19 Korrik 2019

SHBA vendosin sanksione të reja ndaj Iranit

Washington, 10 maj - Një vit pasi Shtetet e Bashkuara u tërhoqën nga marrëveshja bërthamore e vitit 2015, Washingtoni vendosi sanksione të reja ndaj industrisë iraniane të metalit, ndërsa tensionet mes dy vendeve vazhdojnë të shkallëzohen.

Në Teheran të mërkurën, presidenti iranian Hassan Rouhani tha se vendi i tij do të pezullonte respektimin e disa kufizimeve të vendosura ndaj Iranit që janë pjesë e marrëveshjes bërthamore. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Cindy Saine njofton nga Departamenti i Shtetit.

Vetëm disa orë pasi Presidenti iranian njoftoi se nuk do të respektonte më disa pjesë të marrëveshjes bërthamore, Presidenti Donald Trump njoftoi sanksione të reja ndaj eksporteve të produkteve iraniane të hekurit, çelikut, aluminit dhe bakrit. Shkallëzimi i tensioneve vjen ndërkohë që një grup i luftanijeve amerikane po dislokohet në Lindjen e Mesme pasi zyrtarët amerikanë cituan një "kërcënim të besueshëm" nga Irani.

Duke folur në Londër, Sekretari i Shtetit Mike Pompeo nuk i dha shumë rëndësi njoftimit iranian, duke thënë se ai ishte i paqartë.

"Ne do të duhet të presim dhe të shohim se çfarë veprime do të ndërmarrë Irani. Ata kanë bërë një numër deklaratash kërcënuese për të tërhequr vëmendjen e botës. Mbetet të shohim çfarë veprime konkrete do të ndërmarrin. Shtetet e Bashkuara do t’i vëzhgojnë veprimet e tyre".

Sekretari i Jashtëm britanik Jeremy Hunt e quajti marrëveshjen bërthamore një arritje të rëndësishme dhe i bëri thirrje Teheranit që të mos e shkelë atë.

"U bëjmë thirrje iranianëve të mendohen mirë para se të heqin dorë nga marrëveshja. Shkelja e marrëveshjes nuk është në interesin e askujt, sigurisht as në interesin e tyre, sepse në momentin kur ata bëhen fuqi bërthamore, edhe fqinjët e tyre do të bëjnë të njejtën gjë".

Zyrtarët amerikanë thonë se udhëheqësit e Iranit janë të izoluar financiarisht dhe në një pozicion shumë më të dobët që kur Shtetet e Bashkuara u tërhoqën nga marrëveshja bërthamore një vit më parë. Përfaqësuesi special për Iranin Brian Hook tha se Shtetet e Bashkuara shpresojnë të negociojnë një marrëveshje të re me Iranin, nëse udhëheqësit e tij zgjedhin një kurs të ri.

"Nëse klerikët në Teheran vendosin, ashtu siç po kërkon populli iranian, të veprojnë sipas rregullave, të respektojnë sovranitetin e fqinjëve të tyre dhe të respektojnë detyrimet dhe angazhimet ndërkombëtare, Shtetet e Bashkuara do të jenë të gatshme për t'u angazhuar", thotë Brian Hook, Përfaqësues Special i SHBA-ve për Iranin.

Rusia fajësoi Shtetet e Bashkuara për vendosjen e Iranit në një situatë të vështirë dhe i bëri thirrje nënshkruesve evropianë të marrëveshjes bërthamore që të përmbushin detyrimet e tyre.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 korrik 2019 - Ekipi i Luftimit të Brigadës së Këmbësorisë së 44-të, Garda Kombëtare e Ushtrisë së New Jersey do të marrë komandën e MNBG-E nga Ekipi i Luftës së Brigadës së 29-të të Mbrojtjes së Këmbësorisë, Gardës Kombëtare të Ushtrisë së Hawaii ku menjëherë pas ceremonisë do të mbahet një konferencë shtypi. (Camp Bondsteel, ora 9:00)

- Klinika e Kirurgjisë Vaskulare, në bashkëpunim me Katedrën e Kirurgjisë dhe Fakultetin e Mjekësisë mbajnë mbledhje komemorative, me rastin e vdekjes së Prof.dr. Gazmend Shaqiri. (Amfiteatri i Dekanatit të Fakultetit të Mjekësisë, ora 9:00)

- Komisioni për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale i Kuvendit të Kosovës do të mbajë dëgjim publik për Projektligjin e Punës. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbledhja e komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit të Auditimit të Kompanisë Regjionale 'KRU Prishtina', të Ndërmarrjes Publike ,,Posta e Kosovës", etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Drejtori i Përgjithshëm i ATK-së Ilir Murtezaj do të mbaj konferencë për media, në të cilën do të prezantohen të arriturat e Administratës Tatimore të Kosovës për periudhën Janar-Qershor 2019. (Zyra qendrore e ATK-së, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim një delegacion prej 56 studentësh të programit Akademia Verore, nga 28 shtete të ndryshme. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:00)

- Grupi i Aktivisteve protestojnë para policisë në Fushë Kosovë për të mos lejuar që përdhunimet e vrasjet të fshihen brenda mureve të Policise dhe Prokurorise që sipas tyre më së paku i mbrojnë. (Marrshimi nis nga lagja Meshari te pazari për të vazhduar drejt stacionit policor në Fushë Kosovë, ora 14:00)

- Mbahet mbledhja e rregullt e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:00)
 
- Matt Taylor, regjisor i “Rick & Morty Exquisite Corpse”, prezanton filmat e animuar në kuadër të Festivalit Ndërkombëtarë të Filmit të Animuar - Anibar. (Kinema “Jusuf Gërvalla” në Pejë, ora 14:00)

- Në kuadër të aktiviteteve "Ditët e Diasporës 2019" në përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj në Deçan behët hapja e Panairit Verorë 2019. (Qendra e qytetit të Deçanit, ora 16:00)
 
- Fondacioni Lumbardhi prezanton ekspozitën 'Kino e artistit' Vladimir Miladinović. (Kinema Lumbardhi, ora 19:30)

- Fondacioni Lumbardhi organizon koncertin e këngëtares kroate te pop dhe jazz, Vesna Pisaroviç Quartet: "The Great Yugoslav Songbook". (Kinema Lumbardhi, ora 21:00)