arteve Mikse Marciale e Kosovës, mban konferencë për medie në prag të organizimit të Kosova Fighting Series 1. (Shtëpia e Sporteve, ora 11:00)

- Anibar International Animation Festival organizon koncertin me "Brumz Blluz". (Kinema Jusuf Gërvalla në Pejë, ora 21:30)