20 Maj 2019

Tirana, me nivelet më të ulëta të krimit në Europë

Tiranë, 27 shtator - Kryeqyteti shqiptar është një ndër më të sigurtët në Europë dhe rajon, pasi statistikat e kriminalitetit janë në nivele më të ulëta.

Kështu u shpreh kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj gjatë inaugurimit të gjigantit ndërkombëtar "Hilton Garden", që çeli zyrtarisht dyert mbrëmjen e sotme në Tiranë.

Ndërsa mbajti fjalën e tij përshëndetëse, Veliaj tha se Tirana ka shifra më të ulëta krimi, se çdo vend tjetër në Europë e rajon.

"Ndërsa bisedoj edhe me kryetarë bashkie të vendeve të tjera, jam krenar që Tirana ka statistikat më të ulëta të krimit. Tirana është sot një nga kryeqytet më të sigurta në Europë dhe medoemos edhe në rajonin tonë", – tha Veliaj.

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 maj 2019  - Vazhdimi i Seancës plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për financimin e subjekteve politike. (Ndëresa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Mbahet takimi i rregullt i Komitetit për Politik dhe Financa i Komunes se Pejes. (Salla e takimeve, zyra e kryesuesit Islam Husaj, ora 10:00)

- Ministri i Arsimit, Shyqyri Bytyqi dhe Koordinatori i testit nacional Rexhep Hoti raportojn para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi lidhur me testin e organizuar në shkollat e Kosovës. (Ndëresa e Kuvendit, salla N 303, ora 13:00)
 
- Shoqata Down Syndrome Kosova mban konferencë për media për të njoftuar lidhur me sjellën në Kosovë të grupit te vallëzimit “Larondina” nga Britani e Madhe. (Hotel Parlament në Prishtinë, ora 18:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, merr pjesë në Akademinë Përkujtimore për heroin Enver Topalli. (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 12:00)