27 Shtator 2020

Temperatura rekord në Europë

Berlin, 27 qershor - Gjermania, Polonia dhe Republika Çeke shënuan të mërkurën temperaturat më të larta të regjistruara ndonjëherë dhe me nxehtësinë që pritet të vazhdojë gjatë ditëve në vijim, më shume gjasë do të bien dhe rekorde të tjera.

Në disa vende përfshirë Francën dhe Zvicrën, termometri pritet të shënojë gjatë ditës së sotme mbi 40C.

Sinoptikanët fajësojnë frontin jashtëzakonisht të nxehtë të mbërritur nga  Afrika Veriore për këtë valë përvëlimi në kontinentin e vjetër.

Zyrtarët francezë kanë lëshuar paralajmërime të rrepta rreth rrezikut për jetën. Pretendimeve se qeveria po e ekzagjeron disi situatën, ministrja për  Solidaritet dhe Shëndetësi, Agnès Buzyn, iu përgjigj duke treguar se shqetësimi është real.

Disa pjesët e Francës dhe Zvicrës po regjistrojnë temperaturat e tyre më të larta lokale, e deri në Alpe lart, ato kanë mbërritur në disa vende në 30C.

Metereologët  thonë se i nxehti do të intensifikohet gjatë ditëve të ardhshme. Në disa pjesë të Spanjës verilindore, temperaturë mund të mbërrijë të premten në 45C.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Shtator 2020

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në aktivitetin “Race for the Cure” të organizuar nga OJQ “Renesansa”, në mbështetje të të mbijetuarve nga kanceri i gjirit, ku të pranishëm do të jenë edhe kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani dhe përfaqësuesit nga misione të huaja në Kosovë. (Sheshin e Dëshmorëve në Prizren, ora 10:00)

- Organizata X40 dhe Fondacioni Kosovar për Shoqëri Civile organizojnë tryezën e diskutimit “Lum Lumi” në të cilën do të diskutohet për dëmtimin e lumenjëve nga hidrocentralet në Kosovë. (Kino Lumbardhi Prizren, ora 11:00)
 
- Për nder të Ditës Botërore të Turizmit, nën organizimin e Drejtorisë së Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik të Komunës së Prizrenit do të bëhet përurimi i projektit “Shenjëzimi i 10 shtigjeve të ecjes”, projekt i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian. (Në afërsi të fshatit Mushnikovë, afër Hotel Gold në Prizren, ora 13:00)

- Në ditën e tretë të edicionit të festivalit Lahuta, Okarina Polifionia mbahet kongresi i Lahutareve te trojeve shqiptare. (Ambientet e Qendrës për zhvillimin e kultures tradicionale në Prishtinë, ora 15:00)

- Platformës Bashkë-krijuese organizon ekspediten e gastronimise shqiptare. (Kino Bahçe, te Lumbardhi në Prizren, ora 18:00)