15 Gusht 2020

Thaçi intervistohet sot nga Prokuroria Speciale në Hagë

Hagë, 12 korrik - Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi është ftuar për t'u intervistuar sot nga Prokuroria Speciale për krime lufte më Seli në Hagë e cila ka ngritur një aktakuzë prej dhjetë pikash në Dhomat e Specializuara të Kosovës.
 
Ai është nisur dje nga aeroporti Nënë Tereza drejtë Hagës për të filluar një betejë të re me drejtësinë ndërkombëtare e cila e ka vendosur nën dyshimin si i përfshirë në krime lufte.

Presidenti Thaçi akuzohet nga Prokuroria Speciale me Seli në Hagë  për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit.  

Më 24 qershor Prokuroria Speciale për Kosovën me seli në Hagë, publikoi njoftimin për ngritjen e akuzave për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit ndaj presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryetarit të Partisë Demokratike, Kadri Veseli.

Këto akuza ende nuk janë konfirmuar nga gjykatësi i procedurës paraprake

Që nga funksionalizimi i Prokurorisë Speciale një vit më parë, mbi 200 ish pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës janë marrë në pyetje nga kjo prokurori.

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 Gusht 2020

Me rastin e 22 vjetorit të rënies së dëshmorit të kombit, Remzi Ademaj - Komandant Petriti, Komuna e Prizrenit në bashkëpunim me Shoqatën e Veteranëve të Luftës organizon aktivitete përkujtimore.

10:00 - Homazhe në varrezat e dëshmorëve në Landovicë

10:30 - Homazhe tek vendi i rënies në Nashec

11:00 - Homazhe tek monumenti i Lirisë

11:30 - Dhënia vullnetare e gjakut në repartin e transfuzionit të gjakut në Spitalin Rajonal të Prizrenit.

Për shkak të distancës nga qyteti, për këtë aktivitet do të ketë transport të organizuar nga ana e Komunës. Nisja do të bëhet në ora 9:15 nga Shtëpia e Bardhë.