25 Janar 2021

Tërmeti goditet Shqipërinë

Tiranë, 12 janar - Mediat në Shqipëri kanë njoftuar se lëkundje tërmeti me magnitudë 4.0 të shkallës Rihter kanë goditur Shqipërinë mëngjesin e sotëm.

Epiqendra ishte në Detin Adriatik, rreth 2 km larg Himarës dhe 118 km larg Elbasanit.

Lëkundjet u ndjenë rreth orës 08:26 në të gjithë rajonin jugor, ndërsa thellësia ishte 2 km, njoftoi EMSC. Në Gjirokastër, tërmeti u ndje për pak sekonda, por pati fuqi të lartë.

Sipas informacioneve të deritanishme, tërmeti nuk ka shkaktuar pasoja të rënda, as viktima.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Dhjetor 2020

- Shtabi i Lidhjes Demokrarike te Kosovës mban konferencë për media. (Selia e LDK-së, ora 12:00)